Ak Parti'de aday listesi Başbakan Davutoğlu'nun masasında

Komisyon listeyi şekillendirirken, raporlar, mülakatlar, komisyon ve STK görüşleri gibi 9 kriteri gözönünde bulundurdu. Kesin liste konusunda son sözü...

Komisyon listeyi şekillendirirken, raporlar, mülakatlar, komisyon ve STK görüşleri gibi 9 kriteri gözönünde bulundurdu. Kesin liste konusunda son sözü AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu söyleyecek.

 

7 Nisan'da Yüksek Seçim Kurulu'na adaylarını bildirecek olan partiler son bir haftaya bu telaşla girerken, en fazla aday adayı başvurusu alan AK Parti'de sürecin sonuna gelindi. 6 bin 223 aday adayı hakkındaki temayül yoklaması, mülakat, alt komisyon çalışmaları tamamlandıktan sonraaday adayları ile ilgili değerlendirme raporu Seçim Üst Komisyonu'na sunuldu. Üst Komisyon da çalışmaları tamamlayarak 550 kişilik asıl, 150 kişilik de yedek milletvekili aday listesini belirledi. Kesin liste ise Genel Başkan sıfatıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun onayıyla şekillenecek.

 

150 KİŞİLİK YEDEK LİSTE DE HAZIRLANDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcılarının da aralarında bulunduğu Üst Komisyon, Başbakan Davutoğlu'nun onayı için 550 kişilik listenin yanında 150 kişilik bir de yedek liste hazırladı. Davutoğlu kurmaylarıyla bu listeleri değerlendirdikten sonra son kararı verecek. Davutoğlu'nun önümüzdeki hafta çalışma programını da ağırlıklı olarak Parti Genel Merkezine kaydırdı.

 

DAVUTOĞLU ADAYLARLA GÖRÜŞECEK

Başbakan Davutoğlu, genel başkan sıfatayla üst komisyonun sunduğu listede yer alan isimlerle tek tek görüşecek. Görüşmeler Parti Genel Merkezinde yapılacak ve baş başa olacak. İsmi üzerinde tereddüt ettiği adaylarla ilgili yedek listeyi devreye sokacak olan Davutoğlu son sözü söyleyecek. Üst Komisyonun belirlediği ve önümüzdeki günlerden itibaren Davutoğlu ile görüşmeye çağrılacak aday adaylarına gizlilik politikası uygulanacak. Yedek listeden de isimlerin çağrılırken, Parti'nin bazı isimleri de taktik gereği Genel Merkeze çağırarak görüşme yapacak.

 

ADAYLARI 12 KOMİSYON DEĞERLENDİRDİ

Üst Komisyon'un, 550 kişilik listeyi şekillendirirken dokuz kriteri göz önünde bulundurduğu öğrenildi. AK Parti, 6 bin 223 aday adayının başvurusu sonrası tüm teşkilatı kapsayan temayül yoklaması yaptı. Temayülden sonra aday adayları, 12 alt komisyonda mülakata alındı. Hazırlanan raporlar, Davutoğlu'nun masasındaki kriterlerden birisi. Aday adaylarıyla ilgili derlenen bilgiler sonrası 4 ara komisyon oluşturuldu ve raporlar haftasonu Üst Komisyona teslim edildi.

 

İŞTE 700 KİŞİLİK LİSTEYİ ŞEKİLLENDİREN O KRİTERLER:

- Teşkilatta yapılan temayül yoklamalarından çıkan sonuçlar.

- Adaylarla bire bir yapılan mülakatlarda oluşan izlenim.

- Alt Komisyon ve ardından ara komisyonun hazırladığı raporlar.

- Başbakan Davutoğlu'nun il ve belediye başkanlarıyla yaptığı değerlendirmeler.

- Kanaat önderleri ve STK'ların görüşleri.

- Partide daha önce vekillik yapan "akil" siyasetçilerin kendi illeriyle ilgili önerileri.

 

BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİNİN GÖRÜŞLERİ

- Kamuoyu araştırmalarından çıkan sonuçlar.

- Mevcut vekillerle ilgili Meclis performansları ve çalışmalarıyla ilgili karneler.

28 Mart 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Hamdi Yalçın - YENİ TÜRKİYE’NİN GÜZEL İNSANLARI !

Geçtiğimiz günlerde; yani Mart 2015’de Sayın Cumhurbaşkanı(RTE) Çanakkale’de halka seslendi. Çanakkale zaferinin anlam ve önemini belirten çok coşkulu bir konuşma yaptı. Toplu açılış törenlerine katıldı. Sayın Cumhurbaşkan(RTE) yine geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de, Denizli’de,Karabük’te açılış konuşmaları yaptı ve halkla kucaklaştı. Okullar, spor tesisleri, hastaneler, kreşler, yapılan modern yollar, alt ve üst geçitleri vs. toplu açılışlar yaptı ve milletin hizmetine sundu. Yine o günlerde yurt dışı gezilerine katıldı. Yurt dışından gelen konuklarını kabul etti. Kardeşlerim niçin bunları söylüyorum biliyormusunuz? Diğer liderler bu kadar ağır ve yoğun bir tempo ile çalışsalar herhalde on gün yataktan kalkamazlardı. Sayın Cumhurbaşkanı(RTE) o makama seçildiklerinde oturan bir cumhurbakanı olmayıp, farklı bir cumhurbaşkanı olacağını söylemişti. Sözünde durdu ve dost düşman herkese gösterdi. Kardeşlerim, O’nun idealleri ülkesini muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkılması ve özlem duyduğu 2023 hedeflerine en ufak bir taviz verilmeden ulaşılmasıdır. AKP iktidarının mümtaz yöneticileri bu hedefe ulaşmak için; ya ulaşılacak, ya ulaşılacak, diyorlar. Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu teslim aldığı bayrağı hedefe ulaştırmak için emin adımlarla ilerliyor.

Bugün yönetimde bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi 2002 ‘de ülke yönetimini devraldığında ülkenin her şeyiyle 3 kat büyüyeceğini söyleselerdi, herhalde inanmakta güçlük çekerdik, çoğumuz da belki gülüp geçerdi. Fakat bugün hayaller gerçek oluverdi. Bunun yeterli olmadığını Sayın Cumhurbaşkanı(RTE) ve başbakanımız Sayın Davutoğlu her vesileyle ifade ediyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanı(RTE) toplu açılış törenlerinde ülkemizin şu anda bulunduğu 17.sıradan kurtulup, 2023 yılında ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapacaklarını söylüyor. Örümcek ağı bağlayan kafalar yine gülerek ve burun kıvırarak bu hedefe ulaşmanın mümkün olamayacağını düşünebilirler. Onların rüyalarında dahi göremeyecekleri hayaller bir bir gerçeğe dönüşüyor, aziz milletimiz bunu görüyor ve bu iktidarla çözülemeyecek hiçbir meselenin bulunmadığına inanıyor.

Kardeşlerim, Sayın Cumhurbaşkanı(RTE) her gittiği yerde yaptığı açılış konuşmalarında verdiği mesajlarda altını çize çize söylediği ve tekrar ettiği bir şey dikkatimi çekiyor. Yeni Türkiye’de Yeni bir Anayasa, Başkanlık sistemi ve ülkemizi Dünya ülkeleri arasında ilk 10’a girmesini sağlamak… Temenimiz ve dileğimiz aziz milletimizin hayrına olacak tüm çalışmaların bir an önce gerçekleşmesidir. Ülkemizin, hepimizin ve ülke gençlerinin yarınlarının daha huzurlu ve mutlu olmasını, ülkemizin bölgesinde ve dünyada çok daha güçlü olmasını kim istemez ki?

Sayın Cumhurbaşkanı(RTE) ve Başbakan Sayın Davutoğlu hükümeti zengin doğal kaynaklarına ve ticari limana, ulusal ve uluslararası ulaşım imkanlarına sahip ülkemizin üçüncü büyük metropol kenti güzel İzmir’e çok ayrı bir önem verdiklerini her fırsatta söylüyor; İzmir’in ticarette, sanayi ve üretimde ve turizm de rekabet güçüne sahip, yaşam kalitesinin yüksek bir dünya kenti olmasını arzu ediyorlar.

İzmirliler, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarılması için çok yoğun çalışma içerisinde bulunan ve ülke yönetimini elinde bulunduran Ak parti iktidarının nimetlerinden istifade etmeyi düşünmelidirler. Bu nimetlere ulaşmak 7 Haziran 2015 genel seçimleriyle örtüşüyor. Aklı hür, vicdanı hür ve hiç kimsenin etkisi ile tesirinde kalmadan oy kullanacak olan güzel İzmirliler,TBMM’ne en çok milletvekili göndererek pastadan çok büyük pay alabilirler. Bana göre İzmirliler bu defa bunu başarabilir.

İşte o zaman İzmir vizyonuna ulaşarak; marka kent, güzel İzmir bir dünya kenti olacaktır. İşte o zaman ticaret, turizm ve kültürel faaliyetlerde İzmir uluslararası arenada hak ettiği yere gelecektir. İşte o zaman yıllardır süregelen kara ve demiryolu ulaşımı, baraj-sulama, enerji, liman, fuar alanı, kentleşme vs. gibi kronik sorunlar ortadan kalkacaktır. İşte o zaman devletimiz, önemli kamu yatırımlarını gerçekleştirecek ve gerekli yasal düzenlemeleri yapabilecektir. İnanıyorum ki, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde İzmir halkı aklı selim düşünerek oyunu kullanacak ve sonrasında ; Ak Parti iktidarının devam etmesi istikametinde, en çok milletvekilini Ankara’ya gönderecektir. İşte o zaman, tarihinde görmediği mega projeler ve yatırımlar niçin İzmir’e yapılmasın? İşte o zaman Denizli-Balıkesir-Kütahya-Çanakkale-Karabük’e Ak parti iktidarında yapılan hizmetlerin iki katı, üç katı trilyonlar hatta katrilyonlarca yatırımlar niçin İzmir halkına yapılmasın?

Kardeşlerim, bu iktidar ülkemize yapılan yatırım ve hizmetlerin en fazlasını İzmir’e yapabilecek güçtedir. Bu defa Mega proje ve dev yatırımları alma sırası İzmir’de olacaktır. Bana göre anahtar İzmir halkındadır. İşte onun için ülkemizin ve milletimizin ne kadar meselesi varsa hepsini yakinen takip eden bir Cumhurbaşkanı(RTE) vardır.

Çatlarcasına, soluk soluğa koşarak hedefe varmak isteyen mi? Yoksa kaplumbağa hızıyla giderek hedefe varmayı hayal edenler mi zafere ulaşacaktı?! İşte 10 Ağustos 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde zafere ulaşan Cumhurbaşkanı(RTE), şimdi ülkesi için çok daha büyük zaferlere aziz milletimizle birlikte imza atmak istiyor. Onun için 2023 ‘ü hedefliyor, Onun için ülkemizin, dünyada üst sıralarda olmasını istiyor, onun için başkanlık sistemini ülkesinde görmek istiyor, onun için Yeni Türkiye’de yeni bir anayasa istiyor vs. ve tüm bunlar için de 400 milletvekiline ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Yeni Türkiye’de, İzmir 7 Haziran 2015’de Ak parti ile yürümeyi tercih ederse; çok, ama çok şey kazanacaktır.

Yeni Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanı(RTE) ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tam bir uyum içerisinde; durmak yok, yola devam, diyorlar…

Yanıtla . 0Beğen 28 Mart 16:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR