Karaosmanoğlu “Ben yaptığı işe şarlatanlık dedim”

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, profesör doktor Onur Hamzaoğlu’yla ilgili “şarlatanlık” davasında bütün bilim insanlarını zan altın...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, profesör doktor Onur Hamzaoğlu’yla ilgili “şarlatanlık” davasında bütün bilim insanlarını zan altında bıraktı
“Ben yaptığı işe şarlatanlık dedim”
Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dilovası’ndaki kirliliğe bağlı sağlık sorunlarıyla ilgili çalışmasını kamuoyuna sunduğu için, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından şarlatanlık yapmakla suçlanmıştı. Karaosmanoğlu bununla da yetinmedi görülen hakaret davasındaki savunmasında bilimsel verilerin açıklanmasını hedef aldı “Ben yaptığı işe şarlatanlık dedim” ifadelerini kullandı
 
Hatırlanacağı gibi Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dilovası’ndaki endüstriyel kirliliğe bağlı sağlık sorunlarıyla ilgili çalışmasını kamuoyu ile paylaşmış ve Dilovası’ndaki kanser vak’alarına dikkat çekmişti. Hamzaoğlu’nun açıklamalarının ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Hamzaoğlu’nu adeta diline dolamış ve gittiği hemen hemen bütün programlarda kendisiyle ilgili çeşitli açıklamalarda bulunmuştu.
 
“ŞARLATANLIK YAPIYOR”
Kimi konuşmalarında ahlak sınırlarını zorlayan Karaosmanoğlu, Dr. Onur Hamzaoğlu’na “Şarlatanlık yapıyor” ifadeleriyle hitap etmişti. Bunun üzerine Hamzaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nden görülen davanın ikinci duruşması dün gerçekleştirildi. Duruşmayı takip etmek için başta İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere çok sayıda ilden sivil toplum kuruluşu Kocaeli Adliyesi önünde yerini aldı.
 
SADECE TEMSİLCİLER
Saat 11.00’da başlaması kararlaştırılan duruşmayı takip etmek için 2. Asliye Ceza Mahkemesi önünde bekleyen çok sayıda siviltoplum kuruluşu temsilcileri ile öğretim görevlileri ve gazeteciler uzun süre salona alınmazken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun korumalarıyla kalabalığı yararak mahkeme salonuna girmesi tepkilere sebep oldu. Karaosmanoğlu’nun mahkeme salonuna girmesinin ardından sadece siviltoplum örgütleri, gazeteciler ve öğretim görevlileri arasından seçilen temsilcilerle davacı Onur Hamzaoğlu’nun salona girmesine izin verildi.
 
İLK SÖZ KARAOSMANOĞLU’NUN
Davacı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve vekili Av. Ali Haydar Konca, Av. Beyhan Savran, Av. Hasan Hüseyin Evin, Av. Nesrin Aktaş, Av. Yıldız Ertuğ Ünder, Av. Elvan Olgun ve sanık mûdafiileri Av. Hüseyin Aydın ile Av. Halit Çokan’ın salondaki yerlerini almasıyla dosyanın görülmesine başlandı. Duruşmada ilk olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na söz verildi. Karaosmanoğlu yazılı ifadesine ek olarak avukatlarının huzurunda şöyle konuştu
 
“İLK DEFA GÖRÜYORUM”
“Benim yazılı savunmam hazırdır. Ancak müşteki Onur beyle tanışıklığımız yok. Kendisi ile bir düşmanlığımız yok. Kendisi ile ilk defa burda görüşüyorum. Ben bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanı’yım. Herhangi bir bölgem içerisinde sağlık ile ilgili sorun varsa beni ilgilendirir. Kendisine böyle bir araştırma görevi verilen bilim adamı bu araştırma sonuçlanmışsa eğer bunu en yakın mülki idareye, sağlık müdürlüğü ve belediyeye bildirmesi gerekir.
 
RESMİ KURUMLARA SONUÇLAR TEBLİĞ EDİLMEDİ
Önce araştırmasını buralara tebliğ etmesi gerekir ki buralarda bir tehlike varsa önlem alınsı. Böyle bir araştırma sonucu valiliğe bildirilmemiş üniversiteye tebliğ edilmemiş, belediyelere herhangi^bir bilgi verilmemiş, doğrudan doğruya televizyonlara çıkıp ‘şov ‘ yapılmıştır. Bilim adamına bu yakışmaz. Bilim adamı sonuç almalı ayrıca bilimsel olarak verilen görevin süresi de bitmemiş bildiğim kadarıyla. 36 ay kendisine süre verilmiş ve bu süre dolmamış.
 
İŞİN ADI ŞARLATANLIK
Bu süre bitmeden televizyonlarda yapılan bu konuşmalara ve gösterilere ne denir. ‘Bu bilim adamına yakışmaz. Böyle bir şey yapmanın adına da şarlatanlık denir’ dedim. Burada kesinlikle müştekiye şarlatan diye bir Şey söylemedim. Yapılan işin ve eylemin adına şarlatanlık dedim. Kesinlikle ben huzurdaki müştekiye şarlatan demedim. Müşteki ile bizim bir kavgamız ve davamız yoktur. Ben yapılan işi yakıştırmadığımı söyledim. söyleyeceklerim bundan ibarettir.”
 
ÖMER POLAT YAZMAYIN DEMİŞ
Bunun üzerine davacı vekilleri “Sanık başkanın röportaj yaptığı gazeteciler Yeliz Koray ve Ejder Hatipoğlu'na kendi basın danışmanı Ömer bey bu kelimeler yazılmasın şeklinde bir söz söylemişimdir, söylememiş midir ve kendisi de sorun değil yazabilirler demiş midir, sorulsun” dedi. Bunun üzerine Karaosmanoğlu “Ben röportaj yaparken basın danışmanınım böyle bir şey söyleyip söylemediğini bilmiyorum. Hatırlamıyorum. Ben söylediğim sözlerin arkasında duruyorum” şeklinde cevap verdi.
 
100 ÖLÜMDEN 33’Ü KANSERDEN
Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından Davacı Onur Hamzaoğlu’na söz verildi. Hamzaoğlu “Ben avukatlarımın beyanına katılıyorum. Şikayetim devam ediyor. Biz 2004 yılında Dilovası Belediye Başkanlığı’nın bize sunduğu olanaklarla çevre kirliliğini araştırmaya başladık. Sonuç rapor tıp fakültesi dekanlığı ile rektörlüğe Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü vasıtası ile Kocaeli Valiliği’ne iletildi. Çünkü 100 ölümden 33’ünün kanser nedeni ile ölüm olduğu tespit edildi. Bunun üzerine 2005 yılında bölgede bir araştırma daha gerçekleştirdi.
 
“ÖLÜM ORANLARI 4.5 KAT FAZLA”
Dilovası’nda 10 yıl ve daha uzun yaşayanların kanserden ölme riskinin daha kısa süre yaşayanlara göre 4,5 kat fazla olduğunu tespit ettik. Bu bilgiler kongrelerde tartışıldı, paylaşıldı. Bu açıklamalar yine aynı şekilde dekanlığımıza ve rektörlüğümüze resmi yazı ile ilgili makamlara gönderildi. 2006 yılı Nisan ayında TBMM Dilovası Araştırma Komisyonu^’na bu bilgiler sunuldu. Aynı dönemde Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün 2004 yılında ilçelerdeki ölüm nedenlerine bağlı verileri de Kocaeli genelinde 100 ölümden 19’unun kanser nedenli olduğu görülüyordu.
 
“KENTİMİZDE BİR SORUN VAR”
Biz sadece Dilovası değil kentimizde bir sorun var demek istedik. Meclis araştırma komisyonu 2006 Kasım ayında raporunu açıkladı. 2007 yılı Şubat ayında meclis genel kurulunda bu rapor görüşüldü. 29 sorun 29 öneri içeriyordu. Bunlardan en önemlisi bölgede kapasite artırılmaması ve yeni fabrika kurulmaması önerisiydi. 2007 yılı Kanser Savaş Daire Başkanlığı ve Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı Bilim Dalı ile araştırma yaptık. 2008 yılı Ağustos ayında bunun verileri çıktı. Bu verilere göre 2002-2007 yılında ölen 100 kişiye göre 30’u kanser nedenli olduğu saptandı.
 
“RESMİ KURUMLARI SUNDUM”
Yine bu verileri Kocaeli Valiliği Sağlık Başkanlığı’na, rektörlüğe ve valiliğe iletildi. Resmi makamları bu güne kadar denedik. Bu konuda biz TBMM ve ayine yaptığımız araştırmaların neticelerini alamadık. 2010 yılında kentimizin doğu bölgesine bir demir çelik fabrikası kurulacağı haberi üzerine Kocaeli halkının derin kaygıları vardı. Basında görevli arkadaşlar bunu benimle paylaşmıştı. Söz konusu uygulama olursa ne gibi sorunlarla karşılaşırız sorusu üzerine elimdeki o güne kadar olan bilgileri paylaştım. Bir rapor açıklaması değildir. Anne sütünde ve bebek kakalarında metal araştırmamız bitmiştir. İlgili yerlere rapor olarak sunulmuştur. Şuanda araştırmamızın sadece bebeklerin büyümesi ve gelişmesi kısmı devam etmektedir” dedi.
 
HATİPOĞLU ZORLA GETİRİLECEK
Hamzaoğlu’nun konuşmalarının ardından mahkeme başkanı kararlarını açıkladı. Mahkeme katılan vekillerine sanık müdafıilerinin yazılı olarak beyanlarına karşı yazılı beyanda ve varsa ek kanıtlarını sunmaları için süre verilmesine, sanık müdafıilerine ayrıca varsa ek kanıtlarını bildirmesi için süre verilmesine, gelmeyen diğer tanık Ejder Hatipoğlu'nun yeniden zorla getirilmesine, sanığın Cumhuriyet Savcılığı’nda yazılı savunma verdiğini beyan ettiğinden Cumhuriyet Savcılığı’na yazı yazılarak bu konudaki yazılı savunmasının araştırılarak mahkememize gönderilmesinin istenilmesine karar verdi.
 
KOÜ’YE YAZI YAZILACAK
Mahkeme ayrıca sanık tarafından müşteki hakkında Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunduğunu beyan ettiğinden katılan vekili 4483 sayılı yasaya göre görevsizlik kararı verilerek Kocaeli Üniversitesine gönderildiğini beyan ettiğinden karardan bir suretin ve şikayet dilekçesinin mahkememize gönderilmesinin istenilmesine, sanık ve müdafıilerine, dava konusu ile ilgili olarak katılan öğretim görevlisi Onur Hamzaoğlu hakkında etik kuruluna şikayet ettiklerini ve bu konuda soruşturma açıldığını beyan ettiklerinden Kocaeli Üniversitesi’ne yazı yazılarak böyle bir soruşturma olup olmadığını var ise neticesi ile mahkememize gönderilmesinin istenmesine karar verdi.
 
CHP’LİLER ŞOV YAPTI
Duruşma sonrasında adliyeden ayrılan profesör doktor Onur Hamzaoğlu’nu adliye çıkışında sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve öğretim görevlilerinden oluşan kalabalık bir grup karşıladı. Bu sırada sadece beş dakikalığına alanda bulunan CHP’lilerin kendilerini gösterip alandan ayrılmaları dikkat çekti. Hiçbir açıklamayı dinlemeden alandan ayrılan CHP’lilerin sadece göstermelik olarak alanda bulundukları ve adeta şov yaptıkları alanda bulunanlarca konuşuldu. Adliye çıkışında duruşma hakkında, bekleyenlere çeşitli açıklamalarda bulunuldu ve Onur Hamzaoğlu’nun yalnız olmadığı belirtildi. Duruşma 24 Kasım Perşembe günü saat 11.00’a ertelendi.
 
DAVALIK ÇALIŞMA NELER SÖYLÜYORDU?
Prof. Dr Onur Hamzaoğlu, 2005 yılında “Endüstri Yoğun Bölgelerde Yaşayanlarda Ölüm Nedenleri: Dilovası Örneği” isimli çalışmasının sonuçlarını yayınladı ve kansere bağlı ölümlerdeki aşırılığı gözler önüne serdi. Bu çalışmasını yerel ve ulusal bilim çevreleri ve siyasi otoriteler ile paylaştı. Çözüm önerilerini 2006’da TBMM’ye sundu.
 
İLK SÜT VE İLK KAKALARDA AĞIR METAL VAR
Hamzaoğlu benzer bir çalışmanın sonucunu 2011 yılının ilk günlerinde kamuoyuyla paylaştı. Buna göre annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakalarında bazı ağır metaller ve eser elementler saptandı. Hamzaoğlu bu araştırmayı Kocaeli Üniversitesi’nde Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Tıbbi Genetik Anabilim Dallarından akademisyenler ile birlikte yürüttü, araştırma üniversitenin bilimsel araştırma fonu tarafından desteklendi.
 
HAMZAOĞLU YARGILANACAK MI?
Belediyenin şikayeti üzerine, savcılık hazırladığı dosyayı, incelenmek üzere Kocaeli Üniversitesi Üniversitesi Rektörlüğü’ne gönderdi. Üniversite izin verdiği taktirde Hamzaoğlu, TCK’nın 213. Maddesi uyarınca 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Buarada Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu halkı korku ve paniğe sevk etmek suçundan yargılanmayı beklerken, Sağlık Bakanlığı'nın raporu da Hamzaoğlu'yla aynı sonuca ulaştı: Dilovası'nda ölümlerin birinci nedeni kanser. Elde ettiği verileri basın yoluyla halkla paylaşan Onur Hamzaoğlu’na yönelik neredeyse bir linç kampanyası başlatıldı.
 
YÖK’E ŞİKAYET
Bu kampanyanın en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Murat Tuncer ile ilgili çok önemli bir bilgi ortaya çıktı. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nu YÖK’e şikayet ederek hakkında soruşturma açılmasına sebep olan Prof. Dr. Murat Tuncer, daha önce editörlüğünü yürüttüğü bir kitapta Onur Hamzaoğlu’nun araştırmasıyla paralel verileri yayımladı. Bölgede Onur Hamzaoğlu ile benzer bir araştırma yürüterek kanser vakalarının arttığını ve kanser sebepli ölümlerin birinci sırada olduğunu tespit eden Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı’nın sadece ilgili kişilerinin ulaşabileceği bir bilgiyi halka aktardığı için Onur Hamzaoğlu'nun suçlayan Tuncer'in bu çelişkili tavrı dikkat çekiyor.
 
BAKANLIK’TAN HAMZAOĞLU’NA DESTEK VEREN RAPOR
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Yasin Erkoç ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü daire başkanlarından Nazan Yardım’ın editörlüğünü yaptığı Mayıs tarihli raporda “Bölgede yapılan araştırmalara göre, kanserden ölümlerin kalp damar hastalıklarından ölümlerin önüne geçerek 1. sıraya yerleşti. İl Sağlık Müdürlüğü’nce Kocaeli ilinde 6 ayrı bölgede günlük olarak SO2 ve duman değerleri ölçülmeye başlanmış ve gerekli birimlerle temasa geçilerek sorunun çözümü noktasında işbirliğinin önemi konmuştur” denildi. n Uğur ENÇ

15 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR