Yaşar Sönmez, suçunu direkt itiraf etmiş

Geçtiğimiz temmuz ayında İstanbul’da yapılan operasyonda eski Uzunçiftlik Belediyesi Başkanı Yaşar Sönmez, otomobilinde 91 kilo 900 gram uyuşturucu ma...

Geçtiğimiz temmuz ayında İstanbul’da yapılan operasyonda eski Uzunçiftlik Belediyesi Başkanı Yaşar Sönmez, otomobilinde 91 kilo 900 gram uyuşturucu maddeyle yakalanmıştı. Operasyon sonrasında Yaşar Sönmez ve araçta bulunan Azer Ataoğlan, gözaltına alınmış, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak 1 No’lu Metris Cezaevi’ne gönderilmişti. Sönmez ve Ataoğlan’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması dün İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmada tanık polisler Kürşat Sağır ve Murat Usta’nın ifadeleri dinlendi.

 

AİLESİ DE KATILDI

Duruşmaya tutuklu sanık Yaşar Sönmez ve vekili Av. Ersayın Işık, tutuklu sanık Azer Ataoğlan ve vekili Av. Mehmet Nasir Aydın ile tanıklar katıldı. Duruşmada Yaşar Sönmez’in ilk duruşmanın aksine moralinin bozuk olduğu görüldü. Duruşmaya sanıkların aileleri de izleyici olarak katıldı. Yaşar Sönmez’in ilk duruşmaya katılmayan eşi de bu kez mahkeme salonundaydı.

 

SÖNMEZ İTİRAF ETMİŞTİ

Dosyanın ilk duruşmasında sanık Yaşar Sönmez üzerine atılı suçu kabul ederek Azer Ataoğlan ile birlikte esrar ticareti yapmayı planladığını ve İran’da Mehmet isimli biriyle anlaşarak ondan mal aldıklarını kabul etmişti. Sönmez, malın maliyetini Ataoğlan’ın karşıladığını belirterek kendisi de 91 kilogram 900 gram esrar maddesinin nakliyatını sağladığını da itiraf etmişti. Sönmez, İran’dan katırcılar tarafından Van’a getirilen esrarı buradan teslim aldığını da söylemişti.

 

POLİSLER İFADE VERDİ

Sakin başlayan duruşmada Sönmez’in suçunu itiraf ederken Ataoğlan’ın hakkındaki suçlamaları kabul etmemesi nedeniyle yapılan konuşmalar ortamı gerdi. Duruşma sırasında pişmanlığı dile getirirken duygulanan Sönmez gözyaşlarına hakim olamadı. Mahkemeye katılan sanıkları tutuklayan polis memurlarından Murat Usta tanık olarak verdiği ifadesinde, “Yaptığımız araştırmalar sonucunda 41 plakalı siyah bir cipin uyuşturucu taşımacılığında kullanılma ihtimali olduğunu öğrendik. Aracı durdurduk. Araç şoförü Yaşar Sönmez’e araçta herhangi bir suç unsuru olup olmadığını sorduk. Kendisi bagajda çok miktarda esrar olduğunu söyledi ve suçunu itiraf etti. Bagajda içinde uyuşturucu bulunan bavullar vardı. Gözle görülebilir bir yerdeydiler. Kendisini şube müdürlüğümüze götürdük. Burada bize yardımcı olmasını istedik. Bunu yapmasının kendi menfaatine olacağını da belirttik” dedi.

 

“SUÇUNU KENDİSİ İTİRAF ETTİ”

İfadesine devam eden Usta, “İlk başta araçta uyuşturucu olduğu konusunda net bir bilgimiz yoktu. Sönmez suçunu itiraf edince aracı merkeze getirdik ve karar çıkartarak araçta arama yaptık. Burada aracın stepne olarak tabir edilen bölümünde de uyuşturucu tespit ettik. Bu sırada sanık şubemizdeyken telefonu çaldı. Ekranda ‘Azer’ yazıyordu. Kim olduğunu sorduk. Uyuşturucu işinde ortağı olduğunu söyledi. Azer’in uyuşturucuyu saklamak için kendisine yer temin edeceğini de ekledi. Bunun üzerine Sönmez, Bakırköy İncirli’deki Ömür Plaza önüne Azer’i çağırdı. Biz de gözaltı yaptık” şeklinde tanık olduğu olayı anlattı.

 

“HİÇ BİR ŞEYDEN HABERİM YOKTU”

Tanık olarak dinlenen diğer polis memuru Kürşat Sağır da, Usta’yı destekleyen ifadeler kullandı ve Sönmez’in suçunu itiraf ettiğini belirtti. Tanıkların dinlenmesi sonrasında tutuklu sanık Azer Ataoğlan, “Tanık ifadelerine katılmıyorum. Yaşar beni aradı ve Ömür Plaza’ya çağırdı. Hiçbir şeyden haberim yoktur” dedi. Tutuklu sanık Sönmez ise tanık ifadelerini doğrulayarak, “Ben ifade verirken Mehmet ve Azer beni aradı. Teknik takipte de bu söylediklerim ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

 

AVUKATLAR TAHLİYE İSTEDİ

Sanıkların ardından söz alan Azer Ataoğlan’ın vekili Av. Mehmet Nasir Aydın, “Müvekkilimin suçla ilgili kanıtlanmış bir ilişkisi yoktur. Bunlar yalnızca Yaşar Sönmez’in iddialarıdır ve itibar edilmemelidir. Müvekkilimin üzerinde ve evinde yapılan aramalarda da suç ile ilgili hiçbir delile rastlanmamıştır. Mevcut kanıt durumu da göz önünde bulundurularak, yüksek tedbir ile beraatına karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

 

ERSAYIN IŞIK TAHLİYE İSTEDİ

Aydın’ın ardından konuşan sanık Yaşar Sönmez’in vekili Av. Ersayın Işık da, “Müvekkilim ilk duruşmada da şimdi de olayı tüm çıplaklığıyla anlatmıştır. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yola düşmüştür. İşlediği suçu da itiraf etmiştir. Etkin pişmanlık hükümleri kullanılmalıdır. Müvekkilimin sert tedbirler altında tahliyesini talep ediyorum” sözleri ile vekilinin serbest bırakılmasını istedi.

 

“MADDİ DURUMUM YAŞAR’DAN DAHA KÖTÜ”

Avukatların taleplerinin ardından yeniden söz alan tutuklu sanık Azer Ataoğlan, “Yaşar Sönmez benden borç para istedi. 4 bin lirasını arkadaşımdan aldım, bin lira da bende vardı. Benim uyuşturucu için arabulmam söz konusu bile değil. Maddi durumum Yaşar’dan daha kötü. Yaşar benden çok daha iyi durumda” şeklinde konuştu. Ataoğlanın ardından yeniden söz alan Sönmez ise, “30 yıllık siyasi geçmişim var. Başta ailem, olmak üzere bana inanan herkesin güvenini kırdığım için utanç duyuyorum. Benim anlattığım her şey telefon kayıtlarında da sabittir ve incelendiğinde ortaya çıkacaktır. İfadelerimde belirttiklerim eğer yalansa özür dileyerek iftira attığımı da söylerim, ancak kayıtları mevcuttur” sözleri ile ilk duruşmada olduğu gibi pişmanlığını bir kez daha ağlayarak dile getirdi.

 

AİLELER TARTIŞTI

Tarafları ve tanıkları dinleyen mahkeme heyeti, avukatların sanıklar için istedikleri tahliye taleplerini reddederek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 21 Ocak tarihine erteledi. Duruşma sonunda Yaşar Sönmez’in eşine ve çocuklarına sarılması yürek burktu. Mahkeme salonundan çıktıktan sonra Sönmez ile Atoağlan’ın aileleri arasında sözlü tartışma yaşandı. İki taraf güçlükle sakinleştirildi.Hilal GÜDÜCÜ

26 Kasım 2015 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR