İlaç yolsuzluğu operasyonunda gözaltına alınan 2 doktor, 3 eczacı ve 1 hastane personeli adliyede

İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi Mali Büro Ekipleri tarafından düzenlenen ilaç yolsuzluğu operasyonunda devleti 1 milyon TL zarara uğrattıkları gerekçe...

BÜYÜT

İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi Mali Büro Ekipleri tarafından düzenlenen ilaç yolsuzluğu operasyonunda devleti 1 milyon TL zarara uğrattıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 2 doktor, 3 eczacı ve 1 hastane personeli dün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi Mali Büro Ekipleri, ilimizde bulunan bazı hastanelerde görev yapan bazı doktorların, yine bu bölgedeki eczaneler ile iş birliği yaparak ilaç yolsuzluğu yaptıkları ve devleti zarara uğrattıklarına dair bazı delillere ulaşınca operasyon düzenlemişti. Düzenlen operasyonda gözaltına alınan 6 kişi işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Alınan bilgiye göre 2009 yılında polise gelen bir ihbarla ortaya çıkan olayda hayali ilaç raporu ve hayali reçeteler düzenledikleri belirlenen şahısları polis takibe aldı.

Gariban vatandaşlar seçilmiş
Yaklaşık 6 ay boyunca şahısları takibe alan mali polisler, yeterli deliller ulaşınca (SGK) Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yardım talep etti. Bir buçuk yıl boyunca SGK görevlileri ile birlikte çalışmalarını sürürden polisler somut delillere ulaştı. Genellikle gariban ve maddi durumu iyi olmayan şahısları seçen zanlılardan Karamürsel Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği’nde sekreter olan Arzu E.’nin vatandaşlardan kayıt için aldığı vatandaşlık numaralarını Karamürsel’de bulunan Pınarbaşı Eczanesi’nde çalışan Sadettin K.’ye verdiği ve ilaç raporları ile reçeteleri Sadettin K’nin hazırladığı öne sürüldü.

47 kişi gözaltına alındı
Vatandaşların haberi olmadan üzerlerine düzenlenen ilaç raporları ve yazılan reçetelerdeki ilaçları satmış gibi gösteren eczanenin SGK’ye aylık ortalama 5 bin reçete gönderdiği tespit edildi. Bu yöntemle devleti yaklaşık 1 milyon TL zarara uğrattıkları tespit edilen zanlılarla bağlantılı olarak çalışan doktorların da bu şahıslarla işbirliği içinde çalıştıkları tespit edildi. Yaklaşık 2 sene süren teknik ve fiziki takibin ardından polis Karamürsel ilçesi başta olmak üzere Bursa, Eskişehir, Sakarya, Ankara, Yalova ve İstanbul illerinde eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Operasyonlarda 31 doktor, 5 sağlık görevlisi, 5 ilaç mümessili, 5 eczane çalışanı ve 1 eczacı olmak üzere toplam 47 kişi gözaltına alındı.

2 doktor, 3 eczacı ve 1 hastane personeli
Gözaltına alınan 47 kişi sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada ifadeleri alınan şahıslardan 41 kişi Karamürsel Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla serbest bırakıldı. Karamürsel 1.Nolu Sağlık Ocağı’nda görev yapan doktor Nihat Y., Karamürsel Devlet Hastanesi’nde daha önce görev yapan ve şuan İstanbul’da bir hastanede çalışan doktor Mahmut R., Karamürsel Devlet Hastanesi Bilgi İşlem görevlisi Arzu E., Karamürsel Belediyesi Meclis üyesi ve eczacı Ayşe Banu P. ve eczanede birlikte çalıştıkları Sadettin K. ve Ömür K. isimli şahısların sorgularına devam edildi.

700 kişinin ifadesi alındı
Operasyon kapsamında polis ekipleri ve SGK görevlilerinin toplam 50 bin adet reçete inceledikleri öğrenilirken şüpheli bulunan bin adet reçeteye ise kriminal inceleme için el konuldu. Yapılan kriminal incelemede ise reçetelerin eczane çalışanları tarafından yazıldığı ortaya çıktı. Yaklaşık 700 reçete sahibine ulaşan emniyet güçleri, tamamının ifadesine başvurdu. Reçete sahiplerinin hiçbiri reçeteleri ve ilaç raporlarını kabul etmezken 350 kişi şahıslardan şikayetçi oldu. Üç gün boyunca İl Emniyet Müdürlüğü’nde sorguları devam eden 6 kişi dün öğlen saatlerinde Karamürsel Adliyesi’ne sevk edildi.

15 Aralık 2011 Kocaeli- AsayişYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR