“Çözüm süreci desteklenmeli”

Çözüm sürecini değerlendiren Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Başbakan'ın elini taşın altına koyarak aldığı riskin Ak Part...

BÜYÜTÇözüm sürecini değerlendiren Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Başbakan'ın elini taşın altına koyarak aldığı riskin Ak Parti teşkilatları tarafından iyi hissedilmediğini, anlaşılmadığını, gereken etkili çalışmaların yapılmadığını söyledi
TBMM Toplumsal barış yollarının araştırılması ve çözüm sürecinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan meclis araştırması komisyonu Kocaeli Ramada Otel'de konuklarıyla görüştü. Kocaeli Barış Platformu sözcüsü Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu söz alarak toplantıda önemli konulara temas etti.

KOCAELİ BARIŞI KONUŞUYOR
Gergerlioğlu şunları söyledi: Platformumuz Nisan 2013'te farklı dini, etnik, ideolojik kimliklerin bir araya gelişiyle kurulduktan sonra konuyu çözmek için yerelden başlattığı faaliyetlerini genele yansıtmak arzusundadır. Onlarca STK, parti ile yaptığımız görüşmelerden sonra “Kocaeli Barışı Konuşuyor” sempozyumu ile Kocaeli halkı arasında etkin bir şekilde konunun gündeme getirdiklerini söyledi.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK
Uzun süredir konu üzerinde çalıştıklarını, uzun yıllar demokratik siyaset dışı yöntemlerle sorunun inkâr edildiğini ve silahlı yöntemlerle çözülmeye çalışıldığını ve bunu çok eleştirdiklerini, adım atılmadığı için hükümeti eleştirdiklerini, açılım ve çözüm süreci başladığında ise ayakta alkışladıklarını belirtti.

KARANLIK GÜÇLER!
Ergenekon benzeri karanlık güçlerin devre dışı bırakılmasıyla sorunu çözmeye çalışanların elinin güçlendiğini ve mazeret üretmeden cesur adımların artık atılması gerektiğini vurguladı. Sorunun taktik düşünceler ve seçim hesaplarıyla uzamaması gerektiğini, zira süreci eleştiren ve aldatmaca olduğunu söyleyen Kürtler, ihanet projesi olduğunu söyleyen Türkler'in sürece inanmadığını, PKK, Hizbullah çatışmasını yeniden başlatmak isteyen karanlık güçlerin sürecin uzamasını olumsuz bir tavır içinde manipüle edeceği kaygısını dile getirdi.

ARABUCULUK YAPILMALI
Kürt sorununda bugün konuşulan bazı konuların çok değil, 10 yıl öncesinde gündeme getirenleri marjinal ve hain ilan edilmeyle sonuçlandığını, şimdi gelinen noktayı ise önemli bulduğunu belirtti. Sürecin kurumsallaşmasını belirten Gergerlioğlu, süreç kurumsallaşmalı sadece Başbakan'ın MİT aracılığıyla Öcalan'la görüştüğü bir süreç olmaktan çıkmalı, şeffaflaşmalı ve insiyatif taraflar arasında olsa bile gazeteciler, aydınlar, kanaat önderleri, farklı aktörler olarak devreye girmeli ve gerekirse arabuluculuk yapmalıdır. Sürecin uzamasının, sert demeçlerin, önemli taleplerin gerçekleşmesinde uzamanın kazalara yol açabileceğini ifade etti.

ÇATIŞMANIN BİTMESİ
Başbakan'ın elini taşın altına koyarak aldığı riskin Ak Parti teşkilatları tarafından iyi hissedilmediğini, anlaşılmadığını, gereken etkili çalışmaların yapılmadığını, sadece silahlı çatışmanın bitmesinin halka da sirayet etmiş hastalığın bitirilmesi için yeterli olmayacağını, yerel ve genel siyasi parti teşkilatlarının etkili halk toplantıları vb. faaliyetler yapması gerektiğini, bilboard ve kamu spotu gibi çalışmalarla ileri derecede yol alınabileceğini kaydederek; komisyondan, farklı illerde barış için gayret sarf eden çalışmaların, platformların Ankara'da yapılacak bir çalıştayda bir araya getirilmesine yardımcı olmalarını istedi.

ANADİLDE EĞİTİM…
Demokratikleşme paketi ile atılan adımları olumlu ama yetersiz bulduklarını, Alevilerin hakları ile ilgili bir madde olmadığını, Kürt sorunu konusunda atılan adımları (Andımız'ın kaldırılmasını, yer isimlerinin iadesi vb.) olumlu bulduklarını ancak Kürt sorunundaki ana konu olan anadilde eğitimde adım atılmamasının eksiklik olduğunu belirtti. Anadilde eğitimin ülkeyi bölmeyeceğini, bu konuda aydınların, araştırmacıların katılacağı tarafsız sempozyumlar düzenlenerek konunun tarafsız bir şekilde tartışılmasının faydalı olacağı ve kaygıları ortadan kaldıracağını belirtti.

ALEVİLERİN HAKLARI…
Toplantı sonunda söz alan komisyon başkanı Gök, Alevilerin hakları ile ilgili farklı bir çalışmanın olduğunu, platformun çalışmalarını, görüşlerini, isteklerini önemli bulduklarını, dinleyip ses kaydı aldıklarını, ayrıca yazılı olarak da görüşlerin kendilerine iletilmesini Gergerlioğlu’ndan istediler.

10 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR