AB delegesi Villani, Kocaeli’nin sanayi kenti olmasına şaşırdı!

AB Birim Merkezi’nin açılışı nedeniyle ilimize gelen Avrupa Birliği Türkiye delegesi Michele Villani, Kocaeli’nin sanayi kenti olmasına şaşırdı.AB Bir...

BÜYÜT

AB Birim Merkezi’nin açılışı nedeniyle ilimize gelen Avrupa Birliği Türkiye delegesi Michele Villani, Kocaeli’nin sanayi kenti olmasına şaşırdı.

AB Birim Merkezi’nin açılışı nedeniyle ilimize gelen Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Ankara ve İstanbul’da bulunan Ekonomi ve Dış Ticaret Müsteşarları ile Ataşeleri dün Valiliği ziyaret etti. Vali Ercan Topaca’nın başka bir programda olması nedeniyle Vali Yardımcısı Mustafa Güni’nin ev sahipliği yaptığı ziyarette ortak yatırımların geliştirilmesi ve destek projeleri görüşüldü. Ziyarette Avrupa Birliği Türkiye Delegesi Michele Villani, ‘tarihi bir kent olarak tanıdığı Kocaeli’ni sanayi kenti olarak görmesindeki şaşkınlığını’ ifade etti.

RAKAMLARLA KOCAELİ
Valilik binası 100. Toplantı Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşma yapan Vali Yardımcısı Mustafa Guni ilimiz hakkında heyete önemli bilgiler aktarırken Kocaeli’nin İstanbul’dan sonra ikinci büyük sanayi kenti olduğunu söyledi. Guni, ülkemizin dışa açılan bir penceresi konumunda bulunan Kocaeli’nin 37 milyar USD’lik ithalat ve 12.9 milyar USD’lik ihracatı ile Türk dış ticaret hacmi içinde yüzde 16,6’lık bir paya sahip olduğunu, bunun il GSYİH’nin sektörler itibariyle dağılımına bakıldığında yüzde 70’lik payın sanayi sektörüne, yüzde 27’lik payın hizmet sektörüne, yüzde 3’lük payın ise tarım sektörüne sahip olduğunu anlattı.

155 YABANCI KURULUŞ
Guni, Kocaeli’nin Türkiye’nin ilk büyük 500 sanayi kuruluşundan 82’sine ve ilk 100 büyük sanayi kuruluşundan da 27’sine ev sahipliği yaptığını, imalat sanayinin bileşimini ağırlıklı olarak ara ve yatırım malları sanayinin teşkil ettiğini söyledi. Guni, ayrıca imalat sanayi içinde yüzde 27’lik pay ile kimya sanayinin 1. sırada yer almakta olduğunu ifade etti. Guni, ilimizde yabancı sermayeli kuruluş sayısının her geçen yıl arttığını belirterek, 2010 yılı sonu itibariyle de ilde 155 adet yabancı sermayeli kuruluşun bulunduğunu aktardı.

VİLLANİ ŞAŞIRDI
Ziyarette Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Michele Villani, “Benim için Kocaeli tarihi bir kent” diyerek şaşkınlığını ifade ederken, “Ancak sanayinin bu ileri seviyelere ulaşması bizlerin bu kentteki dinamiği öğrenmemize çok daha büyük bir unsur olacaktır. Bu ziyaret hem Kocaeli için dem de Türkiye için çok önemli, açılışını yapacağımız AB Birim Merkezi de buna bir vesile olacaktır” diye konuştu.

12 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR