Kaşukci: Davama sahip çıkıyorum

Sıralamada iyi bir yerden aday gösterilmeyi beklediğini söyleyen Kaşukci, “Ben davama sahip çıkmak için adayım” dedi.   MÜDÜRLÜĞÜ BIRAKTI İŞKUR büny...

Sıralamada iyi bir yerden aday gösterilmeyi beklediğini söyleyen Kaşukci, “Ben davama sahip çıkmak için adayım” dedi.

 

MÜDÜRLÜĞÜ BIRAKTI

İŞKUR bünyesindeki en başarılı il müdürlerinden biri olarak kabul edilen ve döneminde hayata geçirilen projelerle adından söz ettirerek Türkiye’de örnek gösterilen Öztekin Kaşukci, İŞKUR İl Müdürlüğü görevini bırakarak AKP’den milletvekili aday adayı oldu.

 

“LİSTEYE GİRERİM”

Son derece iddialı açıklamalar yapan ve görevi boyunca yaptığı çalışmaları anlatan Kaşukci, 30 Mart’ta açıklanması beklenen milletvekili sıralamasında etkin bir noktadan aday gösterilmeyi beklediğini söyledi.

 

“MİLLİ GÖRÜŞTEN GELİYORUM”

Aynı zamanda milli görüş tabanından yetiştiğini de sözlerine ekleyen Kaşukci, “Bu bir dava meselesidir. İnandığım davada sonuca gitmek için sonuna kadar koşacağım. Bugüne kadar yaptıklarım, yapacaklarımın da teminatıdır” diye konuştu.

 

Daha önce kaç kez aday oldunuz?

Siyasete Gebze bölgesinden başladım. İki dönemdir bu bölgeden milletvekili aday adayı oluyorum, bu üçüncü dönemim. İnanmış insanların davalarında kararlı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla benim de çocukluğumdan bu yana inanmış olduğum davayı sonuna kadar götürmem gerektiğini biliyorum ve bu yüzden 3 dönemdir aday adayı oluyorum. Yorulmadan da davamı sürdürmeyi düşünüyorum.

 

Vekil seçildiğiniz takdirde en büyük amacınız ne olacak?

Milli görüş tabanından gelmiş bir insan olarak kendimi bu davanın bir neferi olarak gördüğümü söyleyebilirim. Allah’ın izniyle de amacım bu kentte öğrendiklerimizi merkeze yansıtmak. Benim adaylığımla ilgili 3 unsur ön plana çıkıyor. Birincisi; Kocaeli’nin beni iyi tanıması. İkincisi istihdamla ilgili yapmış olduğum hizmetler. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün geçmişiyle bugününü kıyasladığınız zaman hakikaten çok büyük başarılara imza attığımızı görebiliyoruz. Tabi bunlar ekibimizle beraber elde edilmiş kazanımlar. Türkiye’de diğer il müdürlüklerinin, genel müdürlüğün çok üzerinde örnek projeler yaptık. Diğer il müdürlüklerine göre çok büyük farklılıklar yarattığımızı düşünüyorum. Kocaeli Yerel İstihdam Modeli ile bir takım farkındalıklar oluşturduk. Büyük iddialarla yola çıktık. Dünyanın büyük kamu istihdamları nerelerdeyse oralara gidip, oralarda neler yapılıyor biz neler yapıyoruz, karşılaştırmalar yaptık.

 

“FARKLI ÜLKELERİ MODEL ALDIK”

Berlin, Brüksel ve Amerika’ya gittim. İspanya, İtalya ve Almanya’da kamu istihdam kurumunun neler yaptığına baktım. Kocaeli’de hem özel sektör hem turizm sektörünün geliştirilmesiyle ilgili yerel yönetici ve siyasilerin aldıkları kararları ne kadar uyguladıklarına baktım. İddiamız o kadar büyüktü ki, Viyana’da ne yapılıyorsa Kocaali’de de o yapılıyor. Eğer yapamadığımız bir şey varsa araştırın getirin yapalım dedik.

 

“İŞ SAĞLIĞINA ÖNEM VERDİK”

Yıllık istihdam edilen sayısı daha önce 3-5 bin kişiyken, bizim dönemimizde bu rakam 20 binlere çıktı. İstihdamın geçmiş olduğu her yerde bizde olduk, özellikle iş sağlığı ve güvenliği kanunu çıktıktan sonra bu kanunun etkili ve sağlıklı yürütülmesi için bütün kesimlerle birlikte olduk, eğitimler düzenledik.

 

Engelli istihdamı en çok konuşulan ve tartışılan mevzuların başında geliyor. Bu konuda yapılan çalışmaları bizimle paylaşır mısınız?

Engellilerin istihdam edilmesiyle ilgili Türkiye ortalaması yüzde 77’lerde iken Kocaeli’de doluluk oranımızı yüzde 96’lara çıkardık. Engellilerin istihdam edilmesindeki şartlarla ilgili engelli dernekleriyle birlikte projeler yürüttük. Bir diğer çalışmamız ise “Bizimköy” projesi oldu. Bu projenin aktif yönetim kurulu üyeliği benden önce yoktu, ben geldikten sonra hem mütevelli heyetine hem de yönetim kurulu üyeliğine girdim. Başka bir proje ise ‘Gülen Yüzler projesi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de aktif olarak içinde olduğu bir projeydi bu… Gebze’de ENİŞ yani Engeliler İş Merkezi’nin kurdum.

 

Kadın istihdamı konusunda da çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz…

Kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili birçok projemiz var ve Türkiye ortalamasına baktığımızda Kocaeli’de kadın istihdamının artarak devam ettiğini görüyoruz. Henüz istediğimiz seviyede olmasa da bu konuda belli çalışmalar yapıyoruz, girişimcilik kurslarında mesleki eğitimlerinde istihdam garantili kurslar veriyoruz.

 

“DENEYİMİMİ ANKARA’DA KULLANABİLİRİM”

Önümüzdeki dönemde yerelde yapmış olduklarımız yine sendikalaşmayla ilgili Sendika Kanunu, Basın Kanunu, Deniz İş Kanunu’yla ilgili bütün çalışmaların içinde olduk. Basınla ilgili çok büyük sıkıntıların olduğunu düşünüyorum. Basın çalışma hayatının içinde yeniden güncellenmesi gereken birçok konu olduğunu biliyorum. Kanunda yazanla uygulama arasında sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Gazeteciliğin ve gazete çıkarmanın çok zor bir iş olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte anayasada değişiklik olacak, belli kanunlar belki parça parça belki tamamı değişecek. Bizde bu süreçte hükümete ya da komisyonlara destek olabiliriz. Kocaeli’de bu çalışmaların içinde olan biri olarak bu konuları Ankara’da dile getirebiliriz diye düşünüyorum. Kanunların çok daha doğru ve uygulanabilirliği konusunda hem işçiyi koruyan hem de işvereni teşvik edebilecek bir şekilde sistem oluşturulabilmesi için bir takım çalışmaların içinde olabilirim. Hükümete ve meclise katkı sağlayabilirim diye düşünüyorum.

 

Meclise girmem için üç unsur var önümde dediniz. İlk ikiyi anlattınız. Peki, üçüncü unsur ne?

Bunların dışında yeni Türkiye yolunda ‘kardeşlik projesi’ var. Doğu kökenli biri olarak Karslı olmamdan yola çıkarak Kars’ın içinde 5 ayrı ırkın olduğunu ve bu ırkların birbiriyle kardeşlik içinde yaşadığını, hiçbir çatışma yaşanmadığını örnek vererek bununla ilgili yaptığım projeleri mecliste anlatma fırsatı karşıma çıkacak. Yine örnek olarak Mardin’i de gösterebiliriz. Mardin’de de çok çeşitli ırklar bir arada yaşıyorlar, ama bu insanlar kendi içinde bir çatışmaya girmiyorlarsa buradaki bir takım değerler incelenmelidir diye düşünüyorum.

Bunların dışında Kocaeli’de, Kars’tan, Iğdır’dan, Ardahan’dan kimse Kocaeli’de siyasette ön planda olmadı, yani doğuluları temsilen kimse olmadı. Ben partime de burada katkı sağlayabileceğime inanıyorum. Partimizin burada çıkartabileceği milletvekili sayısını daha da artırabilme konusunda destek olabilirim. Biz inanmış olduğumuz yolda bir şekilde mücadelemize devam edeceğiz. Sonuçta ben rızkı Allah’tan bekleyen bir insanım.

 

AK Parti bu seçimlerde beklediği başarıyı gösterebilecek mi?

Bu ülkenin AK Parti’ye ihtiyacı var. 2023 vizyonu bu ülke için hayati bir dönüm noktasıdır. Yapılacak olan seçimlerde AK Parti beklediği vekil sayısını hatta fazlasını çıkartabilir. Uygun strateji ve uygun adaylarla bunu başarabileceğimizi düşünüyorum. Herkes elinden gelenin fazlasını yaparak yeni Türkiye yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz. Bu kent ve ülke için AK Parti’yi seçin. Bu bir güvenoyudur. Türkiye’nin AK Parti hükümetine vereceği güven notudur.

 

Sıralamadaki beklentiniz nedir?

Beni bu kentte çok insan tanır. Yaptıklarım da yapabileceklerimin işaretidir. Bu dönem oldukça iddialı bir şekilde çıktığım bu yolda başarı beklentim yüksektir. Aday belirleme çalışmalarının sonunda ilk sıralara beni de layık göreceklerine eminim. Röportaj: Bülent EKİNCİ

bulo-001.jpg

Öztekin Kaşukci Kimdir?

İŞKUR Kocaeli İl Müdürlüğü görevini 4 yıldır başarıyla yürüten Öztekin Kaşukci, kurum içinde en çok kurs açıp eleman yetiştiren ve istihdam yaratmada Türkiye’de birinci seçilen kurumun müdürlüğü görevinde bulundu. Kaşukci, İŞKUR Gebze Müdürlüğü’nü yaptığı dönemde 2007 yılında yapılan genel seçimlerde AKP’den aday adayı olmuştu. Kaşukci, seçim sonrası İŞKUR İl Müdürlüğü’ne atanmıştı. Türkiye İş Kurumu camiasında başarılı bir bürokrat olarak bilinen ve tanınan Öztekin Kaşukci, ilimizde görev yaptığı 4 yıllık dönem içerisinde özenli projelere imza attı. İŞKUR Genel Müdürlüğü bünyesinde en başarılı bürokrat olan Kaşukci, işletme mezunu ve halen Siyasal Bilgiler alanında yüksek lisans yapıyor. Kaşukci, evli ve üç çocuk babası.

22 Şubat 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR