KOÜ’de en fazla yabancı öğrenci Türkmenistan’dan

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, “Üniversitemizde şu an 68 ülkeden toplam 668 öğrenci bulunmakta ve bu öğrencilerin...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, “Üniversitemizde şu an 68 ülkeden toplam 668 öğrenci bulunmakta ve bu öğrencilerin 110’u Türkmenistanlı öğrencilerden oluşuyor” dedi

Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim gören yabancı öğrencilerin sorunlarının konuşulduğu toplantı dün Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, yardımcıları ve üniversite yönetimi yabancı öğrencilerin sorunlarını dinledi.

“BU MANZARAYI ALKIŞLAMAK İSTİYORUM”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, toplantıya gelmeden önce protesto edildiğini söyledi. Komsuoğlu, “Az önce yine protestolar vardı. Şimdi bir de dönüp bu manzaraya bakıyorum ve sizin gibi gençleri alkışlamak istiyorum” şeklinde konuştu. Konuşmasına devam eden Komsuoğlu, her yabancı uyruklu öğrencinin kendi ülkesine dönünce buranın özelliklerini anlatarak üniversiteye öğrenci yönlendirmesi gerektiğini belirterek, “Yabancı öğrenciler üniversitenin gururudur. Her öğrenci en az on öğrenciyi üniversitemize kazandırmalıdır ki bu üniversite büyüsün” dedi.

“BURADAN MEZUN OLMAK SİZİN İÇİN ÖNEMLİ”
Türkiye ve Kocaeli ile ilgili bir takım önemli bilgileri öğrencilere aktaran Komsuoğlu, Kocaeli gibi bir şehrin üniversitesinden mezun olmanın önemine vurgu yaptı. Komsuoğlu, “Türkiye’nin en aktif şehirlerinden birinde okuyorsunuz. Buradan mezun olmak size çok büyük artılar kazandıracak. Bunu çok iyi değerlendirmelisiniz” dedi.

“TOPLAM 668 YABANCI ÖĞRENCİ BULUNUYOR”
Komsuoğlu’nun ardından yabancı öğrencilerle ilgili bir takım bilgiler veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, “Üniversitemizde şu an 68 ülkeden toplam 668 öğrenci bulunmakta ve bu öğrencilerin 110’u Türkmenistanlı öğrencilerden oluşuyor. Toplam öğrenci oranının yüzde biri kadar. Neden size 10 diyoruz çünkü bu yüzdelik dilimi yüzde 10 seviyelerine çekmeliyiz” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK SORUN LİSAN PROBLEMLERİ
Tek tek söz alan öğrenciler en büyük sorunlarının dil problemi olduğunu söylediler. İlk geldiklerinde dersler ve özellikle sosyal ortamda biraz gerilerde kaldığını belirten öğrenciler bu konuda üniversiteden biraz daha imkan beklediklerini söylediler. Bir diğer sorun ise her öğrencinin yaşadığı maddi sıkıntılar olduğu belirtildi. Kocaeli’nin çok pahalı bir şehir olduğunu savunan öğrenciler maddi anlamda çok zorlandıklarını belirtti. Burs bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren öğrenciler bu konuda üniversite yönetiminden yardım beklediklerini ifade ettiler.

04 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR