Haydar Akar halkevlerini sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar halkevlerinin 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘’Kamu Yararına Dernek’’statüsünden çıkarılmasına neden ola...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar halkevlerinin 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ‘’Kamu Yararına Dernek’’statüsünden çıkarılmasına neden olan unsurları ve halkevlerine çocuklarını gönderen ailelere terörle mücadele şubesi memurlarınca baskı yapıldığı iddialarını İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sordu. Meclise Şahin’in cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Akar yargılaması süren Deniz Feneri Derneği’nin ‘’Kamu Yararına Dernek’’ statüsünde olmasının da bir çelişki olduğunun altını çizerken bu dernekle ilgili gerekli denetimlerin yapılıp yapılmadığını gündeme getirdi.

AKAR’ın soru önergesinde şu ifadeler yer aldı;

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
80 yıl önce eğitim, aydınlanma, sanat ve kültür merkezi olarak kurulan Halkevleri ülkenin dört bir yanına yüzlerce kütüphane, tiyatro salonu götürmüş, bu topraklara sağlam bir kök salmıştır. İlk kurulduğunda, dil, tarih ve edebiyattan güzel sanatlara, spordan müze koluna kadar dokuz dalda faaliyet yürüten Halkevleri kapatıldığı 1951 yılına kadar 478 şube ve 4322 halkodası ile 10 milyon 73 bin 153 kişinin okuma yazma öğrendiği merkezlerden biri olmuştur. 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde de kapatılan Halkevleri son olarak 4 Nisan 2011 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla 5253 sayılı Dernekler Kanunun 27. Maddesi 5.Fıkrası öne sürülerek ‘’Kamu Yararına Dernek’’ statüsünden çıkarılmıştır.
Bu bilgiler ışığında;

1. Bilim ve sanat merkezleri olarak anılan Halkevleri’nin, denetimler sonucu tespit edilen ve Kamu Yararına Dernek statüsünü kaybetmesine neden olan unsurlar nelerdir?
2. Son zamanlarda çocuklarını Halkevleri’ndeki kurslara, eğitim almaları ve kendilerini geliştirmeleri amacı ile gönderen ailelelerin, Terörle Mücadele Şubesi memurlarınca aranarak şubeye davet edildikleri iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise Terörle Mücadele Şubesi’nin bu aileleri çağırma gerekçesi nedir? Bilim ve sanat merkezi olan Halkevleri’nin terörist yetiştirdiği mi düşünülmektedir?
3. Ülkemizde yargılaması devam eden, Alman Mahkemelerinin ise hakkında suç örgütü olduğu, sahtecilik ve dolandırıcılık dahil pek çok suç işlediği yönündeki kararları sabit olan, Deniz Feneri Derneğinin kamu yararı statüsünün kaldırılması konusunda bir girişiminiz bulunmakta mıdır? Bu dernekle ilgili 2011 ve 2012 yıllarında denetimler yapılmış mıdır? Hüküm giymiş Deniz Feneri Derneğinin Kamu Yararına Dernek statüsü devam ederken Halkevleri’nin bu statüden çıkarılması hususu sizce bir çelişki değil midir?
4. Düşük maliyetle kaliteli eğitim vererek eğitimde fırsat eşitliğine olanak sağlayan Halkevlerinin tekrar Kamu Yararına Dernek statüsüne alınarak yapılan hatadan dönülmesi düşünülmekte midir?

13 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR