Örengül, 1 milyon 200 bin liralık bağışı sordu

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, Gebze’de spor alanlarının sanayi alanlarına çevrildiğini, 2.5 milyon lira alındığını, ama...

BÜYÜTBüyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, Gebze’de spor alanlarının sanayi alanlarına çevrildiğini, 2.5 milyon lira alındığını, ama bütçede 1.3 milyon liranın gözüktüğünü belirterek geri kalan paranın nerede olduğunu sordu

Büyükşehir Belediyesi’nin aralık ayı meclisinde Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu sert bir dille eleştirdi. Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül, Karaosmanoğlu’na “Kaç yıldır belediye başkanısınız. Kocaelispor’a yaptığınız şeyin mazereti olamaz” dedi. Kocaelispor’u CHP’nin batırdığını belirten Karaosmanoğlu, “Zaten siz batırmıştınız alın kurtarın” dedi.

“ARMUT MU TOPLAYACAKSINIZ?”
Karaosmanoğlu, CHP’lileri köy yolların bakmaya davet ederken Örengül, “Bunu da yapmayacaksınız armut mu toplayacaksınız. Yol yapmak sizin göreviniz” şeklinde konuştu. Meclis toplantısı AKP ile CHP’li meclis üyeleri arasında söz düellosuna döndü. AKP’liler CHP’nin Örengül’ü çizdiğini söylerken Örengül, “Seçim kaybedersin ama onurunu kaybetmeyeceksin” dedi.

“YARGIYA İTİBAR ETMİYORSUNUZ”
Otopark ücretlerini de soran Örengül, “Rapor otopark paralarının uygunsuz olduğunu söylüyor. Ama siz yargıya da itibar etmiyorsunuz. 2014 yılı bütçesinde sizden 9 yıldır çözemediğiniz ulaşım ve trafik sorunu çözmenizi istiyoruz. Yardım isterseniz yardım da ederiz. Maalesef bu bütçeyi uygun bulmuyoruz” diye konuştu. Karaosmanoğlu da “Eksiğimiz şu. Bu bütçede hangi konulara ağırlık vermedik, hangi konular bu bütçe içinde olmalıydı şeklinde görüş görmedi. Buna çok üzüldüm. Mecliste bunlar konuşulmalı bence” açıklamasında bulundu.

“MONORAYI BÜYÜK YATIRIM
OLARAK GÖRMEDİM”
Muhalefetin de görüşlerinin alınması gerektiğine değinen Karaosmanoğlu, “Fahri Bey hep bu kitapçığı alıp eleştiriyor. Bu kitapçığın her harfine sahip çıkıyoruz. Burada yazılanlar yarım kalmayacak. Monoray varmış. Siyasiler vaatte bulunuyor. Bu vaatlerin yüzde yüzü o anda yerine gelmez. Bunlar tüm dünyada olan şeylerdir. Dünyanın en başarılı siyasetçileri bile 5 yıl için vaat ettiği şeyi daha sonra yapabiliyor. Ben monorayın arkadaşlarımla defalarca tartıştım. Ben monorayı büyük bir yatırım olarak görmedim. Bu kısmi uygulanan bir proje” dedi.

“KOCAELİ’Yİ SARACAK
METRO MÜMKÜN DEĞİL”
Monoraydan daha öncelikli projelerin olduğunu dile getiren Karaosmanoğlu, “Biz önümüzdeki beş yıl ulaşıma önem vereceğiz. Beş yıl sonra daha yoğun bir trafik olacak. Mevcut kavşaklarımızı ikiye üçe katlasak yine yetmesi mümkün değil. Bu metro sistemlerine kaynak vermek lazım. Bizim bütçemizle önümüzdeki 10 yıl içinde Kocaeli’ni saracak metro yapmamız mümkün değil. Biz vatandaşın günlük ihtiyaçlarını karşılayan yatırımları yapacağız” dedi.

“İSTANBUL’DAN KORKUYORUM”
2015 yılına kadar hafif raylı sisteme girileceğini kaydeden Karaosmanoğlu, “Bizim atacağımız ilk adım ileriye dönük hazırlık yapmak. Biz tramvayla ilgili çalışmaya öncelik vereceğiz. İzmit’te bir sıkıntı var. Buradan tüm beldelere rahat rahat gidebiliyoruz. Burası İstanbul gibi değil. Ben orada korkuyorum. Bizim Cengiz Topelimiz de Sabiha Gökçen Havalimanı gibi olacak. Orada da ilk açıldığında koyunlar, inekler otluyordu. Cengiz Topel’in güçlü bir şekilde işletilmesi hoşumuza gider. Tramvayı 2015 yılın ortalarında bitireceğiz. İnşallah tramvaya bineceğiz” şeklinde konuştu.
“VEDA YEMEĞİNE DAVET ETTİ”
Öte yandan Kocaeli’nin metroyu kaldıracak yolcu kapasitesi olmadığını aktaran Karaosmanoğlu, “Tramvay adım adım gelecek. Meclisimiz de bize yardımcı olacak. Bazen doğru da konuşuyorsunuz. Biz bunları yapmakla zorunluyuz. Tavsiyelerinizi alalım” ifadelerine yer verdi.

“1.2 MİLYON LİRA NEREDE?”
Örengül, “Gebze’de bir spor alanını sanayi alanı yapmıştınız. 2 milyon 500 bin lira para aldığınızı söylemiştiniz. He bu yıl, ne de gelecek yıl ki bütçede böyle bir rakam yok. 1 milyon 320 bin lira bağış gözüküyor. 1 milyon 180 bin liralık bağış nerede, neden bütçede yok?”. Karaosmanoğlu, “Arkadaşlara söyleriz, araştırırlar”. Karaosmanoğlu, toplantı sonrasında meclis üyelerini veda yemeğine davet etti. Ücreti de gerekirse kendi cebinden vereceğini dile getiren Karaosmanoğlu, “Bazen konuştuklarımız bizim de hoşumuza gitmiyor. Faydalı olan şeyleri konuşalım. Gelişen ülkeler bunları konuşuyor” dedi.

13 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR