Cihan Hastanesi’nde ağrısız, acısız varis ameliyatları başladı

Cihan Hastanesi’nde operasyonları Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Ceylan yapıyor. Ceylan, varisler ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi ve...

Cihan Hastanesi’nde operasyonları Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Ceylan yapıyor. Ceylan, varisler ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

 

VARİS NEDİR?

Varis, toplar damar hastalığıdır. Toplar damarlar kirli kanı taşıt, özellikle cilt altındaki damarların normal fonksiyonunu yitirerek genişleyip, görünür hale gelmesidir. Tedavi edilmezlerse önemli sağlık sorunlarına yol açar. Varis deyince de akla öncelikle bacaklardaki damarlar gelir. Bacaklardaki kirli kan akciğerler temizlenmek üzere toplardamarlarla getirilir. Bunu da sağlayan toplardamarlardaki kapakçıklardır. Tek yönlü olarak çalışır. Bu kapakçıklardaki problemlerde, kan bacaklarda toplanır, venöz yetmezlik dediğimiz hastalık oluşur. Böylece bacak damarlarında belirginleşme, ağrı, acı, şişlikle kendini gösterir.

Toplumda çok yaygındır. Her dört kadından birinde, her 5 erkekten birinde rastlanır. Ortalama görülme oranı %30 lardadır.

 

VARİS’İN TEDAVİSİ

1 – SKLEROTERAPİ :

Sklerozan madde ince iğneler yardımıyla varisli damarlara enjekte edilir. Kılcal damarlara uygulanır. Ağrısız bir tedavidir, aynı gün işe başlanabilir.

 

2 – KÖPÜK SKLEROTERAPİ :

Daha büyük 2 – 4 mm çaplı damarlara uygulanır. Sklerozan madde köpürtülerek varisli damara uygulanır. Bu işlemde ağrısızdır. Kolay uygulanır. Aynı gün işlerine dönerler.

 

3- ENDOVASKÜLER LASER, RF:

Buhar, yapıştırıcı yöntemi. Bu yöntemlerin hepsinde diz çevresindeki damardan iğne yardımıyla girilerek, kateter kasığa kadar iletilir. Ve yukarıdaki yöntemlerin biriyle varisli damar iptal edilir.

Cihan Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Kliniği’nde genellikle yapıştırıcı yöntemini kullanıyoruz. Yapıştırıcı yöntemi, diğer yöntemlere göre daha konforlu, iz bırakmayan, ciltte renk değişikliği olmayan, aynı gün taburcu olunarak, kişinin işlerine başlamasına imkan veren bir yöntemdir.

 

VARİCLOSE  NEDİR?

Yapıştırıcı (Zamk) yöntemiyle yapılan varis operasyonudur. Diz çevresine bir iğne yardımıyla girilerek varisli damarı iptal etme yöntemidir. Lokal anestezi ile uygulanan yöntem, diğer kapalı ameliyatlar gibi ekstra anestezi gerektirmez, Ciltte ve dokuda yanık oluşturmaz. Ayağa kalkma süresi daha kısadır. Güncel işlerine erken döner, ameliyat izi kalmaz ve ek tedavi gerektirmez. Cihan Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan yöntemden hastalar oldukça memnun kalıyor.

14 Aralık 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR