Alman öğrenciler Kocaeli’ne hayran kaldılar…

Mercimek çorbası ve mantıya bayıldılar !Avrupa diğer bir kültürle buluşuyor (You Rope Meeting another Culture) “öğrenci değişimi” projesi kapsamında,...

BÜYÜT

Mercimek çorbası ve mantıya bayıldılar !
Avrupa diğer bir kültürle buluşuyor (You Rope Meeting another Culture) “öğrenci değişimi” projesi kapsamında, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğrencilerine misafir olan Alman öğrenciler hayran kaldıkları İzmit’te tarihi yerleri gezdi, pişmaniye yapımını inceledi, müzeleri ziyaret ettiler.

Öğrenci değişim projesi kapsamında Cahit Elginkan Anadolu Lisesinin misafir olarak Kocaeli’ne gelen Almanya’nın Bispingen Kentinin GOSP Bispingen lisesi öğrencilerinden 16 öğrenci,2 öğretmen ve 1 engelli öğrenci refakatçısıyla birlikte 5 gün Kocaeli’de tarihi yerleri gezdi, Türkçe dersine girdi, Türk yemekleri yedi.

TÜRKÇE ÖĞRENDİLER
Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’nin projeden sorumlu öğretmenleri Sinan Sarı, Hande Sarı (İngilizce öğretmeni), Burçak Karagöz-Yasemin Ezik (Almanca öğretmeni) ve okuldaki diğer öğretmenlerle öğrencilerin ev sahipliği yaptığı ziyarette, Alman öğrenciler ilk gün okulda “Türkçe” öğrendiler. İngilizce-Almanca derslerine giren Alman öğrenciler, Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte oluşturdukları “çalışma gurupları ile” resim, müzik ve beden eğitimi derslerine girdiler.

EVLERDE MİSAFİR OLDULAR
Nathalie, Julia, Lea, Enya, Pauline, Daria, Lara, Laura, Christin, Rike, Chantella, Venassa, Tristan, Paul, Julian, Justin isimli Alman öğrenciler, Doğa, Meltem, Begüm, Cemre, Ceren, Taha, Fatih, Mehmetcan, Tunahan, Sude, Gözde, Evrim, İzel, Yeşim, İrem ve Gülseda isimli Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğrencilerinin ailelerine ait evlerde misafir edildiler.

ENGELLİYE REFAKATÇİ
Alman öğrenci kafilesi ile Kocaeli’ne tekerlekli sandalyesi ile gelen “engelli” öğrenci Natalie, refakatçisi Luga Rhode ile Cahit Elginkan Anadolu LİSESİ öğrencilerinden Evrim Erişin evinde misafir oldu. Kafilenin en pozitif siması olan Natalie, Kocaeli’ni çok beğendiğini, insanların çok cana yakın olduğunu, kendisini meraklı bakışlarla izlediklerini yadırgadığını, şehirde “engelliler” için gerekli tesislerin yeterli olmadığı için biraz zorlandığını ifade etti ve duygularının şehrin yetkililerine duyurulması temennisinde bulundu.

TARİHİ YERLERİ GEZDİLER
Okuldaki dersler dışında program gereği Kocaeli’nin tarihi yerleri ve saat kulesi, Hereke’deki Alman İmparatoru Kayzer’in ziyaret ettiği Abdülaziz’in Av Köşkü (Kasrı Hümayun) nü, Gayret Gemisi müzesini, İzmit Elektronik Kent Müzesini ziyaret eden Alman öğrenciler, pişmaniye imalathanesinde pişmaniye yapımını incelediler.

MERCİMEK ÇORBASI VE MANTI
Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğretmenleri ve ev sahipliği yapan öğrencilerle birlikte yemek yiyen Alman öğrenciler, mercimek çorbası ve mantıya bayıldıklarını söylerken, özelikle mantı tarifini almayı ihmal etmediler.
Günü birliğine İstanbul’a giden Alman öğrenci kafilesi, Topkapı Sarayı, Ayasofya Cami, Sultanahmet Cami, Kapalı Çarşı’yı gezdi ve akşam Cahit Elginkan Anadolu Lisesi öğrencileri ile düzenledikleri “veda” gecesinde, 1 Haziran’da Almanya’da MERHABA demek üzere vedalaşırken,
Türkiye’den unutulmaz dostluk ve sevgi bağları ile ayrılacaklarını, Kocaeli’ni çok ama çok beğendiklerini, misafir kaldıkları aileleri unutamayacaklarını ve,
Mercimek çorbası ile özellikle MANTIYA bayıldıklarını söylediler.

08 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR