Otoparklar için düzenleme şart

YARGI KARARLARI HİÇE SAYILIYOR   Akar, Belediyelerin yönetmelikleri gerekçe göstererek cadde ve sokaklar da uyguladığı ücretli otoparklara ilişkin b...

YARGI KARARLARI HİÇE SAYILIYOR

 

Akar, Belediyelerin yönetmelikleri gerekçe göstererek cadde ve sokaklar da uyguladığı ücretli otoparklara ilişkin birçok yargı kararı olduğunu vurgulayarak uygulamanın kaldırılması ilişkin yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

 

Mahalli yönetimlerin topladıkları harç paraları ile otopark yapmak yerine bu paraları borç ödemek, festivaller yapmak ve kendi reklamları için kullandığının altını çizen Akar, Belediyeler yönetmelikleri gerekçe gösteriyor ancak sadece otopark için kullanacağına ilişkin hükümleri de hiçe sayıyorlar dedi.

 

Akar, Burdur, Ankara, İstanbul ve Kocaeli de cadde ve sokakların ücretli otopark olarak kullanılmasının doğru olmadığına ilişkin yüksek yargı kararlarına rağmen belediyelerin bu uygulamayı sürdürdüğünü belirterek bu konuda acilen bir yasal düzenleme yapılarak önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Konuya ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması istemi ile soru önergesi veren Akar yasal düzenleme yapılması için de Kanun Teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

 

 LÜTÜF DEĞİL BELEDİYELERİN GÖREVİ

 

Akar Kanun Teklifinin gerekçesinde ’5393 Sayılı Belediye Yasası’nın 14. Maddesiyle şehir içi trafik hizmetlerini yapmanın belediyelerin görevi arasında sayıldığına dikkat çekerek, yapılacak yasal düzenleme ile Belediyelerin kamuya açık yerleri otopark olarak işlettirme veya kiraya vermelerinin önüne geçilerek şehir dolayısıyla kamu düzeninin sağlanacağını  ve Belediyelerin asli görevi olan vatandaşlarına olan hizmet ve görevlerini yerine getireceklerini belirtti.

03 Temmuz 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR