“Akaryakıtı köylüye verelim”

      İl Genel Meclisi’nin şubat ayı ikinci birleşimi dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantının gündem maddeleri görüşülmeden...

BÜYÜT

 

 

 

İl Genel Meclisi’nin şubat ayı ikinci birleşimi dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantının gündem maddeleri görüşülmeden önce söz alan CHP’li İsmet Kanık, “Son 5 yıldır bizi takip eden basın mensuplarının Valiliğe batı kapısından girişi yasaklanmış. Bu konun gerekçesi güvenlik mi acaba böyle bir yasak neden uygulandı. Bilginiz var mı?” diyerek konuyu gündeme getirdi.

 

ATALAY’DAN ÖNERGE

Bunun üzerine meclis başkanı Fahim Kılıç, “Basın mensuplarının bunu sorun yaptığını zannetmiyorum. Kendileri bizden daha kolay Vali’ye ulaşabilir. Bu yasağı uygulayan kişi basına bilgi verebilir. Ama yine de konuyla ilgili yasağın nedenini öğrenebiliriz. Ancak bu konunun konuşulacağı yer burası değil” diyerek Kanık’a bir yere aday mısın diye sordu. Kanık siz adaydınız diyerek atıfta bulundu. CHP’li Nurhan Atalay ise çevre konusunda verdiği sözlü önergenin üzerinden zaman geçmesine rağmen, il müdürlüğü yetkilisinin gelmediğini belirterek, önergesini bu kez yazılı olarak verdi.

 

4,5 MİLYON KAÇAK

AKARYAKIT GELİRİ

Öte yandan toplantıda il genelinde kolluk kuvvetleri tarafından yakalanıp İl Özel İdaresine teslim edilen kaçak akaryakıtların teslim ve tasfiyesine ilişkin iş ve işlemler hakkında İl Özel İdaresi yetkilisi Yaşar Genç bilgiler aktardı. Genç, “2004 ve 2013 yılları arasında yaklaşık 5,5 ton kaçak akaryakıt yakalandı. Yaklaşık 3,5 ton tasfiye edilirken, bunlardan yaklaşık 4,5 milyon TL tasfiye edildi. Tasfiye edilen miktarın yüzde 25’i özel idaresine kaldı” dedi.

 

NE OLDUĞU BELİRSİZ

YAKIT KULLANILIYOR

Sunumun ardından söz alan CHP’li Nurhan Atalay, “Şehir içi trafiğine çıkan araçlar ne olduğu belirsiz yakıtlar kullanıyor, bununla ilgili bir işlem yapıldı mı?” dedi. Yaşar Genç ise, “Yakalamak için, kolluk kuvvetleri devreye giriyor” ifadelerini kullandı. Toplantıda konuşan CHP’li Ahmet Uzun da, “Kaçak akaryakıtlar köylüye dağıtılsın. O, akaryakıtları köylüler traktörlerinde kullansın. Giderayak köylüye faydamız olsun” dedi. Genç ise, “Tahsis edilmesi için, şu kadar ürün var diyerek belediye ve kaymakamlığa bilgi vermeliyiz. Kullanılmamış işlenmemiş yağ olduğu için, bu konuda ne yapılabilir bilemiyoruz” dedi.

 

KÖYLÜYE ZARARI DOKUNUR

Başkan Kılıç ise, “Uzun iyi niyetli bir konuşma yaptı. Ancak iyi niyet her zaman fayda getirmiyor. 5 kuruşluk kaçak yakıtla köylüye kar sağlarken köylünün traktörünü bozmayalım” diyerek sözlerini noktaladı. Ayrıca, Diloavası Kaymakamlığı tarafından kullanılan makam aracının durumunun cuma günü gündeme alınması konuşuldu.

 

 

04 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR