Şehir Tiyatroları perdelerini Kösem Sultan’la açtı

Şehir Tiyatroları tarafından muhteşem bir performansla sahnelenen Köse Sultan’ın galası dün akşam gerçekleştirildi Şehir Tiyatroları yeni sezonunu Kös...

BÜYÜT

Şehir Tiyatroları tarafından muhteşem bir performansla sahnelenen Köse Sultan’ın galası dün akşam gerçekleştirildi Şehir Tiyatroları yeni sezonunu Kösem Sultan oyunuyla açtı
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki Şehir Tiyatroları, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde dün akşam sezon açılışını gerçekleştirdi. ‘Kösem Sultan’ adlı oyunla gala yapan Şehir Tiyatroları 20.00’de başlayan oyun öncesinde üç önemli anı seyircisi ile paylaştı. Saatler 19.00’ı gösterdiğinde başlayan kokteylde Şehir Tiyatroları’nın tarihçesi, kurumsal yapısı ve bugüne kadar hayata geçirdiği projeler ile katıldığı turne ve festivaller, kazandığı ödüller ve yeni dönemdeki projelerini içeren bir sunum gerçekleştirildi.
 
‘RASAT ZAMANI’ ÖNÜMÜZDEKİ YIL SAHNELENECEK
Ardından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Deprem’ konulu Oyun Yazma Yarışması’nın ödül törenine geçildi. Alanında uzman ve akademisyen isimlerin yer aldığı jüri üyeleri tarafından toplam 64 başvuru arasından seçilen ve birinciliği Ali Ömür Ulusoy ikinciliği Naci Taner Büyükarman, üçüncülüğü Türel Ezici’nin elde ettiği yarışmada mansiyon kazanan sanatçılar Anıl Armutçu, Hasan Öztürk ve Selin Arapkirli’ye ödülleri verildi. Çağın en büyük felaketi olan depremin unutulmaması amacını da taşıyan yarışmada birinci olan ‘Rasat Zamanı’ adlı eser Şehir Tiyatroları repertuarına alınarak önümüzdeki yıl sahnelenecek.
 
AYDIN SİGALI’YA ÖDÜL
Şehir Tiyatroları kendisi için büyük anlam taşıyan gecede ilk kez başarılı bir oyuncuya ödül verdi. Pek çok ölçüt dikkate alınarak yapılan değerlendirme sonucunda Şehir Tiyatroları’na en fazla emeği geçen sanatçı olarak belirlenin Aydın Sigalı’ya plaket takdim edildi. Sigalı’ya ödülünü takdim ettikten sonra kokteylde bulunanlara hitap eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu şöyle konuştu; “Biz hizmet mantelitemizi zaten yol, temizlik, altyapı yapmak olarak değil aynı zamanda kültür ve sanat hizmeti yapmak olarak belirledik. Göreve geldiğimiz günden beri kültüre ve sanata çok büyük önem ve değer veriyor, destekliyoruz. Kültürsüz sanatsız bir milletin yaşaması mümkün değil.
 
“GRİ VE SİYAHI YEŞİLE ÇEVİRDİK”
Kocaeli bir üretim kenti, liman kenti. Oldukça zor bir kent. Gri ve siyah renkte olan bu kenti insanların yaşamaktan mutluluk duyacağı yeşil bir kent haline getirdik. Bu dönüşümü, bu gelişimi Kocaeli halkı ve sanatçılarla birlikte gerçekleştirdik. Biz sanat alanında da aynı başarıyı elde etmek istiyoruz. Kıymetli ekibimizle birlikte 2004 yılında tek bir sahnemiz vardı. Sonra şehir içinde Halkevi sahnemizi açtık. Ve süreç ilerledi. 5 sahnemiz oldu. Şimdi de tiyatro okulunu açacağız. Ben inanıyorum ki tiyatro okulumuz yeni yeni Cihan Ünal’lar, Türkan Şoray’lar yetiştirecektir. Oyunumuzda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”
 
TİYATRO OKULU
Oyun öncesinde son olarak Şehir Tiyatroları’nın sanat dünyasına genç yetenekleri kazandırmak amacıyla açtığı Tiyatro Okulu’nun duyurusu yapıldı. 30-31 Ekim ve 1 Kasım tarihleri arasında yapılacak sınavda başarılı olan 40 kişi Şehir Tiyatroları’nda ücretsiz oyunculuk eğitimi almaya hak kazanacak.  Öğrencilere Şehir Tiyatrosu sanatçıları tarafından hareket, doğaçlama, diksiyon, sahne bilgisi, sahne uygulaması, Türk ve Dünya Tiyatro Tarihi, oyun incelemesi ve oyun sahnelenmesi dersleri verilecek.
 
EN KALABALIK OYUNCU KADROSU
Osmanlı tarihinde kadınlar saltanatı olarak geçen dönemin önemli karakterlerinden ‘Kösem Sultan’ın yaşamı 15 yıllık Şehir Tiyatroları tarihinin en kalabalık oyuncu kadrosu ile sahnelendi. Oyunda Şehir Tiyatroları’nın oyuncu ve teknik ekibinden oluşan 40 kişilik bir kadro görev yaptı. ‘Kösem Sultan’ı Şehir Tiyatroları’nın başarılı kadın sanatçılarından Zuhal Gencer Erkaya oynarken; Esra Bezen Bilgin Turhan Sultan’ı canlandırdı.
 
YENİ ÇERİ VE SİPAHİLER
Oyunda küçük Sultan Mehmet’i Tan Küçükbalkan oynarken ayrıca Mehmet Beyazıt, İbrahim Şahin, Mehmet Serimer, Bülent Baytar, Şafak Karali, Levent Muratoğlu, Arzu Bigat Baril,  Aysel Yılmaz, Meltem Özsavaş, Numan Ertuğrul, Hüseyin Sirmen, Serhat Güzel, Salih Mat, Onursal Yıldırım, Çiğdem Saruhan Benli, Çağrı Mengüç, Melih Düzenli, Koray Onur, Sarper Saydam, Yusuf Dinçer, Erdoğan Ünlü de rol aldı. Oyun içerisinde önemli bir yeri olan sipahi ve yeniçeri rollerini ise Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri canlandırdı. Oyun sonrasında yazar, yönetmen ve teknik ekip sahneye davet edilirken Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da ekibe çiçek takdim etti.
 
MURAT ATAK YÖNETİYOR
Turan Oflazoğlu’nun yazdığı oyunu, aynı zamanda Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki Başbakan rolü ile tanınan Devlet Tiyatrosu sanatçısı Murat Atak yönetiyor. Dönem oyunu olan Kösem Sultan’ın dekorlarını, Tayfun Çebi, kostümlerini ise Funda Çebi Bozdoğan yaptı. Oyunun ışık tasarımı Ersen Tunççekiç, müzikleri Murat Gedikli, koreografisi ise Ferdi Yıldız’a ait. Kösem Sultan’ın hırsı, neler yapabileceği, hangi kötülük kapılarını açabileceğinin anlatıldığı oyunda, devlet erkine, geleneğine karşı kendi erkini var etme çabası ele alınıyor.
 
1997’DE KURULDU
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 1997 yılında kuruldu. Anadolu'da kurulan ilk ödenekli tiyatro olan Kocaeli Şehir Tiyatroları 11 Kasım 1997 yılında yedi saat süren “Hamlet” adlı oyunla perdelerini o dönemdeki sahnesi olan Seka Salonu’nda açtı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 84 oyuncu ve teknik personeli bulunurken kurulduğu yıldan bu yana 82 oyun sahnelendi. 
 
550 KİŞİLİK SALON
Şehir Tiyatroları, 22 Eylül 1998 tarihinde SDKM yapımının tamamlanmasıyla buraya taşındı. 550 kişilik bir tiyatro konser salonu, oda tiyatrosu, bale-dans stüdyoları, sergi salonu, tatbikat sahnesi ve kafeteryası bulunan SDKM teknik ve akustik alanda Türkiye’nin ikinci kapsamlı kültür merkezi olma özelliği taşıyor. Şehir Tiyatroları 2000’li yılların başında sayısız festivale katıldı, turneler düzenledi. Yurtdışında; Almanya, Finlandiya, Fransa, Bulgaristan, Makedonya, Danimarka Gürcistan ve Belarus’ta oyunlar sahnelendi.
 
ATIL DURUMDAN ODA TİYATROSU’NA
2004 yılında SDKM bünyesinde atıl durumda bulunan sinema salonu “Oda Tiyatrosu”na dönüştürüldü. Bu sahnede üç-dört kişilik oyunlara yer veren tiyatro burayı aynı zamanda bir deneme sahnesi olarak kullanmaya başladı. Şehir Tiyatroları Türkiye’de bir ilk olan “Gezici Tır Tiyatrosu” projesi ile çocuk oyunlarını Tır Tiyatrosu'nda sahneledi. Bu sayede kırsal alanda yaşayan ve tiyatro yüzü görmemiş yüzlerce çocuk tiyatro ile tanıştı.
 
YURT DIŞINDA OYUN SAHNELEYEN TİYATRO
2007 yılından itibaren Şehir Tiyatroları yurt dışında oyunları sergilenen bir tiyatro haline geldi. Başta “Irk Bitig” olmak üzere Türk-Sırp ilişkilerine diplomatik katkı sağlayan “Derviş ve Ölüm” adlı oyunlar yurt dışında Türkiye’yi başarı ile temsil etti. Sesin ön plana çıktığı “Irk Bitig”in dünya tiyatrosuna örnek gösterilmesi ise Şehir Tiyatroları’nın başarılarını adeta taçlandırdı. “Irk Bitig”  katılığı Risto Shiskov Tiyatro Festivalinde “En İyi Oyun” seçildi. Festival jürisi yayınladığı karar metninde “modern tiyatro örneği olan “Irk Bitig” gelecekte tiyatronun yürüyebileceği yollardan biri olarak bize yol gösteriyor” yorumunu yaptı.

14 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR