İzmitli Hyundai İ20 Paris’i fena salladı

Avrupa’nın bu yılki en büyük otomobil fuarı Paris Motor Show başladı. İki yılda bir Frankfurt ile dönüşümlü olarak gerçekleştirilen ve kapılarını 114...

BÜYÜT

Avrupa’nın bu yılki en büyük otomobil fuarı Paris Motor Show başladı. İki yılda bir Frankfurt ile dönüşümlü olarak gerçekleştirilen ve kapılarını 114. kez açan Paris Otomobil Fuarı’nda 130’dan fazla modelin dünya tanıtımının yapılıp, 200’den fazla yeni model sergileniyor. Hyundai’nin İzmit fabrikasında üretilip, dünya pazarlarına satılacak yeni modeli i20 ilk kez Paris’te dünyaya tanıtıldı.

 

KAPASİTE ARTIRILDI

1.4 milyon TL’lik yatırımla fabrikanın üretim kapasitesinin iki katına çıkıp, 200 adete ulaştığı model ihracatın da lokomotifi olacak. Yerlilik oranının yüzde 65-70 gibi rekor seviyelere ulaştığı modelin çok büyük bir kısmı ihraç edilecek. Yeni i20, kasım ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Yıl sonuna kadar 5.500 adet i20 satılması hedefleniyor. İhracat da 20 bin olarak gerçekleşecek.  


İKİ MODELE 508 MİLYON DOLAR

Hyundai Assan'ın Alikahya'daki i10 ve i20 model yatırımları 508 milyon doları buldu. 2015'te 200 bin araç üretip yaklaşık 180 binini ihraç edecek Hyundai Assan üçüncü model üretimi için de hazırlıklarını sürdürüyor. B-SUV sınıfında olması beklenen aracın en geç 2017 yılının içinde üretime geçmesi bekleniyor.

 

"24 YILDIR KAR EDEMEDİK"

HyundaI’nin 24 yıldır Türkiye'de faaliyette olduğunu söyleyen Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, "Biz yatırımımızı uzun vadeli gördük. 24 yıldır kâr etmedik ama ihracatla birlikte artık edeceğiz" dedi. i20'nin Türkiye'nin  gururu olduğunu kaydeden Kibar organik büyümelerinin devam edeceğini söyledi. 

 

"AVM'YE BENZEMEZ"

Türkiye'de sanayici olarak ellerinin sürekli taşın altında olduğunu belirten Kibar, "7.200 çalışanımızla yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bizim yaptığımız yatırımlar AVM yatırımlarına benzemez" dedi. 

 

AVRUPA'DA 'BAYRAM' YOK

AVRUPA'da yılın ilk 8 ayında otomotiv satışlarının artmasına rağmen, beklentilerin gerisinde kalması hayal kırıklığı yarattı. Kriz öncesindeki eski parlak günlerini arayan otomotivciler, Paris Otomobil Fuarı’na bu ruh haliyle katıldı. Özellikle Rusya-Ukrayna gerginliği nedeniyle yaşanan olumsuz gelişmeler, kriz öncesi rakamları yakalamanın daha uzun yıllar alacağını gösterdi. Fuarın, otomotive ilaç olmayacağı anlaşıldı. Tahminlere göre, 2020’de bile pazar 2008 yılı seviyesinin 1 milyon altında kalacak. 2008’de 13 milyon adet araç satışı gerçekleşmişti.

02 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR