Mucizeler servisinde 20 minik kalp atıyor

Günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelen erken doğum nedeniyle prematüre dünyaya gelen bebekler bu serviste gelişimlerini tamamlıyor. Anne...

BÜYÜT


Günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelen erken doğum nedeniyle prematüre dünyaya gelen bebekler bu serviste gelişimlerini tamamlıyor. Anne karnındaki tüm özelliklerin sağlandığı yeni doğan yoğun bakım servisinde her yıl 500-550 bebek yeniden yaşama döndürülüyor

ANNE KARNI GİBİ
Kocaeli Üniversitesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisi’nde, anne karnında gelişimini tamamlayamadan dünyaya gelen bebeklerin gelişimlerini tamamlanması sağlanıyor. Milyonlarca lira değerindeki servis, bebeklere anne karnındaki rahatlığı ve güveni sağlıyor. Gelişimini tamamlayamayan ve hastalıklı dünyaya gelen bebekler tedavi olduktan sonra, annenin alışması için tek kişilik odalara alınıyor. Anne ve bebeği bu odadaki tedavinin ardından normal yaşama dönüyor.

KANSERLİ DOĞUM
Serviste 500 gramlık bebekler bile var. Genelde genç anneler ve 35 yaş üstü annelerde yaşanan erken doğum yüzünden prematüre dünyaya gelen bebekleri hayata bağlayan serviste, mucizeler yaşanıyor. Kanserli doğan bebekler, doğar doğmaz ameliyat olması gereken bebekler yeniden hayata döndürülüyor. Yeni Doğan Servisi’nde özel eğitimli sağlıkçılar, bebeklerin yaşamlarını idam ettirmeleri için mucizeler yaşatıyor. Bu sayede bebeklerin birçoğu yaşama tutuluyor.


Mucize bebekler

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yeni Doğan Klinik Şefi Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, yaşanılan mucizeleri anlattı. Prematüre doğan bebeklerin hayata nasıl bağlandığından bahsetti
Prematüre bebek doğumlarının sebebi nedir?
Prematüre doğumlarda bilimsel ve farklı nedenleri var. Bunlardan biri genç yaşta anne olmak; genç yaşta annelerin rahimleri ve vücut fonksiyonları gelişmemiş olabiliyor. Bu da erken doğuma neden olan çok önemli bir faktör… Bunun dışında 35 yaş üstü annelerinde erken doğum riski taşıdığı bilinen bir gerçek. Erken doğan bebeğin çok sorunu var

YÜZDE 12 PREMATÜRE RİSKİ
Tüp bebekte üçüz doğduğunda nur topu gibi bir bebekler alınamıyor kucağa. Sorunlar çok fazla oluyor. Prematüre doğan bebekler tam olarak olgunlaşamıyor. Anne karnında geçirilen zaman bebeğin organlarının gelişmesi için çok önemli, özellikle akciğerlerin olgunlaşması çok önemli. Akciğerleri olgunlaşmayan bebek soluyamıyor. Solusa da nefes alamıyor. İkinci olgunlaşamayan yer Beyin. Üçüncü olgunlaşamayan yer göz. Küçük Prematüre doğduğunda olgulaşamama yüzünden bebekte bazı hasarlar kalıyor. Büyümek ve ollaşmak için hastanede yatmak zorunda kalıyorlar. Türkiye’de ve ilimizde her doğan 100 bebekten 12 si prematüre doğuyor. Bu sayıya yapay üreme teknikleri dahil değildir.

KLİNİĞİ ANLATTI
Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Yeni Doğan Klinik Şefi Ayşe Sevim Gökalp, kliniği anlattı, “ 2005 yılında Umuttepe’de ki bu hastane taşındık. Derince’de depremden öncede bu klinik vardı. Ben buraya 1995 yılında geldim. Geldiğim zaman 4 yıllık profesördüm. Çalıştığım alanda buydu. Yeni doğal kliniği… Hiç kimse yoktu. Oldukça sıkıntılı ve zor geçen bir dönemde sigortanın hastanesinin yüzde 40’ını kullanıyorduk ve orada ilk yeni doğan servisini kurdum. İnanılmaz bir özveriyle çalıştık. Ve servisimizi bugünkü konumuna taşıdık. Bugünkü koşullara gelirken eski rektörümüz Baki Komsuoğlu’nun en büyük gayretleri olmuştur. Depremde hastanemize gelen tüm konuklarını bizim kliniğimize getirirdi. Ve her gelen kliniğimiz için bir adım attı.”

20 BEBEKLİK YOĞUN BAKIM
KOÜ Yeni Doğan Kliniği Yoğun Bakım Servisi’nde 20 bebeğe bakılıyor. Peki, bu servisin sırı ne ve bu serviste neler var? Kuvözler, suni solunum aletleri, monitörler, beslenebilmesi için gereken proteinler, yağlar ve minerallerin hazırlandığı bir sistemimiz var. Total Parantenal sıvı hazırlama sistemi. Başka hastaneler ihtiyaç duyduğunda bebeklerin beslenmesi için gerekli olan karışımı buradan temin ediyorlar. Çocuk kardiyologunun kullandığı eko kardio var Ultrasonograf var cihazları bulunuyor. Doğduklarında beyin kanaması var mı diye beynine bakılan bir makine var. Röntgen, kan gazı aletleri bulunuyor. Bebek o odadan dışarı çıkmıyor. Anne karnındaymış gibi rahatlık sağlanıyor.

Çok önemli bir klinik
Normal dışı yapıyla dünyaya gelen birçok bebek var. 500 gram 600 gram doğan bebeklerimiz var. Bu bebeklerin sağlığına kavuşması için kolay olmuyor. Bu bebeklerin yaşama yeniden tutunabilmeleri ise Yeni Doğan Yoğun Bakım Servisleri sayesinde oluyor


Prematüre olduğu için hastalıklı doğan pek çok bebek var. Birçoğunun atar damarında sıkıntı yaşanıyor, birçoğunun akciğerlerinde, gözlerinde, beyninde hatta kanser kitlesiyle doğan bebekler bile bulunuyor. Bütün bu risk grubu özel bakım sayesinde ve tıbbı cihazların, uzman personellerce kullanımıyla hayata geri döndürülüyor. Doğduğu dakika ameliyata alınan bebekler, aylar sonra normale döndürülebiliyor.


BAŞARI ORANI ÇOK YÜKSEK
Ölüm riskimiz yüzde 3.8 ile 4.5 seviyelerinde. Bir kez yüzde 6 oldu. Türkiye genelinde ölüm onarı 12-18 arası değişir. Yılda yaklaşık 500 çocuğu yeniden hayata bağlıyoruz. 4 Bebeklik anne koğuşuyla birlikte yılda 700 çocuğu tedavi ediyoruz. Kliniğin yataklı tedavisiyle birlikte yıllık 4500, 5000 bin çocuğu tedavi ediyoruz. Yatak doluluk oranımız yüzde yüzün üzerine çıkıyor.

3B SINIFINA TERFİ EDECEK
Sağlık bakanlığından sürekli kontrole gelirler. Yoğun bakım üniteleri üç basamaktır. 1. Seviye, 2. Seviye ve 3. Seviye olarak. Nitelendirilir. En üst seviye 3A ve 3B’dir. Biz 3A seviyesindeyiz. 3B seviyesinde olmayışımızın sebebi de, bizden kaynaklı değil göz bölümümüzden dolayıdır. Göz arkasında körlük yapan retrapati dediğimiz tedaviyi yapabiliyorsa o hastane 3B’der. 5-6 aya kadar göz bölümümüz bu ameliyatı da yapabilecek ve 3B’ye terfi olacağız.

GENETİK BOZUKLUKLARI FAKTÖR MÜ?
Kesin bir şey söylemek çok zor. Genetik hastalıkların artış nedeni şundandır demek zor. Anne karnında kromozomların hasara uğraması lazım… Ya da annesinden babasından aldığı hasarlı genlerin ortaya çıkması lazım… Buna yapan çok şey var. Ama şu nedenle bozukluk olmuş demek çok zor. Ama akraba evlilikleri bunlardan biri... Türkiye’de çok fazla akraba evliliği var. Yüzde 24 hatta 26 seviyesinde. İnanılmaz çok. Çevresel faktörler etki, yediklerimiz içtiklerimiz faktör. Katkı malzemeleri katkı… Genetik hasarlarının önüne geçmek için akraba evliliklerinin bitmesi gerekiyor. Ayrıca çevresel faktörlerin iyeleştirilmesi gerekiyor. Buda bölgesel değil uluslar arası düşünülmesi gereken çok önemli bir etken. Sanayi tesisleri kontrol altında olmalı.

ANNE ADAYLARI SAKIN SİGARA İÇMESİN
Sigara içen anneler risk altında. Annelerimiz gebeliklerinde yarım paket sigara içiyor. Bebek sadece sigaraya bağlı olarak normalde 2.5 kilonun üstünde doğaçken 1.5 kilo yada 1 kilo 200 gram doğuyor ve bir ay burada yatıyor. Zahirin azı fazlası olmaz hiç içmemeleri lazım.

Prematüre bebek yoğun
bakımda ne kadar kalıyor

Bir bebek 29 haftalık doğduysa 3 ay kalıyor. 33 haftalık doğduysa 1 ay kalıyor. Küçük prematüreler doğduğunda 2-3 ay kalıyorlar.

MUCİZELER YAŞATAN
UZMAN KADRO (KUTU)
Prof Dr Ayşe Sevim Gökalp
Prof Dr Ayşe Engin Arısoy
Prof dr Gülcan Türker
Doç Dr Ayla Günlemez

FOTOLAR
ANNE- KOÜ Tıp Fakültesi Yeni Doğan Yoğun Bakımı’nda bulunan cihazlar ve çalışan uzman personel, bebekleri anne karnında yaşıyormuş gibi rahat ettiriyor.
UZMAN- Uzman personel tarafından 24 saat kontrol altında tutuluyorlar. Yaşamaları için mucizeler yaşatan hastanenin başarısı oldukça yüksek.
PROF AYŞE- Prof Dr Ayşe Sevim Gökalp, erken doğumun nedenlerini anlattı.

92 GÜNDÜR ÇOCUĞUNU
KUÇAKLAMAYI BEKLİYOR
Dünya Gazetesi’nin Kocaeli Temsilciliği’nde çalışan Gazeteci Bayar Erdoğan Kaymakçıoğlu prematüre doğan bebeğini kucağına alacağı günü bekliyor. Bahar, 92 gündür bebeğinden ayrı
TRİZOMİ 9 MOZAİK
Kocaeli Üniversitesi Bebek Yoğun Bakım servisinde tedavisi devam eden Umut Bebek, 900 gram olarak dünyaya geldi. Bahar Kaymakçıoğlu’nun ikinci bebeği Umut’ta “Trizomi 9 mozaik” adlı türüne pek rastlanılmayan bir teşhis edildi. 7 aylık dünyaya gelen Umut Bebek 85 gündür tedavi altında tutuluyor. Gelişiminin önemli bir bölümünü tamamladı.

SABIRLA BEKLİYORLAR
Bebeğinin yaşaması için elinden geleni yapan hastane çalışanlarına minnettar olduğunu söyleyen Anne Bahar, bu minnetini çocuğuna hastanenin adını koyarak verdi. Umuttepe’den esinlenen Bahar Hanım ve eşi Levent Bey, çocuklarına Umut adını verdi. Eşine pek rastlanılmayan bu hastalık yüzünden günlerdir evleri ve hastane arasında mekik dokuyan çift çocuklarını eve götürecekleri günü sabırla bekliyor.

24 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR