Meral Uçarı'dan KOSGEB ve MARKA için şok iddialar

Uçarı, DSP İl binasında yaptığı basın açıklamasında, “Adeta AKP’nin ve yandaşlarının kalkınması için kurulmuş olan KOSGEB ve MARKA kime ve nereye ne...

Uçarı, DSP İl binasında yaptığı basın açıklamasında, “Adeta AKP’nin ve yandaşlarının kalkınması için kurulmuş olan KOSGEB ve MARKA kime ve nereye ne kadar hibe yapmaktadır. Halkın parasını yandaşlarına peşkeş çeken yapı genelde AKP’li kadınlara ve AKP’li firmalara hibe şeklinde kalkınmalarına öncelik eden bir yapı halini almıştır. Bu yapıdan hibe alabilmeniz için öncelikle girişimci kursuna katılıp girişimci sertifikası almak gerekmektedir. Bu kurs İŞKUR tarafından düzenlenmekteyken, AKP’liler tarafından anlamsız bir şekilde Kent Konseyine devredilmiş ve genelde Kent Konseyi kadın meclisi tarafından kursa başvurular alınmış ve yandaş olmayanlar bu kursa hiçbir gerekçe gösterilmeden alınmamışlardır. Bu kurslara yanlışlıkla giren AKP’li ve yandaş olamayanlar ise müracaat döneminde kredilendirilmemişlerdir” suçlamalarında bulundu.

 

“DESTEKLER AKP’Lİ KADINLARA VE YANDAŞLARINA”

Meral Uçarı açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Kursu bitirip Girişimci Belgesi olanlar tarafından girişimci destekleri AKP’li kadın ve yandaşlarına peşkeş çekilmek suretiyle AKP’lilerin maddi olarak güçlenmeleri sağlanmaktadır. Adalet ve eşitlik ilkesinin hiçe sayıldığı partilerinin başında Adalet olan ama Adaletten çok yandaşlarını kalkındırma partisi olma yolunda emin ve hızlı adımlarla ilerleyen bu yapıyı iktidar kendi arka bahçesi olarak kullanmakta ve hiçbir denetime tabi tutulmadan rahatça yandaşlarına çıkarlar sağlayabilmektedir. 3624 sayılı kanunla 1990 yılında çıkartılan KOSGEB kanununun neredeyse tamamı 22.04.2009 tarihinde 5891 sayılı kanunla değiştirilmiş ve kanunun amacında; Bu tarihten günümüze kadar, anılan Kanun ile belirlenen görevler kapsamında KOSGEB, küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerine çeşitli hizmet ve destekler verilmiştir.


“KANUNUN HEDEF KİTLESİ KOBİLER”

Öz itibari ile 3624 Sayılı Kanunun hedef kitlesi ‘sanayi sektöründeki KOBİ"lerdir’ diyen DSP Kocaeli Kadın İl Kolları Başkanı Meral Uçarı, “Bugüne kadar KOSGEB de faaliyetlerini bu sektördeki KOBİ'lere yönelik olarak gerçekleştirmeyi sürdürmüştür. Ancak ülkemizde sanayi sektörü dışındaki sektörlerin ekonomik katma değer üretme ve istihdam yaratma potansiyelinin artması ve sanayi dışındaki sektör firmalarından ve bunların temsilcisi kuruluşlardan gelen talepler, KOSGEB'in rotasının değiştirilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu rota değişikliğiyle KOSGEB hedef kitlesini sanayi kesiminden; tüm KOBİ işletmelerine çevirmiştir. Ülkemiz sanayisine yönelik genel ve sektörel strateji geliştirme çalışmalarında da ortaya çıkan gerçek, sanayi kesiminin geliştirilmesinde başarılı olabilmek için bu kesimle yatay ilişkide olan diğer sektörlerin de geliştirilmesi gerektiğidir denilse de bu değişiklikle denetim yolu kapatılmış ve yandaşlara arpalık haline gelmiştir. KOSGEB’ten istemiş olduğumuz bilgi ile yandaşlara halkın ne kadara parasının peşkeş çekildiğinin göstergesidir. KOSGEB tarafından Kocaeli’deki işletmelere verilen desteklerin dökümü, aşağıdaki şekildedir.

 

Destek Program Adı - İşletme Sayısı

Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı - 152

Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı - 2

Genel Destek Programı - 1.039

Girişimcilik Destek Programı - 384

İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı - 5

KOBİ Proje Destek Programı - 97

Tematik Proje Destek Programı - 2

GENEL TOPLAM* 1.512

 

Genel Destek programları 100.000 TL Girişimcilik destek programları 100.000 TL Ar-Ge inovasyon programları ise 750.000 TL yarı hibe yarı kredi şeklindedir. Daha açık bir ifade ile ortalama 100.000 TL’den en az peşkeş çekilen tutarın 151.200.000 TL olduğu tahmin edilmektedir. KOSGEB ve MARKA ya soruyorum yandaşlar dışında bu krediler kullandırılmış mıdır?” ifadelerini kullandı.

 

“HİÇ OLMAZSA 2 DEFA DA BİZ DÜZENLEYELİM”

Uçarı açıklamalarını şöyle tamamladı: “Ayrıca buradan Kent Konseyine sesleniyorum hep AKP kadın kolları tarafından ve özenle seçilen AKP’liler tarafından düzenlenen bu kursları hiç olmazsa 2 kez de DSP kadın kolları olarak biz düzenleyelim. AKP’li kadınlar ne kadar girişimciyse; Cumhuriyete ve onun ilklerine bağlı olan biz kadınlar da girişimci olmak ve bu hibelerden yararlanmak istiyoruz. Anayasada belirtilen eşitlik ilkesi gereği bu hakkımız kullanmak istiyoruz.  Kamuoyuna bu bilgilendirmeyi yaparken bekleyip göreceğiz. AKP iktidarı kendi yandaşlarına peşkeş çekmeye devam edecek mi yoksa bizlere de bu hakkı kullandıracak mı? Ayrıca Yunanistan’da başarı yakalayan SYRİZA lideri Aleksis Çipras’ı kutluyorum. Yunanlı yoldaşlarımıza selam olsun. Ayrıca İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Strazburg’da yapacağı savunma içinde başarılar diliyorum”

28 Ocak 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR