Dernek kurmak artık çok kolay

Merkez, kurulacak olan derneğin tüzüğünden iletişimine kadar her türlü imkanı vatandaşlara sunuyor.   Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Danışm...

Merkez, kurulacak olan derneğin tüzüğünden iletişimine kadar her türlü imkanı vatandaşlara sunuyor.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Danışmanı, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri ve fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nin sorumlusu olan Gültekin Görüm ile ilimizdeki dernekler, Sivil Toplum Merkezi’nin dernekler ve kuruluşlara katkısı üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Görüm, 2011 yılında faaliyete gecen Sivil Toplum Merkezi’nin faaliyetlerini ve sunduğu fiziki imkanları gazetemize anlattı.

 

TAMAMEN ÜCRETSİZ BİR SİSTEM

Fuar alanı içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi, kamu kurum, kuruluş, özel şirket, dernek ve benzeri oluşumlara ücretsiz toplantı, eğitim ve sosyal faaliyetlerin sunulması için tasarlanmış bir merkez. 12 toplantı salonunun yer aldığı merkezde irili ufaklı eğitim ve özel amaçlı salonlar bulunuyor.

 

HER TÜRLÜ İMKAN VAR

Hemen her gün dolu bir etkinliğin yapıldığı merkezden, dileyen herkes ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Çay ve kahve makineleri sayesinde eğitim ve toplantılara katılanlar konuklarına ücretsiz ikramlarda bulunabiliyor. Dileyen kullanıcılara kuru pasta ikramı da yapılıyor. Üstelik imkanlar sadece bu kadar da değil. Kablolu ve kablosuz internet, bilgisayar ve fotokopi çekme imkanı da sunan merkez, talep eden derneklere evraklarını saklamak için birer dolap da verebiliyor.

 

Sivil Toplum Merkezi fikri nasıl uyandı, bu projenin fikir babası kim?

Sivil Toplum Merkezi Projesi, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na aittir. Bu proje uygulamaya geçtiğinde Türkiye’nin birçok belediyesine örnek olmuştur.  Birçok belediye projeyle ilgili bizden sunum istemiş ve daha sonra projeyi hayata geçirmiştir.

 

Kentimizde en fazla hangi tür dernekler bulunuyor?

Din amaçlı dediğimiz cami yaptırma ve yaşatma dernekleri çoğunlukta. Buna aslında sivil toplum örgütü diyemeyiz. Sadece yasal açıdan para toplanabilmesi için kurulması gereken bir dernek türü bunlar. İlimizde 697 adet cami yaptırma ve yaşatma derneği bulunmakta. Yardımlaşma ve dayanışma derneği sayısı ise 676. Bunu 563 ile hemşehri dernekleri izliyor. Bunlar dışında 504 spor derneği, 168 eğitim ve araştırma derneği, 102 kültür, sanat, turizm, 69 çevre ve doğa, 64 imar ve şehircilik, 48 düşünce ve temenni, 46 sağlık, 45 toplumsal değerleri yaşatma, 42 sanayi ve iş adamları derneği, 38 soydaş, 34 engelli, 10 hak ve savunuculuk ve 4 adette gazi-şehit derneği bulunuyor.

 

Sivil Toplum Merkezi’nin fiziki şartlarından bahsedebilir misiniz?

Sivil Toplum Merkezi’miz 2011 yılının eylül ayında açıldı. 2 katlı binamızın 2 bin metrekare kapalı alanı ve toplam 12 tane toplantı salonu var. Ayrıca 150 kişilik, 130 kişilik, 60, 50, 50, 15 ve 12 kişilik toplantı salonları var. Binamız iki katlı olmasına rağmen içerisinde engelli platformu da bulunuyor. Bu asansör sadece engelliler tarafından kullanılıyor. Bunun yanı sıra engelli araçlarının şarj edilebilmesi için bir istasyon hazırladık.

 

Sivil Toplum Merkezi’ne derneklerin ve kurumların ilgisi nasıl?

Merkezimizde, kurulduğu yıl olan 2011’de tarihten itibaren toplam 142 toplantı yapıldı 7 bin 800 kişi buradan faydalandı. 2012’de ise bin 600 toplantıyla 58 bin kişi buradan istifade etti. 2013’te 124 bin kişinin katılımı ile 3 bin toplantı yapıldı. 2014’te ise 3 bin 500 toplantıda 151 bin kişi yer aldı. Bu yılın 11 aylık döneminde de 3 bin 800 toplantı 154 bin kişinin katılımları ile düzenlendi. Yıl bitmeden bu rakamın 20 bini bulmasını bekliyoruz. Gebze’deki sivil toplum merkezini de katarsak bugüne kadar 13 bin toplantıda 549 bin kişi bu merkezlerden istifade etmiş. Bu çok büyük bir rakam…

 

Başka ne tür hizmetleriniz var?

Burada bir derneğin ya da toplantı yapacak olan kurum kuruluşun ihtiyacı olan her şey var. İnternetten bilgisayara, yazıcıdan fotokopi makinesine kadar. Ayrıca proje hazırlamak isteyen STK’lara ücretsiz danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Diyelim ki birisi geldi ve Avrupa Birliği (AB) projesi hazırlamak istediğini söyledi. Biz bunu hemen Kocaeli Kent Konseyi üzerinden entegre ediyoruz ve paylaşımlarda bulunuyoruz. Bir kısım AB projelerinden nasıl faydalanacağını merak ediyor ve bize başvuruyor o bilgileri sunuyoruz.

 

“DERNEK KURMAYI KOLAYLAŞTIRIYORUZ”

Dernek kurmak isteyen gruplara, derneklerin tüzüklerini hazırlamalarında, dernekler il müdürlüğüyle ilgili yazışmalarda ve bu yazışmaların hazırlanmasında kendilerine yardımcı oluyoruz. İsteyen gelip, ‘Ben bir dernek kuruyorum’ dediğinde biz o arkadaşlarımıza her türlü konuda yardımcı oluyoruz. Hatta merkezin binasını adres olarak bildirebiliyorlar. Böylece büro kiralama gibi bir külfetten de kurtulmuş oluyorlar.

 

Merkezi genelde kimler kullanıyor?

Bu merkezi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de, makine ikmal de kullanıyor. Kocaeli Barosu sıklıkla kullanıyor. Sanayi Odası, Ticaret Orası, İnşaat Mühendisleri, Kent Konseyi, Kent Konut, LÖSEV, TEMA, 112, İlim Yayma Cemiyeti, Balkan Türkleri, Genç Kocaelililer Derenği, Romanlar, Berberler Odası, Kocaeli Üniversitesi’ndeki kulüpler, kanserle mücadele, Genç Liderler gibi pek çok dernek ve kamu kuruluşu burayı kullanıyor. Toplumun farklı katmanları da burada… Çağdaş Hukukçular’dan tutun farklı görüşlere kadar herkes buradan yararlanabiliyor. Burayı sadece yasal olmayan dernekler kullanamaz.

 

“AZ BÜTCEYLE BÜYÜK İŞLER”

Çok küçük ve gülünç giderleri var buranın, yani maliyet çok düşüktür. Birkaç personelle burayı hizmete sunabiliyoruz. Parası olmayan dernekler kahve köşesinde, kimisi de lüks otellerde çok para vererek bu toplantılarını gerçekleştirirdi. Şimdi ise böyle ücretsiz yararlanabilecekleri bir tesis var. Tüm ihtiyaçlarını da yine buradan giderebiliyorlar. Kimsenin yer kiralamasına gerek yok, burayı kullanabilirler. Kira stopaj, eleman parası, elemanın sigortası, internet parası, su-elektrik giderlerinden kurtuluyorlar.

 

“ŞİKAYET EDEN 5 KİŞİ BULAMAZSINIZ”

Dernekler çok memnunlar, kalite var bir kamu mantığı gözüyle bakmıyoruz. İnsanların memnuniyeti bizim için çok önemli. 560 bin kişi içinde şikayeti olan 5 kişi bulamazsınız. Bu kadar yoğunluğa rağmen burayı pis göremezsiniz. Sık toplantı yapan her kurum ve kuruluşun yolu Sivil Toplum Merkezi’nden geçer.

 

“SPOR KULÜPLERİNİN SAYISINI ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Özellikle spor kulüplerinin sayısını artırmak istiyoruz. Bu manada hangi spor kulübü kurulacaksa biz onlara destek olmaya hazırız. Bu spor kulüplerinin sayısı artmalı. Onların tüzüklerinden logolarına kadar hazırlamaya talibiz. Buradaki spor kulüplerinin artması için özel bir çaba içerisindeyiz. Başkanımızın da talimatı bu. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ile de bu konuda görüşmelerimiz oldu.

 

“KOCAELİ’DE 3.030 DERNEK VAR”

İlimizde dernek sayısının hayli fazla olduğu söyleniyor. Türkiye’ye kısasla kentimizdeki dernek sayısını analiz edebilir misiniz?

Dünyaya baktığımızda, Türkiye’deki dernek sayısının az olduğunu görebiliyoruz. Zannedildiği gibi ilimizde çok fazla dernek yok. Mesela 4.489.409 kişilik Hırvatistan’da 47 bin 496 adet dernek bulunuyor. Yani dernek başına 95 kişi düşüyor. Bu da bir kişinin birden çok derneğe üye olduğunu gösteriyor. Almanya’da STK başına düşen kişi sayısı 138, Macaristan’da 143, Amerika’da 198, Kanada’da 203, İngiltere’de 344. Türkiye’de ise bu rakam 766. Ülkemizin bu manada kat edeceği bir yol var. Sivil toplumun gelişmesi lazım.

 

“MARMARA BÖLGESİ BAŞI ÇEKİYOR”

Türkiye’yi 7 bölgeden ele alırsak en fazla dernek Marmara Bölgesi’nde. Bu bölgedeki dernek sayısı 35 bin 712. Marmara’nın ardından İç Anadolu geliyor. Buradaki dernek sayısı ise 19 bin 190. Ege’de 14 bin 421, Karadeniz’de 12 bin 550, Akdeniz’de 10 bin 744, Doğu Anadolu’da 6 bin 153 ve Güneydoğu Anadolu’da da 5 bin 985 dernek bulunuyor.

 

KOCAELİ BEŞİNCİ SIRADA

Türkiye’deki derneklerin sayısına baktığımızda ilimizi 5’inci sırada görüyoruz. İlk sırada İstanbul var. İstanbul’daki derneklerin sayısı 20 bin 950, Ankara’da 10 bin 011, İzmir’de 5 bin 940, Bursa’da 4 bin 361 dernek bulunuyor. Kocaeli’de ise dernek sayısı 3 bin 030.

 

HANGİ İLÇEDE KAÇ DERNEK VAR?

İzmit               991

Gebze             610

Körfez            228

Gölcük           218

Darıca             197

Kartepe           172

Derince           159

Çayırova         116

Karamürsel     103

Kandıra           86

Dilovası          81

Başiskele         69

 

MERKEZ, YILIN 365 GÜNÜ AÇIK

Gültekin Görüm, Sivil Toplum Örgütü ile ilgili yaptığı açıklamalarında odanın işleyişi ve çalışma saatleriyle ilgili bilgiler verdi.

 

Merkezdeki genel imkanlar ve ilgi düzeyi ile ilgili bizi bilgilendirir misiniz?

Her katta çay ve kahve makineleri bulunuyor. Çalışma saatlerimiz 7/24’dür. 08.00 ile 24.00 arası isteğe bağlıdır, ama bunun dışında da çok özel durum talep eden olursa o saatlerde de buradan hizmet alınabiliyor. Merkezimiz yılın 365 günü açıktır. Sivil toplum merkezleri çalışan gönüllülerden oluştuğu için mesai bitiş saatlerinde daha çok kullanmayı tercih ediliyor. Ayrıca cumartesi ve pazar günleri ilgi daha fazla oluyor.

 

YOĞUN İLGİ VAR

Bizi telefonla arayarak salon talebi yaptırabiliyorlar. Yoğun olduğumuz dönemlerde bize bir hafta önceden, eğer büyük salon istiyorlarsa 15 gün önceden ulaşmaları gerekiyor. İlgi çok fazla, zaman zaman ihtiyacı karşılayamaz duruma gelebiliyoruz. Normal günlerde ise bir iki gün önceden aramaları yeterli oluyor.  Röportaj: Bülent EKİNCİ

goo-001.jpg

13 Aralık 2015 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR