Sanayicilere önemli fırsat!

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve AFAD’ın işbirliği ile büyük endüstriyel kazaları önlenmesine yönelik düzenlenen 12 günlük eğitime başlandı. Kocaeli Siv...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve AFAD’ın işbirliği ile büyük endüstriyel kazaları önlenmesine yönelik düzenlenen 12 günlük eğitime başlandı. Kocaeli Sivil Toplum Merkezi Salonunda düzenlenen eğitimlere sanayi Kuruluşları ve bu konuda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Açılış konuşmasını yapan KSO Genel Sekreteri Memet B. Turabi, Türkiye imalat sanayinin yüzde 13’ünü üreten ilimiz için çevre ve İSG konularının diğer illere göre çok daha öncelikli bir mesele olduğunu vurguladı.

 

SANAYİ KURULUŞLARI

KSO Genel Sekreteri Turabi, Kocaeli’de faaliyet gösteren önemli sektörlerin Türkiye içerisindeki payı incelendiğinde ülke kimya sanayinin yüzde 27’si Kocaeli’nden karşılanmaktadır. Kocaeli Sanayi Odası olarak; çevre ve İSG konularında sanayi kuruluşlarının bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının arttırılmasına çok önem veriyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.

 

BİLGİ VERİLDİ

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Odamız 9. Meslek Komitesi-Boya ve Sanayi Gazları Sanayi Grubu ve 10. Meslek Komitesi-Temel Kimyasal Ürünler Sanayi Grubu olarak şu ana kadar bu konuda birçok çalışma yaptıklarını belirterek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca; İlgili Bakanlıklar ile yapılan görüşmeler, düzenlenen eğitim ve bilgilendirme seminerleri ve bugün başlatılan kapsamlı eğitimlerin ilk defa Odamızda düzenlenmesi için yapılan çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Turabi, sözlerini AFAD’a bu eğitim kapsamındaki teknik ve finansal destekleri açısından teşekkür ederek bitirdi.

 

700 ENDÜSTRİ TESİSİ

Açılış organizasyonunda AFAD adına konuşan AFAD Eğitim Merkezi Müdürü Akın Erdoğan “8 eğitimle yaklaşık yediyüz büyük endüstri tesisine ulaşmayı ve bu eğitimlerle kurumsal kazanımlar elde etmeyi amaçlıyoruz” dedi. Erdoğan “Risk yönetimine geçişin temelini atmak için Türkiye’yi afete hazır bir hale getirme iddiası ile hareket ediyoruz” diyerek sözlerine devam etti. Erdoğan konuşmasını “AFAD Başkanı Sayın Fuat Oktay’ın bu konunun AFAD’ın en özel projesi olduğunu, kültürel değişimin ancak eğitimle gerçekleştirilebileceğini ve aynı zamanda afet kültürünün Türkiye’de oluşturulması için bu gibi eğitimlere her zaman destek vereceklerini ifade ettiler” şeklinde bitirdi.

 

KOCAELİ’DE BAŞLADI

AFAD, Afete Hazır İşyeri ile 17 Ağustos Depremi’nde ve farklı zamanlarda ülkemizin tecrübe ettiği büyük sanayi kazalarını önlemeyi hedefleyen Büyük Endüstriyel Kazalar Eğitimi’ni Türkiye’de ilk kez sanayi tesisleri için düzenliyor. Eğitimlerin ilki Halkbank sponsorluğunda, Odamız ev sahipliğinde 47 kamu, kurum, kuruluş ve 95 kursiyerin katılımıyla 8 – 23 Eylül 2014 tarihlerinde Kocaeli’de başladı.

 

BÜYÜK FIRSAT

AFAD’ın büyük endüstriyel kazaların önlenmesi için düzenlediği eğitim, 2 yılı kapsayan ve her biri 12 gün süren 8 programdan oluşuyor. Afete Hazır İşyeri Kampanyası kapsamında gerçekleştirilecek Büyük Endüstriyel Kazalar Eğitimi’nin ilk 2 programı 2014 yılında, 6 programı ise 2015 yılında gerçekleştirilecek. Konuya ilişkin Türkiye’de bulunan uzman sayısı çok az, bu yüzden AFAD’ın düzenlediği eğitimler, sanayi tesisleri yöneticileri ve çalışanları için bir fırsat niteliği taşıyor.

09 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR