Cihan Hastanesi’nden bir yenilik daha: Uzay Terapi Ünitesi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gültekin Uzun, özellikle serebral palsili çocukların fizik tedavisinde dünya çapında kullanılan Uzay Terapi...

BÜYÜT

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gültekin Uzun, özellikle serebral palsili çocukların fizik tedavisinde dünya çapında kullanılan Uzay Terapi Ünitesi’nin Cihan Hastanesi’nde de kullanılmaya başlandığını belirtti. Öncelikle serebral palsinin ne olduğu hakkında bilgi veren Uzun, vücudumuzdaki her bir kasın, beynin farklı bir bölgesi tarafından kontrol edildiğini, serebral palsinin ise beynin bir bölgesindeki hasar nedeniyle ortaya çıkan kas kontrol yetersizliği olduğunu ifade etti.

Gebeliğin ilk aylarında annenin geçirdiği kızamıkçık gibi enfeksiyonlar, doğum esnasında bebeğin yeterli oksijen alamaması, doğum sonrasında bebeğin geçirdiği menenjit vs. sebebiyle serebral palsinin görülebileceğini belirten Uzun, yaşamın ilk yıllarında geçirilen ve kalıcı beyin hasarına yol açan kazalar nedeniyle de beynin normal büyüme ve gelişimini gerçekleştirememesi nedeniyle bu rahatsızlığın ortaya çıkabileceğini ifade etti.


“Serebral palside sorunlar hafiften ağıra değişiklik gösterebilir”

Gelişmiş ülkelerde her bin çocuktan yaklaşık ikisinde görülen serebral palsinin, Türkiye’de binde dört oranında görüldüğünü ifade eden Uzun, “bu durumun görüldüğü çocukların kaslarında güçsüzlük, sertlik, yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir” dedi. Bu sorunlar nedeniyle en belirgin olarak hareket ve yürüme bozukluklarının görüldüğünü ifade eden Uzun, “istemsiz hareketler, duyusal bozukluklar, öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği, dil ve algı bozuklukları, davranış bozuklukları, zeka geriliği, sara nöbetleri, yutma ve çiğneme güçlükleri de görülebilir” dedi.

Sorunların hafiften ağıra değişiklik gösterebildiğini ekleyen Uzun, hafif tip serebral palside, çocukların bir kol veya bacağında belli belirsiz bir acemilik olduğunu, çoğu kez tanı güçlüğü dahi yaşandığını ifade etti. Serebral palsinin birkaç tipi olduğunu vurgulayan Uzun, en sık görülen tip olan “Spastik serebral palsi”de, kasların, beynin hasarlı bölgesinden uygunsuz emirler aldıkları için olması gerekenden daha sert ve tutuk olduğunu belirtti. Bir diğer tip olan “Atetoid serebral palsi”de kasların zayıflığı nedeniyle çocuğun özellikle başlama anında hareketlerini kontrol edemediğini, örneğin oyuncağını veya kaşığını kavramaya çalışırken istem dışı hareketlerin arttığını söylerken, “Ataksik serebral palsi”nin ise en az görülen tip olduğunu ve denge bozuklukları ile seyrettiğini ekledi.

Uzun sözlerine şu şekilde devam etti: “Serebral palsi, tutulan vücut bölgesine göre de farklı isimlerle tanımlanır. Örneğin ‘Hemipleji’de vücudun aynı tarafındaki kol ve bacak etkilenir. ‘Dipleji’de her iki bacak daha çok etkilenir ve genellikle kol ve el fonksiyonlarında biraz etkilenme söz konusudur. ‘Kuadripleji’de ise her iki kol ve bacakla birlikte gövde de tutulur. Yüzde, ağız çevresinde ve yutkunma ile ilgili kaslarda da etkilenme olabilir.”


“Uzay Tedavisi, yoğun ve özgün bir egzersiz programıdır”

Serebral Palsi başta olmak üzere felç, spinal kord yaralanmaları, travmatik beyin hasarı ve nöromusküler hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Uzay Terapisi hakkında da bilgi veren Gültekin Uzun, terapinin yoğun ve özgün bir egzersiz programına dayandığını ve terapide kullanılan “Penguin Suit”in, astronotların uzaydaki yerçekimsiz ortamda karşılaşacakları olumsuz durumları önlemek için özel olarak geliştirilen bir kıyafet olduğunu ifade ederken şunları ekledi:

“Bilindiği üzere yerçekimsiz ortamda kas ve kemiklere yeteri kadar yük binmez. Bu kıyafetin kullanımı, kas kaybı ve kemik erimesi gibi olumsuz durumları önlemek için vücudun büyük eklemlerine basınç verilmesi mantığına dayanır. Bu kıyafet kas ve tendonlardaki iç dengeyi geliştirir; bozulmuş refleksleri azaltır; bedenin genel duruşunu, düzgün hareket biçimini, dolayısıyla dengeyi yeniden inşa eder; harici denge sağlar ve zayıf kasları destekler; vücudun görünüşünü düzeltir; merkezi sinir sistemini yeniden eğitmek üzere beyni uyarır; dokunsal ve duyusal uyarı sağlar. Tüm bu olumlu etkiler sayesinde beyin ve kaslar arasında sürekli devam edecek iletişim, hastanın vücut farkındalığına olumlu etkiler yaratılır”

Uzay Terapisinin suit kıyafeti kullanımının yanı sıra Evrensel Tedavi Ünitesi’ni de içerdiğini belirten Uzun, “Kafes şeklindeki tedavi ünitesine alınan hastalar, uygun gerilimdeki özel elastik bantlarla bağlanır. Oluşan gerilim kuvveti sayesinde yerçekimi ortadan kaldırılarak, hastanın normalde yapamadığı birçok hareketi yapması sağlanır. Eklemler, kaslar, bağlar ve eklem kapsülünün iç dengesi ne kadar iyi olursa kasların ve vücut kısımlarının dizilim ve uyuşması da o kadar doğru olur. Böylece bu kötü döngü kırılır ve yanlış olan bilgi, yerini yeni doğru bilgiye bırakır” dedi. Uzun, uzay terapisinde egzersizlerin günde 3-4 saat, haftanın 5 günü ve 3-4 hafta boyunca uygulandığını da ekledi.

 

“Uzay Terapisi, hastalığı tamamen yok etmese de anlamlı iyileşme sağlar”

Uzun serebral palsinin kalıcı bir rahatsızlık olduğunu; kas zayıflığı, kas gerginliği ve istemsiz hareketler gibi sorunların yaşam boyu devam ettiğini belirtirken, “Uzay Terapisi gibi uygun tedavi yaklaşımlarının uygulandığı çocuklar bu sorunlara uyum sağlamayı, onlarla başa çıkmayı öğrenebilir, hatta toplum hayatına katılarak üretken hale gelebilir” dedi. Bu süreçte erken tanının da büyük rolü olduğunun altını çizen Uzun, ailelerin erken devreden itibaren tedavi sürecinde yer almaları ve bu konuda çalışan sağlık ekibi ile işbirliği içinde olmaları gerektiğini belirtti.

21 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR