Dumlupınar şehitleri UNUTULMADI!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Donanma Komutanlığı Denizaltı Filosu, 4 Nisan 1953 tarihinde yaşanan bir kaza sonrası battı. Dumlupınar...


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük Donanma Komutanlığı Denizaltı Filosu, 4 Nisan 1953 tarihinde yaşanan bir kaza sonrası battı. Dumlupınar Denizaltısı'nda şehit olan askerlerimiz için bir anma programı düzenlendi. Anma törenine Gölcük Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele, Denizaltı Filo Komutanı Tuğamiral Hasan Doğan, Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanı Hasan Çetinkaya, çok sayıda askeri erkan ve şehit aileleri yakınları katıldı. Törende ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun mesajı okundu.

ELİM BİR KAZA
Anma töreninde bir konuşma yapan Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanı Albay Hasan Çankaya, şöyle konuştu: "61 sene önce Çanakkale Boğazı'nda elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz Dumlupınar Denizaltımız da şehit olan askerlerimizi anma amacıyla burada bulunuyoruz. Görüş şartlarının düşük olması sebebiyle Çanakkale Boğazı Arı Burnu açıklarında İsveç Bandıralı bir ticaret gemisi ile çarpışarak 81 askerimiz şehit olmuştur."

ŞEHİTLER UNUTULMADI
Prof. Dr. Berke İnal da, "Bu alanda sonsuzluğa ulaşacak, vefa içeren bir sahiplenme olgusu bulunmaktadır. Bu olguyu anlayabilmek için yine özel bir çaba gerekmektedir. Şehitlerimiz ve kayıplarımız bizlere her konuda sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlatmakta ve farkındalık yaratmaktadır" dedi.

VATAN SAĞOLSUN
Şehit Motor Astsubay Sabri Güleberk'in oğlu Volkan Güleberk ise, şunları söyledi: "Dumlupınar denizaltısı battığında ben bir buçuk yaşındaydım. Kazadan 4 ay sonra kardeşim Armağan doğdu. İkimize de şehit maaşı bağlandı. Biz bu camiadan en erken maaş alan insanlarız. Çocukken herkesin babası var, benim neden yok diye düşünürdüm. Sonra şehitlik rütbesinin en üst mertebe olduğunu öğrendim ve babamın rütbesinin şehit olmasıyla acımı hafiflettim. Biz büyük bir aileyiz. Türk Silahlı Kuvvetleri bizim her zaman yanımızda oldu. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti'nin en şerefli, en onurlu camiasına teşekkür ediyorum" Güleberk sözlerini "Vatan sağolsun" cümlesiyle tamamladı.
Konuşmaların ardından Denizaltı Filosu Komutanlığı limanında şehit ailesi yakınları ve komutanlar eşliğinde, şehitleri anmak adına denize çelenk ve karanfil bırakıldı.

04 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR