Akar, Kartepe Belediyesi için soru önergesi verdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru ö...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Kartepe Belediyesi’nde yaşanan rüşvet ve yolsuzluğa dikkat çekti.
 
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın yazılı olarak açıklanmasını istediği soru önergesi şöyle 19 Ağustos 2011 tarihinde Kocaeli ili Kartepe ilçesinde AKP’li Kartepe Belediyesi’nde rüşvet skandalı yaşanmıştır. Belediye şirketi olan Kartepe A.Ş’nin genel müdürü, İçişleri Bakanlığı mülkiye başmüfettişine (İçişleri Bakanlığı teftiş kurulunun 25/05/2011 tarih ve 2638 sayılı görev emri ile) Ellibin TL. rüşvet verirken suçüstü yakalanmış ve tutuklanmıştır. Kartepe AKP’li Belediye Başkanı Şükrü KARABALIK rüşvete azmettirmek suçundan Kocaeli savcılığı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiştir.
Bu soruşturma yapılmadan önce Belediye Başkanının aynı zamanda Kartepe Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı olan özel kalem müdürü başmüfettiş tarafından görevden uzaklaştırılmıştır. Devamında başmüfettişin talebi üzerine Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık hakkında teknik takip (Kocaeli 3.Sulh Ceza Mahkemesi’nin 16/08/2011 tarih ve 2011/713) başlatmış ve bu teknik takip ile ilgili belediye başkanının rüşvete azmettirdiği tespit edilmiştir.
Yukarıda açıklamış olduğum olay ve AKP’li bir belediye dışında gerçekleşmiş olsa idi teknik takibe bile gerek kalmadan gizli kim tarafından ve ne olduğu belli olmayan mektuplar ihbar kabul edilerek derhal o belediye başkanı görevinden alınırdı.
Yine delillerin karartılması ihtimali bahanesiyle halk tarafından seçilen milletvekilleri tutuklu bulunurken, AKP’li belediye başkanı hiçbir şey olmamış gibi hala görevine devam etmektedir.
Vermiş olduğum bilgiler ışığında
1-Kocaeli ili Kartepe ilçesi AKP’li belediye başkanı Şükrü KARABALIK hakkında bakanlığınızca bir soruşturma başlatılmış mıdır?
2-Delilleri karartma ihtimali göz önüne alınırsa Belediye başkanı hakkında bakanlığınızın yaptırımı ne olacak?
3-Şimdiye kadar kaç belediye başkanı hakkında hukuki işlem başlatılmıştır? Kaç tanesi görevden bakanlığınızca alınmıştır? Görevden alınan belediye başkanlarının siyasi partilere göre dağılımı nasıl olmuştur?

04 Ekim 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR