CHP Seka’da çok kararlı

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Seka alanında yapılacak çalışmaların takipçisi olduklarını belirterek, Seka Fabrikası’nın müze yapılmasını ve arkeolojik...

BÜYÜT

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Seka alanında yapılacak çalışmaların takipçisi olduklarını belirterek, Seka Fabrikası’nın müze yapılmasını ve arkeolojik kazıların derhal başlatılmasını istedi.

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, milletvekili Hikmet Erenkaya ve yönetim kurulu üyesi Yavuz Ulugün ile birlikte dün parti binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Eski Seka Kağıt Fabrikası’nın bulunduğu alanla ilgili yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve yapmadığı icraatlar eleştirilerek, birinci derece SİT alanının genişletilmesi, SEKA Fabrikası’nın müze olması ve arkeolojik kazıların derhal başlatılması istendi. Yalçın Kuşkan, geçmişte SEKA’nın kente kazandırılmasında etkin rol oynadıklarını hatırlatarak, Büyükşehir Belediyesi’nin alanla ilgili yaptığı çalışmaları, battı çıktı çalışmaları sırasında ortaya çıkan kalıntıların tuzla buz edilmesini, kaçak sondajları nükteli bir dille eleştirdi.

SEKARAY YERİNE OTOPARK
Kuşkan konuyla ilgili şunları kaydetti “Yeşil demişlerdi yeşili koruyamadılar. Hani burası kentin akciğeri olacaktı? Deniz demişlerdi bu kadar büyük bir alanın kıyısında ne hikmetse ihtiyaç duyup denizi doldurdular. Tarih demişlerdi ama şimdi yeterli kazı ve sondajları yapmadan yapılaşmaya gidiyorlar. Sekaray diye yerel seçim öncesi afişler astılar ama içi boş çıktı. Şimdi fikir değiştirip otopark misyonu yüklemek istiyorlar. Anıtlar kurulunca tescilli ancak sehven yıkılan 3. Kağıt Fabrikası’nın kuzeyi ile yerine daha sonra terminal yapılan 4. Kağıt Fabrikası’nın yanı sıra yine aynı şekilde yıkılan bir adet konut hakkında tüm alan kendi güvenlik elemanlarınca çevrili olduğu halde kim tarafından ve nasıl yıkıldığı hakkında bilgi veremiyorlar. Suç duyurusunda bulunmuyorlar, soruşturma yapmıyorlar. Ama ‘bilmiyoruz’ diyorlar.

ARKEOLOJİEK KAZILAR BAŞLASIN
Bu alanda Gazhane ya da Bursa Merinos Fabrikası örneklerinde olduğu gibi SEKA kültürünü yaşatacak bir müzenin derhal yapılmasının vazgeçilmezliğinin yanı sıra 1939 yılından beri bölgede çıkan yüzlerce antik buluntuların bugün İstanbul, Bursa, İzmir, Atina, Londra ve Paris’te ki müzelerde sergilendiği herkes tarafından bilinmektedir. Birinci derece sit alanının jeo-radar verileri ışığında derhal genişletilmesini, ayrıca arkeolojik çalışmaların derhal başlatılarak kentimizin hak ettiği kültürel mirasın ortaya çıkarılmasını böylece kente önemli katkılar verecek turizm hareketinin canlandırılmasını, bu kültürel ve ekonomik mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasını ısrarla talep ediyoruz. Konunun sürekli takipçisi olacağız.”

06 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR