Feyzioğlu: Halka inmeyen CHP’liler züppedir!

Türkiye Barolar Birliği’nin 8. Başkanı Metin Feyzioğlu önceki akşam KYÖD tarafından KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen İnsan Hakları Hukuk ve...

Türkiye Barolar Birliği’nin 8. Başkanı Metin Feyzioğlu önceki akşam KYÖD tarafından KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen İnsan Hakları Hukuk ve Demokrasi konulu panele katıldı. KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz ev sahipliğinde gerçekleştirilen programda Baro Başkanı Sertif Gökçe, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, CHP İl Başkan Yardımcısı Semra Başlak, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, eski Baro başkanları ve KYÖD üyeleri olmak üzere yaklaşık bin kişi hazır bulundu. Feyzioğlu, Türkiye’nin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken muhalefeti de es geçmedi.

 

“YASAMA YÜRÜTME TEK ELDE TOPLANDI”

Turgay Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun kısa bir biyografisinin anlatılması ile başlayan program, Feyzioğlu’nun konuşması ile devam etti. Ülkedeki yasama ve yürütmenin tek elden yapıldığını söyleyen Feyzioğlu, Türkiye’nin bu konuda son noktaya geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptırdığı Ak Saray’a da değinen Feyzioğlu;


“SEMBOLİK OLARAK”

“Bugün geldiğimiz son noktada artık sembolik olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü eskinin sarayına çevrilmiş, saray inadına Cumhuriyet’in kurucusunun bataklıktan cennete çevirdiği Atatürk Orman Çiftliği’nin içine kaçak olarak yapılmış ve devletin birliğini, rejimini temsil eden bina bir kişinin iki dudağının arasından çıkan talimatla dünyada hiçbir demokraside eşi benzeri görülmeyecek şekilde taşınmıştır” eleştirilerinde bulundu.


“HERKES ESKİ TÜRKÇE ÖĞRENEBİLİR”

Son günlerde ülke gündemini meşgul eden müfredata zorunlu Osmanlıca dersi eklenmesi polemiğiyle ilgili düşüncelerini de paylaşan Metin Feyzioğlu, “İsteyen herkes bugün eski Türkçe öğrenebilir. Milli iradeden dem vuranları, bu milletin dili olan Türkçe neden rahatsız etmektedir? Neden sadece sarayda kullanılan suni bir dili kutsamaya kalkıyorlar? Bu, cumhuriyet ile açıkça bir hesaplaşmadır” ifadesine yer verdi.


“MUHTEŞEM YÜZYIL MANTIĞI”

Feyzioğlu, “Bizim yanlışlarımızdan elbet ders almamız gerekir ama kimse kusura bakmasın utanacak hiçbir şeyimiz yoktur. 'Tarihimizle yüzleşelim' cümleleri tarihin tarafsız bir fotoğrafını çekelim ve ders alalım diye değil, ortak geçmişimizden utanalım ve geleceği birlikte karşılayalım düşüncesindendir. Yani bölünelim diye ortaya atılmıştır. İlk ders almamız gereken konu Osmanlı'nın nasıl yıkıldığıdır. Osmanlı'nın niye çöktüğünü anlamadan 'Muhteşem Yüzyıl' mantığı ile Osmanlı'yı anlatmak, ülkeyi felaketlere sürükler” dedi.

 

“TÜRKİYE HİÇ OLMADIĞI KADAR KARARLI”

Konuşması, dinleyicilerin alkışları sebebiyle sık sık bölünen Feyzioğlu, ülkedeki olumsuzlukların yanında olumlu yanlarından da bahsederek, “İyimser değilim ama çok umutluyum. Çünkü Türkiye hiç olmadığı kadar kararlı. Yıllar boyunca o kadar yanlış gördük ki, o yanlışların tam tersini yaparsak göreceksiniz ki tüm dünyanın örnek alacağı demokratik hukuk devletini kurma şansını yakalayacağız. Bardağın dolu tarafı budur. Doğruları görerek değil yanlışları görerek öğrendik biz” ifadelerini kullandı.


“ÖZGÜRLÜKÇÜ OLMAYAN DEMOKRASİ”

Ülkedeki hukuk sistemini de değerlendiren Feyzioğlu, “Türkiye tipi demokrasinin sözlükteki adı özgürlükçü olmayan demokrasidir. İktidarın şahsi ihtiyaçlarına göre kanun yapılıyor, kanun kaldırılıyor. Bu durumda hukukun işlediği bir düzeni nasıl sağlarız? O binaların içerisinde kamu görevlileri çalışıyor. O kamu görevlileri tek bir şart varsa işlerini düzgün yaparlar. İktidarın değişebileceği düşüncesi o kamu görevlilerini hukuka uygun davranmaya, kendi şahsi endişeleri sebebiyle mecbur bırakır” dedi.

 

“İKTİDAR BEN GELİYORUM DEMELİ”

Bu ifadelerin ardından konu ile ilgili muhalefete büyük iş düştüğünü söyleyen Metin Feyzioğlu, “Eğer iktidar daha uzun yıllar devam edecek diye düşünürlerse, hukuk görevlileri görevlerini iktidarın usullerine, buyruklarına göre uygulamaya meyilli olurlar. O halde iş siyasi muhalefetin etkin ve ilk seçimde ben geliyorum diyebilmesine bağlıdır. Çözüm buradadır. Bundan başka herhangi bir gerçekçi çözüm yoktur. Bunun dışındakiler toplumu bilinçlendirmek ve böyle bir muhalefetin ve böyle bir muhalefet hayalinin gerçek olması için yapılır. Muhalefetler, iktidarın demokratik bir iktidar olarak devam etmesinin şartıdır” sözleri ile muhalefet partilere seslendi.

 

“HALKA ÇIKMAYI BECEREMYEN ZÜPPELER”

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkabilmesinin tek yolunun muhalefet olduğunu belirten Feyzioğlu, “Çözüm etkin muhalefettir. Etkin muhalefet nasıl yaratılır? Hayıflanarak, halk suçlanarak sandıkta yolsuzluk yapılıyor suçlamalarına dayanarak hiç değil. Oyumuz çalındı diyorsunuz, çaldırmayın. Lütfedip o tutanağı toplayacaksınız. Artık halka ineceğiz lafını da bir yana bırakın. Halka inmeyi beceremeyenler, halka çıkmayı beceremeyen züppelerdir” dedi.


“SLOGAN DEVRİ BİTTİ”

Metin Feyzioğlu son olarak, “Bunu söyleyenler, kendilerini halktan görmeyenlerdir. Muhalefet, halk için projeler ortaya koymalıdır. Halkı can damarından yakalayacak projeler, halkı küçük görüp görüşmeyi reddederek yazılamaz. Sorunu yaşayan halkın ürettiği çözümleri uygulanabilir hale getirebilmelidirler. Slogan devri bitti. Bugün, çalışma devridir. Sadece çalışmaya ihtiyacımız var” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı. Hilal GÜDÜCÜ

11 Aralık 2014 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

M.Nazım - HATALI HABER/ YANILTICI BAŞLIK.

Tüm konuşmayı dikkatle dinlemiş biri olarak söyleyebilirim ki: Söyleşi sırasında Sayın FEYZİOĞLU tarafından hiçbir şekilde hiç bir parti adı telaffuz edilmemiştir. Bu durum haber içeriğinden de anlaşılabileceği üzere haberi yapan Hilal Hanım tarafından da bilindiği halde böyle bir başlık atılmasını habercilik anlayışınıza yakıştıramadım.

Başlıkta Sayın FEYZİOĞLU'nun soyadının yanlış yazılması ve gerçekle bağdaşmayan bir ifade kullanılmış olması sanki haberin başlığının birileri tarafından kasıtlı ve kötü niyetli olarak sonradan değiştirildiği izlenimi veriyor.

Yanıtla . 0Beğen 11 Aralık 17:13
01

NO SNOP - Bir hastaya ancak bu kadar kesin teşhis konabilir.Sizi gidi snop lar sizi..

Yanıtla . 0Beğen 11 Aralık 17:13
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR