MHP’li Türkkan, ehliyet için soru önergesi verdi

Sürücü Belgesi’nde uygulama değişti, kafalar karıştı. Birçok ehliyet sahibi ya da yeni ehliyet alacak kişi, yeni uygulamadan habersiz ya da yetkililer...

BÜYÜT

Sürücü Belgesi’nde uygulama değişti, kafalar karıştı. Birçok ehliyet sahibi ya da yeni ehliyet alacak kişi, yeni uygulamadan habersiz ya da yetkililer tarafından çelişkili ifadelerle bilgilendiriliyor. İşte bu nedenle MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu TBMM’ye taşıdı ve kafalardaki soru işaretlerini gidermek için İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

TÜRKKAN’IN SORU ÖNERGESİ;
Kabul edilen 6495 sayılı yeni yasaya göre Ehliyet alma ve değiştirme konusunda bazı yenilikler getirilmiş, bu yasanın komisyon aşamasında, AB’ye uyum kapsamında ehliyetlerin yenilenmesinde 89 TL alınması, ilk kez ehliyet alacakların ise 101 TL ödemesi öngörülmüş, ancak vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine yenileme ücreti 15 TL’ye, yeni ehliyet ücreti ise 89 TL’ye düşürülmüştür. Yeni düzenlemede ayrıca ehliyetlerin bundan sonra ömür boyu geçerli olmayacağı belirtilmektedir. Ancak vatandaşlar ehliyet konusunda net bilgi alamamaktan yakınmakta, çelişkili bilgiler ile karşı karşıya bırakılmaktadır.
Bu nedenle;
1-İlk kez ehliyet alacaklar için bedel 89 TL olarak belirlenmesine rağmen neden daha önce 101 TL alınması öngörülmüştür?
2-Kimler ehliyet alabilecek ve bu kişiler nasıl bir sürece tabi tutulacaktır?
3-Yeni yasa ile rafa kaldırılan A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı sürücü belgelerinin yerine alınacak ehliyetler hangileridir, bunların geçerli olma süresi kaç yıldır, bu süreler neye göre belirlenmiştir?
4-Ehliyetlerini bir üst sınıfa dönüştürecek kişilere getirilen deneyim kriteri neye göre belirlenmiştir?
5-Süresinde değiştirilmeyen ehliyetlere herhangi bir cezai müeyyide uygulanacak mıdır?

14 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR