Elmalı, Kırkpınar’a rakip olacak!..

Elmalı güreşlerini Kırkpınar düzeyinde yapacağız!” dedi. Tarihi YeşilYayla Elmalı yağlı güreşleri, Cumhuriyet Meydanı’nda, cuma namazı sonrasında düze...

Elmalı güreşlerini Kırkpınar düzeyinde yapacağız!” dedi. Tarihi YeşilYayla Elmalı yağlı güreşleri, Cumhuriyet Meydanı’nda, cuma namazı sonrasında düzenlenen törenle başladı. Tarihte, Türklerin ilk güreş tuttukları yer olan Yeşil Yayla Yağlı güreşleri meydanı doldu. Cuma namazından önce Ömer Paşa Camii’nde, Elmalı’da güreşmiş ve rahmetli olmuş pehlivanlarla Kırkpınar’da Başpehlivan olan ve 1989 yılında vefat eden  Elmalılı Recep Gürbüz için mevlit okundu. Daha sonra, geçen yılın Yeşil Yayla güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu ile Elmalılı Başpehlivan İbrahim Çoraman’ın taşıdığı Türk Bayraklarının arkasında oluşan kortej, Recep Gürbüz anıt mezarına geldi.

 

AĞA ATLA KATILDI

Elmalı güreşlerinin bu yılki açılış töreninde bir ilk daha yaşandı. Güreşlerin ağası Muharrem Aka, tören kortejini, İngiliz tayına binerek 2 kilometrelik tören alanını at sırtında ve çevredeki vatandaşların alkışları arasında tamamladı. Aslında törende bir değil, 2 ingiliz atı vardı. Bir diğer ata ise Antalya Büyükşehir Belediyesi Güreş Koordinatörü Mustafa Kemal Karaboğa binmişti.

 

RECEP GÜRBÜZ ANILDI

Ali Gürbüz’ün 1989 yılında vefat eden Kırkpınar Başpehlivanı  babası Recep Gürbüz’ün mezarı, Yeşil Yayla Yağlı güreşlerinin başlamasından önce, tören korteji ile ziyaret edildi ve din görevlilerinin okuduğu dualarla, unutulmaz pehlivan anıldı. Recep Gürbüz’ü anma sırasında, kayınpederi Yörük Mehmet ve oğlu Ali Gürbüz ün olmaması dikkati çekti.

 

BANDO ALKIŞ ALDI

Elmalı Belediyesi’nden 2 bayanın da olduğu bando, kortej sırasında ve Ali Gürbüz güreş alanında İstiklal Marşını icra ederken gösterdikleri başarıdan dolayı, izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı. Yeşil Yayla Yağlı güreşlerinin öğleden sonra yapılan açılış töreni sonrası Recep Gürbüz Güreş alanında kurban kesildi. Ardından çayıra küçük boyların ilk turları için çıkan 650 güreşçi kıyasıya güreş tuttu.

 

ORHAN OKULU HERKESİN FAVORİSİ

Güreşlerin 2. Günü 70’in üstünde Başpehlivan kol bağladı. Başpehlivanlarla birlikte Elmalı güreşlerinin 1000’den fazla güreşçinin katılması dikkat çekti. Burada tüm Elmalılıların ve güreş otoritelerinin Başpehlivanlık adayı Orhan Okulu’ydu. Cuma namazından sonra kortejdeki yerini almak için bekleyen Orhan Okulu’yu görenler, neredeyse Başpehlivanla fotoğraf çektirmek için sıraya girdi. Abdullah KARAGÖZ

 

cuma-duasi-001.jpg

Başpehlivan Orhan Okulu Cuma Namazı için geldiği Ömer Paşa Camiinde namaz öncesi okunan mevlid sonrası dua ederken.

 

orhan.-001.jpg

Elmalıda herkes de bir Okulu hayranlığı var. İşte kortej için beklerken pehlivan arkadaşları Orhan’ı böyle güldürdüler.

 

istiklal-marsi-002.jpg

663.Elmalı Yeşil Yayla Yağlı güreşleri törenine katılan protokol, İstiklal marşını okurken görülüyor.

 

atli-aga-001.jpg

Yeşil Yayla Yağlı Güreşlerinde adet böyleymiş..Ağa İngiliz atına biner kortejle birlikte güreş alanına gidermiş. Güreşlerin ağası Orhan Okulu Ve Çoraman’ın arasında korteje eşlik etti.

 

recep-gurbuzun-mezari-001.jpg

Elmalıların güreş kahramanı adına anıt mezar yaptıkları Recep Gürbüzün anıt mezarı.

 

kortej-001.jpg

Elmalı Güreşleri başlamadan önce tören korteji mutlaka ünlü pehlivan  Recep Gürbüzün anıt mezarını ziyaret ederek ruhuna Fatiha okuduktan sonra Recep Gürbüz Güreş tesislerine gider.

05 Eylül 2015 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR