‘Acısu Parkı projelerinde yeşil alan mevcuttur’

İzmit Belediyesi tarafından yeşil alanların korunmadığı iddia edilen Acısu Parkuı bölgesiyle ilgili açıklama geldi. Başkan yardımcısı Murat Demir tara...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi tarafından yeşil alanların korunmadığı iddia edilen Acısu Parkuı bölgesiyle ilgili açıklama geldi. Başkan yardımcısı Murat Demir tarafından yapılan açıklamada; “Projelerimizin hepsinde yeşil alan mevcuttur” denildi

İzmit Belediyesi’nden basında yer alan Acısu Parkı’nda yeşilin yok edildiği yönündeki haberlerle ilgili açıklama yapıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Murat Demir tarafından yapılan açıklamada haberde yer alan iddiaların doğru olmadığı belirtilerek “Çalışmalar Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü onayı ile yapılmaktadır” dedi. Demir, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
YAPIM İŞİ İHALESİ
“Basında yer alan haberlerde altyapı çalışmaları adı altında yeşilin yok edildiği, parkın doğal yapısının bozulduğu, bir bölümünün ise betonla kaplandığı ifade edilmektedir. Acısu Parkı ve çevre yolları yapım işi ile ilgili ihale belediyemizce 01.03.2012 tarihinde yapılmış, yüklenici firmaya 25.04.2012 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. Proje alanında bulunan altyapı tesislerinin ilgili yatırımcı kuruluşlarla işbirliği yapılarak yenilenmesi sağlanmıştır.
KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI
KORUMA BÖLGE KURULU ONAYLADI
Acısu Parkı, Doğal Sit Alanı Peyzaj Düzenleme Projesi, Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce 07.06.2011 tarih ve 1984 sayılı karar ile onaylanmış, aynı proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğünce 19.04.2012 tarih 16 sayılı karar ile revize edilmiştir. Tepecik Mahallesi Acısu Parkı, Doğal Sit Alanı Peyzaj Düzenleme Projesi kapsamında; yeşil alan, sert zemin, deck kaplama, kauçuk kaplama, büfe alanı mevcuttur.
2 BİN 650 METREKARENİN
BİN 317 METREKARESİ YEŞİL ALAN
Proje içinde döküm ayaklı ahşap bank, ahşap ızgaralı pergole, park giriş takı, çocuk oyun alanı, spor aletleri, aydınlatma ekipmanları olacaktır. Tepecik Mahallesinde bulunan Mehmet Sadık Efe Parkı (Acısu Parkı) ve Çevre Yolları Düzenleme Projesinin çalışma alanı 2650 m2 olup bunun 1317 m2 si yeşil alandır. Park alanına atıldığı ifade edilen betonlar onaylı projede yer alan sert zemin için atılmıştır.
DENETİM YAPILIYOR
Yüklenici firma tarafından söz konusu işin onaylı proje ve eklerine uygun olarak tamamlanması için çalışmalara devam edilmekte olup gerekli denetim görevi belediyemizce titizlikle yerine getirilmektedir. Belediyemizin bütün uygulamalarında tarihi değerlerimizin ve doğal varlıklarımızın korunmasına büyük önem verilmekte olup Acısu Parkı ve Çevre Yolları inşaatı da bu anlayışla yürürlükteki plan ve mevzuat hükümlerine uygun olarak devam etmektedir.”

15 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR