Dünya güreşindeki yerimiz

Güreş ata sporumuz olduğundan yabancılarla yapılan müsabakalarda yenilmeyi hazmedemiyoruz. Kimse yenilgiyi kabullenmez o düşünce aşikar. Lakin sanki g...

BÜYÜT

Güreş ata sporumuz olduğundan yabancılarla yapılan müsabakalarda yenilmeyi hazmedemiyoruz. Kimse yenilgiyi kabullenmez o düşünce aşikar. Lakin sanki güreşi biz icat etmişiz ve bizden başka kimse bu sporu bizim kadar iyi yapamaz. Ata sporu olarak paylaşamadığımız güreş, birçok milletin atalarından bu yana yaptığı bir spor dalı. Örneğin İran “Acem”ler tarih boyu kendilerine güreşte rakip tanımazlardı. Bir tek Türk güreşçilerini rakip olarak kabullenirlerdi. Mısır, Hint, Yunan, Rus bizim gibi Güreşi atalarından kalan bir miras olarak benimsemişlerdir. Bugün güreşi bilmeyen millet kalmamıştır. Çağımızda uluslararası güç gösterisi spor ile yapılmaktadır. Spor milletlerin hem tanıtım vasıtası; hem de güç gösterisidir. En önemli güç gösterisi de güreştir. Çağımızda Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’ya kadar… Kuzey ve güney Amerika’da, Avustralya’da güreş yapılmaktadır. Her millet güreşte iddialıdır. Kuvvetli genç nesle sahip olduklarını gösterebilmek için güreş müsabakaları iyi bir zemin olmaktadır. Uluslar arası müsabakalarda eskiden yedi veya sekiz sıkletin tümünde veya bir iki noksanıyla kazanılan madalyalar, bugün için çok zor hatta mümkün dahi değildir.
Dünya milletleri güreşi çok iyi öğrenmiş, bilimsel olarak çalışmakta, çok iyi ve güçlü güreşçiler yetiştirmektedir. Bu durum erkeklerde olduğu gibi kızlarda da aynıdır. Kızlar da kendi yaş grubunda aynı kilodaki erkek güreşçi kadar güçlüdür. Sporu spor olarak yapan ve düşünen yabancıların yanı sıra biz bilhassa güreşte -taassubi düşüncelerle- kızlarımızın spor yapmasında kısıtlamalar yapmaya devam etmekteyiz. Erkeklerde durum bir başkadır. Güreşi benimsemiş ve profesyonel düşünce ile yapan gençlere sahibiz. O gençlerin birçoğu güreşi eskiden olduğu gibi bir sanat, bir meslek olarak benimsemiştir.
Bu sporu ne kadar yapabilirler? Kendilerine iyi bakmaları şartı ile ve zorlanarak otuz yaşına kadar. Bir güreşçi 18-20 yaşına kadar bir varlık gösteremediyse bu yaştan sonra şampiyonluk, istisnalar hariç, çok zordur. İstikbalini garantiye alabilmek ancak en az Avrupa şampiyonu veya ilk üç arasında olmak, Dünya veya olimpiyat şampiyonlukları ile mümkün olacaktır. Şampiyonluk aslanın ağzında değil midesine inmiştir. Bugün için Şampiyonluk, kolunu aslanın ağzından midesine kadar sokup, madalyayı almaya benzer. Günümüzde uluslararası müsabakalarda alınan madalyanın rengi ne olursa olsun küçümsenmemelidir. Elbette birincilik -altın madalya- ideal olacaktır. Bizim güreşçilerimizin karşısına çıkan rakipler kazanma azmi ile güreşmekte güreş tekniklerini bizim kadar bilmektedir. Kazanmak için kim daha güçlüyse, teknik üstünlüğe sahipse, kim daha iyi çalıştıysa elbette şansı da yaver giderse o kazanacaktır. Bütün bu düşünceler ışığında geçtiğimiz hafta “10-12 Şubat” yapılan Yaşar Doğu Uluslararası Serbest Güreş müsabakalarını yorumlayalım. Bu müsabakalar 06-11 Mart tarihlerinde Sırbistan-Belgrat şehrinde yapılacak Avrupa şampiyonası öncesi ülkelerin güreş takımlarının performans durumlarını öğrenmek için iyi bir fırsattı. Amerika, İran ve Rusya’nın da olduğu onbeş ülkenin katılımı ile yapılan müsabakalarda ülkeler genç güreşçilerinin durumlarını gördüler. Hiçbir güreşçi rakibinden gözle görünür üstünlükte değildi. İki güreşçiden biri kazanırken, kaybedenin de kazanması muhtemel olabilecek müsabakalar yapıldı. Kızlarımız da daha önceki müsabakalara göre daha iyi idi. Rakipleri karşısında ezilmedi ve altın madalyaya ulaşan kızlarımız başarılı idi. Erkekler ve kızlarda takım halinde birinci olurken sıralama şu şekilde gerçekleşti: Erkeklerde 64 Puanla Türkiye Birinci, 44 puanla İran ikinci, 36 puanla Azerbaycan üçüncü, 30 puanla Kazakistan dördüncü oldular. Kızlarda 65 puanla Türkiye birinci, 40 puanla Azerbaycan ikinci, 18 puanla Moldovya üçüncü, 10 puanla Bulgaristan dördüncü oldu. Bir büyük organizasyon bu şekilde sonuçlanırken bizler yeni müsabakaların hazırlıklarına devam etmeye başladık.
İlimizde hafta sonu Yıldızlar İl birinciliği yapılacak. Seka spor salonunda yapılacak müsabakalar. Cumartesi günü Serbest stil saat: 13.00 de başlayacak. Pazar günü ise Greko-Romen stil yine 13.00 başlayacak. Yıldız güreşçilerimiz yaş gruplarında Türkiye şampiyonalarında başarılı olacak güç ve kabiliyette olup; kendilerinden şampiyonluk bekliyoruz. Yıldız güreşçilerimizin il seçmeleri sonundaki ilk sınavları 23-25 Mart tarihlerinde Serbest grup müsabakası Balıkesir’de, 30 Mart-01 Nisan tarihlerinde Greko-Romen grup müsabakaları ise Manisa’da yapılacaktır. Bu ay içinde genç güreşçilerimizin “18-20 yaş” 24-26 Şubat tarihlerinde Ordu’da serbest güreş grup müsabakalarına katılacaklardır. Gençlerimizde iyi durumda olup; kendilerinden Türkiye şampiyonalarına her sıklette katılabilecek başarıyı sağlamalarını bekliyoruz.
14 Şubat 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR