Gebze’de veliler isyanda

  Gebze Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Bilge İlkokulu’na getirilmek istenen 219 Suriye uyruklu öğrenci için okulda yapılan tadilat çalışması mahalle...

 

Gebze Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Bilge İlkokulu’na getirilmek istenen 219 Suriye uyruklu öğrenci için okulda yapılan tadilat çalışması mahallenin ayaklanmasına neden oldu. Okulda çalışmaların devam ettiği gören veliler okulun önüne giderek çalışmaların durdurulmasını istedi. Gebze çevik kuvvet ekipleri tarafından okul bahçesine alınmayan velilerle emniyet görevlileri arasında ise zaman zaman arbede de yaşandı.

 

KARMA EĞİTİME KARŞIYIZ

Bilge İlkokulu Aile Birliği Başkanı Nezahat Temür, okulun bölünerek karma eğitim sistemi vermesine karşı olduklarını ifade ederek, “219 Suriye uyruklu öğrencinin okulumuzda eğitim görmesi konusunda bir karar alındı. Okulumuz bu karar ile ikiye bölünüp ilk, orta ve lise eğitimi verecek. Okul Aile Birliği olarak okulumuzda karma eğitimin verilmesine karşıyız” dedi.

 

KAYMAKAMLA GÖRÜŞTÜLER

Temür konu hakkında Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ile görüştüklerini ifade ederek, “Kaymakamımıza endişelerimizi dile getirdik. Kendisi konuyu Valiliğe taşıyacağını söyledi. Okul önünde toplanan veliler ise yapılan çalışmalara tepki göstererek, “Çocuklarımızın eğitim gördüğü okulda başkalarının eğitim almasını istemiyoruz. Çocuklarımız ilkokulu burada okuyorlar. Gelecek olan Suriyeliler ise ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi almaları sağlanacağı söyleniyor. Çocuklarımızın Suriyeli çocuklarla aynı binada eğitim görmesini istemiyoruz” diye konuştu.

 

SERVİS ÜCRETİNİ

VALİLİK Mİ KARŞILAYACAK?

Kocaeli Valiliği’nin bu öğrencilerin servis masraflarını da karşılayacağını öğrendiklerini belirten veliler, “Bu bir ayrımcılıktır. Suriyeliler burada okuyacak diye bizim çocuklarımızı başka mahallelerdeki farklı okullara naklediyorlar. Bizler çocuklarımızı bu okullara göndermek için servis ücreti ödemek zorunda bırakıldık. O zaman benim çocuğum da burada lise eğitimi alsın” dediler.

26 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR