Gözaltına alınan akademisyenler serbest bırakıldı

Değişik illerde bulunan üniversitelerden bir grup akademisyenin oluşturduğu ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin hazırladığı bildiriye imza ata...

Değişik illerde bulunan üniversitelerden bir grup akademisyenin oluşturduğu ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin hazırladığı bildiriye imza atan akademisyenlerden Kocaeli Üniversitesi’nde görevli olan 19 kişi sabah saatlerinde gözaltına alındı. O bildiride imzası bulunan KOÜ’lü akademisyenlere önce üniversitenin senatosu tarafından soruşturma açıldı.

 

ÖNCE HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜLER

19 akademisyenin evlerine sabah saatlerinde Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından baskın yapıldı. Gözaltına alınan akademisyenler götürüldükleri hastanelerde yapılan sağlık kontrollerinin ardından sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

ARBEDE ÇIKTI

Bu arada gözaltına alınan KOÜ’lü akademisyenlere Kocaeli Adliyesi önünde toplanan akademisyen yakınları ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nden bir grup genç destek verdi. Bu sırada yapılan protesto sırasında çevreden geçen bazı vatandaşlar da bu gruba sözlerle karşılık verdi. İki grup arasında bu nedenle bir arbede yaşandı. Araya giren emniyet güçleri, olayı daha fazla büyümeden yatıştırdı.

 

SERBEST BIRAKILDILAR

Sabah saatlerinde gözaltına alınan 19 akademisyen, alınan ifadelerinin ardından saat 18.00 sıralarında serbest bırakıldı.

 

GÖZALTINA ALINAN AKADEMİSYENLER

Adem Yeşilyurt, Ar. Gör.

ademyesilyurt.jpg

 

Aynur Özuğurlu, Doç. Dr.

aynurozugurlu.jpg

 

Burcu Yakut ­Çakar, Doç. Dr.

bur-003.jpg

 

Derya Keskin, Yrd. Doç. Dr.

deryakeskin.jpg

 

Gül Köksal, Doç. Dr.

gulkoksal.jpg

 

Güven Bakırezer, Doç. Dr.

guvenbalikezer.jpg

 

Hakan Koçak, Doç. Dr.

mahmuthakankocak.jpg

 

Hülya Kendir, Yrd. Doç. Dr.

hulyakendir.jpg

 

Kuvvet Lordoğlu, Prof. Dr.

kuvvetlordoglu.jpg

 

Mehmet Cengiz Erçin, Prof. Dr.

cengizercin.jpg

 

Mehmet Rauf Kesici, Yrd. Doç. Dr.

raufkesici.jpg

 

Mehmet Ruhi Demiray, Yrd. Doç. Dr.

mehmetruhidemiray.jpg

 

Nilay Etiler, Prof. Dr.

nilayetiler.jpg

 

Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr.

onurhamzaoglu.jpg

 

Özlem Özkan, Doç. Dr.

ozlemozkan.jpg

 

Ümit Biçer, Prof. Dr.

umitbicer.jpg

 

Veli Deniz, Prof. Dr.

velideniz.jpg

 

Yücel Demirer, Doç. Dr.

yuceldemirer.jpg

 

Zelal Ekinci, Prof. Dr.

zelalekinci.jpg

 

1128 AKADEMİSYEN TARAFINDAN İMZALANAN METNİN TAMAMI ŞÖYLE:

Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!

Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.

Bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.

 

Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.

 

Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. Müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz. Siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.

 

Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.

 

log1.jpg

log2.jpg

log3.jpg

log4.jpg

log5.jpg

log6.jpg

15 Ocak 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Ahmet - Karayılan Batı'daki Kürtleri Tehdit Etti: Biz Bitersek Siz de Bitersiniz... (murat karayılan) korkutmuş belliki

merak ediyorum hangi ülkede yaşıyorsunuz kalkıp hala barış süreci diyorsunuz oradaki halka zülm eden pkklılar.acaba bunu idrak edebiliyormusunuz.Bence siz kendi işinize bakın.

Yanıtla . 0Beğen 15 Ocak 16:10
01

ayhan - haber öyle bir sunu yapıyor ki vatan hainlerini barış güvercini sanırsın. bunlara destek olanlar şehit asker ve polis çocuklarından hiç mi utanmaz.

Yanıtla . 0Beğen 15 Ocak 16:10
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR