CHP Kocaeli milletvekili aday adayları - 2015

7 Haziran'da yapılan genel seçimler sonrasında partiler arasında koalisyon kurulamayınca 1 Kasım'da erken seçim yapılması kararlaştırıldı. CHP Kocaeli...

7 Haziran'da yapılan genel seçimler sonrasında partiler arasında koalisyon kurulamayınca 1 Kasım'da erken seçim yapılması kararlaştırıldı. CHP Kocaeli'den milletvekilli adayı olarak seçime girmek isteyen isimler, Ankara'da bulunan CHP Genel Merkezi'ne giderek aday adaylığı başvurularını teslim etti.

 

ehlinaz-torun-001.jpg

Ehlinaz Torun

1966 yılında Artvin Şavşat’ta doğdu. 1982’de Şavşat Lisesi’ni bitirdi. 1988’de Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Ziraat Mühendisi olarak mezun oldu. 1994-2004 yılları arasına Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü, Tarım Politikası ve Yayım Anabilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora programını tamamladı. 1994-2004 yıllarında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde Proje Kontrol Mühendisi olarak çalıştı.

2004-2006 yılları arasında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Araştırma Planlama Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda Baş Mühendis olarak görev aldı. 2006 yılının ağustos ayında adı geçen kurumdan ayrılarak, Kocaeli Üniversitesi’nde yardımcı doçent doktor sıfatı ile öğretim üyesi olarak göreve başladı. Görevine Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Meslek Yüksekokulu, Tarım İşletmeciliği ve Pazarlama Programı’nda devam etti.

Ehlinaz Torun, CHP’den aday adayı oldu

semra-baslak-002.jpg

Semra Başlak

1956 İzmit doğumlu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Kocaeli’de okudu. Eskişehir Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Kocaeli Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Avukat Zeynel Başlak ile evli.

asude-firat-ozkan-001.jpg

Asude Fırat Özkan

Asude Fırat Özkan 1963 Muş Varto doğumlu. Bir tane kızı var. 1985 yılından beri İzmit’te esnaflık yapıyor.

Asude Fırat Özkan, CHP’den aday adayı

fatma-hurriyet-kaplan-002.jpg

Fatma Kaplan Hürriyet

1980 Tekirdağ doğumlu. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun. 30 Mart yerel seçimlerinde CHP’den İzmit Belediye Başkan Aday Adayı olarak yapılan ön seçimde 400’e yakın oy almıştı. Asıl mesleği avukatlık olan Hürriyet, 7 Haziran milletvekili genel seçimlerinde CHP Kocaeli’den 1. sıra adayı gösterilerek Meclis’e girdi.

Hürriyet: Sarayın dayatması olan 1 Kasım seçimlerinin...

tahsin-ozer-001-001.jpg

Tahsin Özer

1987 yılında İzmit Belediyesi Yeni İz A.Ş. Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu. 1955 Kandıra doğumlu olan Özer, Gazi Üniversitesi Bankacılık Bölümü mezunu. Özer, bir dönem Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği de yaptı.

Tahsin Özer, CHP’den aday adayı

tahsin-tarhan-002-001.jpg

Tahsin Tarhan

1964 yılında Gümüşhane’de dokuz çocuklu bir ailede dünyaya geldi. İş hayatına oto makas tamircisi olarak başladı. 16 yaşındayken kendine ait bir tamirci dükkanı açtı. 22 yaşında ise bir otomotiv şirketi kurarak oto makas toptancılığı yapmaya başladı. 2000 yılında, sanayiciliğe ilk adımını attı. Satın alarak kısa sürede büyüttüğü oto makas şirketini ve fabrikasını 35 ülkeye ihracat yapan bir dünya markası haline getirdi.

Siyasi yaşamına 2002 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) Gebze Kurucu İlçe Başkanı olarak başladı. 2005 yılında SHP Parti Meclis Üyeliğine seçildi. Sosyal demokratların Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) çatısı altında birleşmesi gerektiğine inandığı için CHP’ye katıldı. 2011 yılı Genel Seçimlerinde CHP Kocaeli Milletvekili Adayı oldu. 2011-2012 yıllarında CHP Genel Merkezi’nde, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Danışmanlığı görevinde bulundu. 2014 Yerel Seçimlerinde CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. 7 Haziran 2014 Milletvekilli Genel Seçimlerinde CHP Kocaeli'den 3. sıra adayı gösterilen Tarhan, Meclis'e girmeyi başararak milletvekili olmuştu.

Tahsin Tarhan, yeniden aday adayı

haydar-akar-001-001.jpg

Haydar Akar

21 Aralık 1963'te İzmit'te doğdu. Babasının adı Celal, annesinin adı Emine'dir. Matematikçi, Sistem Analisti; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü bitirdi. Türk Pirelli Lastikleri AŞ'de göreve başladı ve 23 yıl burada görev yaptı. Bilgisayar Sistemleri Yöneticiliği görevini yürüttü. İyi düzeyde İngilizce bilen Akar, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Milletvekili Haydar Akar, aday adaylığı başvurusunu yaptı

taner-solakoglu-001.jpg

Mehmet Tamer Solakoğlu

Avukatlık yapan Solakoğlu 12 Mart 1965 doğumlu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun. İzmit'te ikamet etmektedir. 12 Nisan 1997 tarihinde evlenmiştir. Solakoğlu Huku Bürosu'nun sahibidir. İki dönem Kocaeli Baro Başkanlığı yapmıştır. Solakoğlu, 7 Haziran seçimlerinde CHP Kocaeli adayları arasında 6. sırada yer almıştı.

Tamer Solakoğlu, başvurusunu yaptı

muzeyyen.jpg

Müzeyyen Topçu Tan

1965 Sakarya Hendek doğumlu. İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun. Evli ve 1 çocuk annesi. Tan, 7 Haziran seçimlerde de CHP'den aday adayı olmuş fakat aday listesinde yer alamamıştı.

Müzeyyen Topçu Tan, aday adaylığı başvurusunu yaptı

cuma-karavar-001.jpg

Cuma Karavar

1955 Yılında Urfa’da dünyaya geldi. 1975 yılından beri Kocaeli’de ikamet eden Karavar, lise mezunu, evli ve 6 çocuk babası. 2011 yılında yapılan genel seçimlerde AKP’den aday adayı oldu fakat listede kendisine yer verilmedi. Karavar, 7 Haziran 2014'te yapılan genel seçimlerde CHP aday olarak 5. sırada yer almıştı.

Cuma Karavar, başvurusunu yaptı

oguzhan-kilic-001.jpg

Oğuzhan Kılıç

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da doğan ve ortaöğretimini Kocaeli'de yapan Kılıç, yükseköğrenimini Hollanda'da tamamladı. Gençlik yıllarında Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF) Genel Başkanı olarak Türkiye'nin ulusal çıkarlarını savunmakta ve yurtdışındaki Türklerin hakları için mücadele vermektedir. Etkin kitlesel demokratik ve hukuki eylemleri nedeniyle terör örgütlerinin hedefi haline gelerek suikast girişimlerine maruz kalmıştır. Atatürk Eğitim ve Kültür Akademisi'ni kurucusu olarak Türk dil ve kültür eğitim programlarının yaşama geçirilmesine öncülük etti. Yurtdışındaki Türk yurttaşlarının oy ve temsil hakkı, Türkçe hakkı, Türk kültür kimliğinin yaşatılması korunması ve geliştirilmesi başta olmak üzere genel anlamda insan hakları konuları, özgürlük-güvenlik uyumu konuları, ırkçılıkla mücadele, siyasal katılım, Türk diaspora çalışmaları ve Türk dış politikası konularında Ankara'daki yasama faaliyetlerine katılmakta ve temsil ettiği kitle adına yakından takip etmekte olup Parti Genel Merkezi ve TBMM Grubuyla iyi ilişkileri bulunmaktadır. Hollanda Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nde (PvdA) çeşitli kademelerde görev almış son olarak Kurultay Delegeliği ve AB Çalışma Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. Hollanda'da rehber öğretmenlik ve Türkçe öğretmenliği yapmaktadır. Anadili Türkçe yanı sıra iyi derecede İngilizce, Hollandaca ve Almanca bilmektedir. Öğretmenlik eğitiminin tarihi ve Atatürkçülük konularında iki kitabı bulunan Kılıç, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan ve bilimsel tezlere konu olan toplumsal, düşünsel ve siyasal konularda makaleleri bulunmaktadır. Avrasya Türk Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

turan-dumlu-002.jpg

Turan Dumlu

1952 Ağrı doğumlu, ilk ve orta okulu Ağrı Doğubeyazıtta, lise eğitimini Erzurum'da, üniversite eğitimini Ankara Gazi Üniversitesi eczacılık fakültesinde okudu. Babası 20 CHP Ağrı Doğubeyazıt ilçe başkanlığı yaptı. 1980 yılında Gölcük'e yerleşti. Kocaeli SODEP (Sosyal Demokrat Parti) kurucuları arasında yer aldı. SHP (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) Gölcük ilçede 2 yıl yöneticilik yaptı. 1987 Kocaeli 2. bölgede milletvekili adayı ve 1991 Kocaeli 1. bölge milletvekili adayı oldu ancak meclise giremedi. 30 Mart yerel seçimlerinde CHP Gölcük belediye başkan adayı oldu. Partisinin oylarını %110 artırarak 18 Bin olan oylarını 37 Bin 500'e çıkardı. Dumlu, 7 Haziran 2014 milletvekili genel seçimlerinde ise CHP Kocaeli’den 4. sıra adayı olarak listede yer almıştı.

Turan Dumlu, CHP’den aday adaylığı başvurusunu yaptı

yakup-001.jpg

Yakup Törk

1981 Darıca Kazım Karabekir Mahallesi’nde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini 60.yıl İlköğretim Okulu’nda, lise öğrenimini ise Darıca Lisesi’nde tamamladı. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Hemen inşaat işine atıldı. İlbeyoğlu Mühendislik’in yöneticisi. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Yerel yönetimler Akademisi`’ne katıldı. 2011 yılında Diyalog İletişim Akademisi’nde doğru, etkileyici, güzel konuşma ve insan ilişkileri seminerlerine katıldı. 2011yılında GYTE’de işletme dalında yüksek lisans yaptı. 30 Mart Yerel seçimlerinde CHP Darıca Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Darıcalı iş adamı Yakup Törk, CHP’den aday adayı oldu

beyhan-korkmaz-001.jpg

Beyhan Korkmaz

1977 yılında İzmit’te doğan Beyhan Korkmaz, ilk ve orta öğrenimini İzmit’te tamamladı. Lisenin ardından kazandığı Konya Selçuk Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim gördü. Üniversiteden mezun olduktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi’nde İngilizce eğitimi aldı ve uzun yıllar Köseköy’de İngilizce öğretmenliği yaptı. Geçtiğimiz genel seçimlerde milletvekili aday adayı olan Korkmaz, listede yer almadı. Korkmaz, 2014 yerel seçimlerinde Kartepe Belediye Başkanlığına, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde de CHP’den milletvekilliğine aday adayı olmuştu. 

Beyhan Korkmaz, CHP’den aday adayı

hursit-gunes-002-001.jpg

Hurşit Güneş

23 Nisan 1957'de Ankara'da doğdu. Baba adı Turan, anne adı Nermin Solmaz'dır. Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Lisans eğitimini İngiltere University of Kent at Canterbury ekonomi ve politika dalında tamamladı. Galler University of Wales'den Magister in Scientia Economica derecesini aldı. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesinde yaptı.Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümüne araştırma görevlisi olarak başladı. 1986'da Belçika'da kurulan European Economic Association'ın kurucu üyesi oldu. 1990 yılında doçent unvanını aldı ve iki meslektaşıyla AB'nin Avrupa Entegrasyonu Proje ödülünü kazandı. 49. Hükümette Başbakan Yardımcısı Ekonomi Danışmanı olarak görev yaptı. Manchester Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1996'da profesör oldu. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesine geçerek derslerine burada devam etti. Çeşitli finans kuruluşlarına danışmanlık yaptı. Birçok uluslararası şirketin Türkiye'deki Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürüttü.24. Dönemde PAB Üyesi oldu.Çok iyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Fransızca bilen Güneş, bekâr ve 2 çocuk babasıdır. 25. dönem milletvekili genel seçimlerinde aday adayı olan Hurşit Güneş, CHP Genel Merkezi tarafından aday listesine alınmadı.

Hurşit Güneş, aday adayı oldu

kemal-nisanci-001.jpg

Kemal Nişancı

1971 Rize Ardeşen doğumlu. Orta öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamladı. SHP Gençlik Kollarında siyasete başladı. İTU mezunu olan Nişancı, üniversitenin son sınıfında PDK A.Ş.’de vardiya amiri olarak çalıştı. CHP Gebze Gençlik Kolları başkanlığı yaptı. Evli ve 1 çocuk babası. Nişancı, 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerinde CHP'nin Kocaeli aday listesinde 10. sırada yer almıştı.

Kemal Nişancı, CHP’den aday adayı

 

ufuk-saka-001.jpg

Ufuk Saka

1955 Bursa doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun. Seka’nın eski Genel Müdür Yardımcısı olan Ufuk Saka, Endüstri Yüksek Mühendisi. TMMOB’un eski Genel Sekreteri olan Saka, Birleşik Haziran Hareketi genel merkez yöneticisi görevindeydi. 2007 ve 2014 genel seçimlerinde de aday adayı olan Saka aday listesine girememişti.

Ufuk Saka, yeniden aday adayı

ensar-006.jpg

Ensar Öğüt

1946 yılında Ardahan’da dünyaya geldi.  Babasının adı Abdullah olan Öğüt’ün annesinin adı ise Güllizzar’dır. Üniversite eğitimini  Kazakistan El Farabi Devlet Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Bölümünü okuyarak tamamlayan Ensar Öğüt iş adamı olarak çalışma hayatını sürdürmüştür. Demokrasi Platformu Başkanlığı görevlerinde de bulunan Ensar Öğüt ayrıca Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı Kurucu Üyesi, Ensar Öğüt Eğitim ve Sağlık Vakfı Kuruculuğunu da yapmıştır. CHP’nin 22 ve 23. dönem Ardahan milletvekilliğini yapan Ensar Öğüt son olara 24. dönem adaylığını üstlenmiştir. İngilizceyi çok iyi derecede bilen Ensar Öğüt evli ve iki çocuk babasıdır. Başvuru formunda aday olacağı il kısmını boş bırakan Öğüt’ün Kocaeli’den aday adayı olmak istediği öğrenildi. 

man-001-002.jpg

Utkan Güneş

man-001-002.jpg

Mustafa Avni Kurt

sar-003.jpg

Mehmet Sarıtoprak

 

 

02 Eylül 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR