Kapanca Sokağı o yaşatıyor

50 yıldır Kapanca Sokak’ta yaşayan İbrahim Ethem Erpas, İzmit Belediyesi’nin restorasyonundan önce tarihi evleri tek tek inceleyip maketten birebir be...

BÜYÜT

50 yıldır Kapanca Sokak’ta yaşayan İbrahim Ethem Erpas, İzmit Belediyesi’nin restorasyonundan önce tarihi evleri tek tek inceleyip maketten birebir benzerlerini yapıyor.

İzmit’in en eski mahallelerinden olan Kapanca Sokak’ta İzmit Belediyesi bir çalışma başlattı. ‘Kültür Tepesi’ projesi altında şelale projesinin başladığı yerden Kapanca Sokağa kadar çalışma yapılıyor. Cumhuriyet tarihinin en eski yerleşim alanlarından olan Kapanca Sokak proje kapsamında turizme açılacak. Kapanca Sokağın turizme açılmadan önceki hali ise sokağın girişindeki evde yaşayan İbrahim Ethem Erpas’ın atölyesinde yaşayacak. Rengarenk evleri, Arnavut kaldırımlı sokağı artık bir tek o canlandırıyor.

BU SOKAKLARDA BÜYÜDÜ
İbrahim Ethem Erpas doğduğundan beri bu mahallede yaşıyor. 1 yıl sonra 60 yaşında olacak tabi emekli de olabilecek. İbrahim Erpas’ın Kapanca Sokak’ta hiç evi olmamış. Kirada yaşamış bu sokakta. Hala da kirada yaşıyor ama çok eski bir dostlarının evinde oturduğu için kirayı kaldırabiliyor. ‘Hiç niyetim yok buradan gitmeye’ diyor İbrahim Ethem Erpas, çocukluğunun geçtiği, büyüdüğü, yaşadığı, evlendiği, çocuklarının oynadığı Kapanca Sokak için önemli bir vazife üstlenmiş.

TARİHİ EVLERİN MİNYATÜR HALİ
İbrahim Ethem Erpas, Kapanca Sokak’taki evleri maket eve dönüştürerek yaşatıyor. İbrahim Erpas’ın maket ev merakı yaklaşık 3 yıl önce başlamış. Dediğine göre artık tarihi evler bir bir yıkılmaya başlamış, belediye de projelendirme yapınca orijinal evler de yıkılmış. Bunun üzerine maket ev yaparak Kapanca Sokağı yaşatmaya başlamış. İlk zamanlar oldukça zorlanmış, sonradan sonraya işin ehli olmuş. Elinde bir kıl testereyle küçük kontrplak parçalarıyla yaşadığı sokağı ölümsüzleştiriyor.

MAKET EVLERDEN MÜZE
İbrahim Erpas yaptığı işin geçmişe duyduğu özlemden kaynaklandığını söyleyerek, “Çok özlüyorum eski zamanı. Sokağımız yok olmaya yüz tutunca böyle bir şey aklıma geldi. 3 yıldır uğraşıyorum. Çevremden güzel tepkiler alıyorum. Ben işe başladığım zaman insanlara ücretsiz veriyordum, talep yoğun olunca ben de satmaya başladım. Tasarımlarım hazır değil. Mesela Safranbolu maket evler hazır maketlerdir. Sadece birleştirilir. Orası tanındığı için yapması kolay ve tek tiptir. Ben farklı evlerin birebir aynısını yapıyorum. Burada bulunan evlerin tümünü yapacağım. Kendime bir Kapanca müzesi yapmak istiyorum” diyor. Evleri yapmanın farklı zamanlara mal olduğunu dile getiren İbrahim Ethem Erpas, “Bazı evleri 2 ayda yapıyorum, bazılarını 2 haftada yapıyorum. Ama hepsini sevgiyle yapıyorum” diyor.

20 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Bir dost - Işte o ibrahim abi halen emekli değil . Belediye bi yardım edin bi dilekçe falan yazın ilgili kurumlara adam bu mahallede ömrünü geçirdi bu memleketin evladı o . Abimi bi şekilde emekli edin edemiyosanız giderlerinin bir kısmını üstlenin sayın belediyeeee

Yanıtla . 0Beğen 20 Haziran 17:38
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR