Derince Limanı'na 1 Milyar Dolarlık yatırım yapılacak

Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından yapılan ihale sonucu 350 milyon dolar ilave yatırım şartı ile Derince Limanı’nı 39 yıllığına kiralayan ve yaklaş...

Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından yapılan ihale sonucu 350 milyon dolar ilave yatırım şartı ile Derince Limanı’nı 39 yıllığına kiralayan ve yaklaşık 1 yıldır işleten Safi Holding yetkilileri, düzenlenen basın toplantısında limana 1 milyar dolar yatırım yapılacağını belirtti. Yetkililer, istihdam kapasitesinin ise 5 katı artarak 2 bin 500’e çıkacağını ve istihdamın yüzde 95’inin Kocaeli’den yapılacağını söylediler

 

Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Şeyda Güre, danışman Erkan Dereli ve firmanın sorumlu inşaat mühendisi Hakan Kavlakoğlu, dün Safiport Derince Uluslararası Limanı’nda basın toplantısı düzenledi. Yatırımlarla ilgili bilgiler aktaran firma yetkilileri, 1 ay içerisinde limanda öngörülen inşaat çalışmalarının başlayacağını kaydederek ilk etapta 350 milyon, toplamda ise 1 milyar dolarlık yatırım yapılacağını belirtti. Proje tamamlandığında ise limanda çalışan işçi sayısı 500’den 2 bin 500’e çıkartılacak. Alınacak personelin Safiport firmasının personeli olacağı belirtildi.

EN KÖKLÜ LİMANLARINDAN BİRİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan danışman Erkan Dereli, “Derince Limanı ülkemizin en köklü limanlarından biridir. İki kez ihaleye çıktı. İlk ihaleyi bir firma almıştı ve vazgeçmişti. İkinci kez ihalede teklif veren bir firma olmamıştı. Üçüncü ihalede Safi Holding olarak teklif verdik. 543 milyon dolar ödeme yaparak ihaleyi aldık. 2 Mart 2015’te devir teslimi gerçekleşti. 12 aydan beri limanda hizmetimizi sürdürmekteyiz. İhale şartnamesinde ilave 420 bin metrekare yatırım yapılması, tüm yatırımların yapılması ve 39 yıl sonra da devlete teslim etmek üzere anlaşma yaptık” dedi.

ÇALIŞANLAR BÖLGE İNSANLARINDAN ALINACAK

Derince Limanı’nın işletme hakkını 39 yıllığına kiraladıklarını belirten Dereli, “Biz burada demir yolları yetkilileriyle de ortak çalışıyoruz. Buradaki çalışmalarımız onların denetiminde gerçekleştiriliyor. İhalede öngörülen yatırımlarımız bir ay içerisinde başlayacak. Yaklaşık 500 çalışanımız sadece liman inşaatında çalışacak. Yaptığımız planlamaya göre yatırımlarımız tamamlandıktan sonra çalışan sayımız 2 bin 500 olacak. Prensip kararımız olarak da bu çalışanlarımızı bölge insanlarından alacağız” şeklinde konuştu.

 

“YAPTIĞIMIZ İŞİN KARŞILIĞINI ALIYORUZ”

Safiport Derince Limanı’nın işletme alanıyla ilgili bilgileri aktaran Genel Müdür Şeyda Güre, “Özelleştirme kapsamında 39 yıllığına işletme hakkı satın alınan ve Türkiye’nin en büyük limanı olmayı hedefleyen Safiport Derince Uluslararası Limanı, Marmara Bölgesi’nde, İzmit Körfezi’nin kuzeyinde yer alıyor. Limanın geniş kapsamlı olanakları sayesinde Ro-ro, proje kargo, dökme yük, genel kargo, sıvı dökme yük, konteyner ve vagon gibi her türlü çeşitlerde hizmet veriyoruz. Öte yandan basında çıkan fahiş fiyatlar şeklindeki haberler gerçeği yansıtmıyor. Biz yaptığımız işin karşılığını alıyoruz” dedi.

“TEK BİR İŞ KAZASI BİLE YAŞAMADIK”

Çocuk işçi çalıştırdıkları iddialarına da değerlendiren Güre, “Minimum 45 taşeron işçi çalışanımız var. 20 tane operatörümüz var. Çeşitli taşeron şirketlerle çalışıyoruz ve bizim çalışanlarımızın hepsi sigortalıdır. Birileri çıkıp ‘o limanda çocuklar çalışıyor’ dedi. Bu iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Bu limanda kesinlikle böyle bir şey yaşanmadı. Biz 1 yıldır buradayız. Tek bir iş kazası bile yaşamadık. Bizi en çok sevindiren hadise budur” dedi.

“VERİMLİLİĞİMİZİ ARTTIRACAĞIZ”

Yatırımlarla ilgili bilgileri aktaran inşaat mühendisi Hakan Kavlakoğlu, “Önce 500 bin tonluk kapasite oluşturulacak. Bizim öncemizde 3 bin konteyner yerleştirilebiliyordu. Biz bunu önce 500 bine daha sonra ise 1 milyon 200 bine çıkaracağız. Bunu yapmak adına merkezi İngiltere olan çok uluslu bir firmayı görevlendirdik. İleriye dönük olarak kapasitemizi arttırırken intermodel bir taşımacılığa giden yolda verimliliğimizi arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

ÇED SÜRECİNİ ANLATTI

Kavlakoğlu, “Planlama faaliyetleri ve projelerle ilgili ön işlemler devam ettiği için bir yıldır inşaata başlayamadık. Bunlardan biri de ÇED konusu. Olabilecek en şeffaf bir şekilde ÇED sürecinin tamamlanmasını hedefliyoruz. Önce bize devraldığımız limanın ÇED’i olmadığını söylediler. Yaşanan süreçte ÇED gerekli değildir kararı alındı. Bu ÇED yapılmadı anlamına gelmiyor. Biz ilk etapta bakanlıktan ÇED olumlu raporunu aldık. Mevcut önlemlerin yeterli olduğu görüldü. Daha kabarık bir dosyamız var. İlerleyen süreçte ÇED ile ilgili bilgilendirme yapılacak” dedi.

420 BİN METREKARE DOLGU YAPILACAK

420 bin metrekarelik bir dolgu çalışmasının yapılacağını aktaran Kavlakoğlu, “420 bin metrekare bir dolgu yapacağız. Bu alan üzerinde hem konteyner helleçleme hem de istif ve diğer işlemler için de ambar hizmetleri vereceğiz. Bunun Türkiye için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Tarihsel olarak Derince Limanı Anadolu’ya açılan kapıdır. Toplam 350 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz. Yapılacak dip taramasından çıkacak çıkan çamur, yine bakanlığı göstereceği çukurlara dökülecek. Bu Çınarlı çukuru da olabilir” dedi.

“BÜTÜN KONTROL BİZDE”

Derince Limanı’nda fiyatlarla ilgili yer alan iddialara cevap veren Genel Müdür Şeyda Güre, “Önceden TCDD yalnızca rıhtım parası alıyordu. İşletmecilik yapmıyordu. Limanın içinde farklı şirketler hizmet veriyordu. Ama şimdi her işlemden biz sorumluyuz. Yani limanının içi de bize ait. Artık bütün kontrol bizde. Yine fiyat ve iş konusuna geliyoruz. Bizim çalıştığımız şirketlerin hepsi bizden çok memnun. Ama kimse de kusura bakmasın. Her işin bir fiyatı vardır” ifadelerini kullandı.

 

“PROJE BİZ GELMEDEN ONAYLANMIŞTI” DOLGU İZNİ ZATEN VERİLMİŞTİ

Basın toplantısında dolgu izniyle ilgili sorulan soruya ilginç bir cevap geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “ Derince Limanı’nın dolgusuna karşıyım ama yapacak bir şey yok” dediği söylemi SAFİ Port yetkililerine hatırlatıldı. Bunun üzerine limanın İnşaat Mühendisi Hakan Kavlakoğlu, “Derince Limanı’nın doldurulmasıyla ilgili imar planlaması, biz buraya gelmeden onaylanmıştı. Bizim bu noktada herhangi bir etkimiz olmadı. Biz ortaya konan imar planlaması çerçevesinde inşaat çalışmalarımızı yapacağız” diyerek iznin çok önceden zaten verildiğine dikkat çekti.  Toplantının ardından basın mensupları ve firma yetkileri birlikte limanı gezdi. Nuri AKÇAHARMAN

18 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR