Yaman: Ayakkabısını boyadığım insanların oyuyla başkan seçildim

Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, “Dilovalılar, bizim arkadaşımız, dostumuzdur. Ben hayatım boyunca haram yemedim. Ayakkabılarını boyadığım insan...

BÜYÜT

Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, “Dilovalılar, bizim arkadaşımız, dostumuzdur. Ben hayatım boyunca haram yemedim. Ayakkabılarını boyadığım insanların oyuyla belediye başkanı seçildim. Çalmadım, çaldırmadım, çaldırmayacağım ”dedi.

Son zamanlarda Dilovası, çevre kirliliği ve atık maddelerle gündeme geliyor.
Hatta kimileri Dilovası için, kanser ovası tabirini bile kullanıyor.
Açıklamalar Dilovası halkını tedirgin ediyor.
Dilovası halkının psikolojisi bozuldu.
Gazetemizin bu haftaki Soru Yağmuru’na konuk olan Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Dilovası’nın hava ve çevre kirliliğinin diğer ilçelerin altında olduğunu söyledi…
Yaman, Dilovası’yla ilgili haber ve yorum yaparken dikkatli olunmasını, insanları tedirgin edecek açıklamalardan kaçınılmasını istedi.

Dilovası hızla gelişen bir ilçe. Siz ne zaman Dilovası’na yerleştiniz, o yıllardaki Dilovası’ndan bize bahseder misiniz?
1975 yılında Dilovası’na yerleştim. O zaman Çerkeşli Köyü, mahalle bile değildi. 1987 yılında belediye kuruldu. Toplam nüfusumuz 5 bin kişiydi. Hızlı bir şekilde sanayileşme oldu. Şehirleşme bununla birlikte geldi. 45 bin dolayında nüfusumuz var. Tavşanlı ve Muallim Köyün Gebze’ye bağlanmasından dolayı tapu sorunu yaşanmaktadır. Hızlı büyüdük, çarpık büyüdük. Sosyal alanları dizayn edilmeden oldu. Sanayide çarpık yerleşti. 2008 yılına gelinde Büyükşehir yasası ile ilçe durumuna geldik.

HAYAT RENKLİYDİ
Dilovası sosyal hayat çok renkliydi. Denizi vardı. Benim ile yaşıt herkes yüzme biliyor. Yazın tek eğlencemizdi. 1987 yılına kadar her yıl futbol turnuvası köyler arasında yapılırdı. 6 tane futbol sahasının yanı sıra 6 tane kulüp vardı. Toplum çok daha ortak kullanım alanında yer alıyordu. O zamanda nüfus yapısı aynıydı. Nüfusun yüzde 40 ağrılıydı, aynı şekilde devam etmektedir. Buraya aş ve göç için geldiler. Güzel yaşayamadık. Çok da umduğumuzu bulamadık. Dilovası’nda yaşayıp da buradan çıktıklarında kendilerini sudan çıkmış balık gibi hissederler. Müthiş bir bağlılık vardır, kolay kolay kopamazlar. Hoş görü ortamı var.

İNSANLIK OVASIDIR
Dilovası kanser ovası değil, insanlık ovasıdır. Taziye evinde herkes yardıma koşmaktadır. Kendi kültürü oluştu ilçemizin. Kentlilik bilinci en fazla gelişen ilçedir. Müthiş bir Dilovalılık bilinci vardır. Eski Dilovası sorduklarında yeryüzünde cennet gibiydi. Cennet modelini isteselerdi Dilovası’nı çizerlerdi. İstanbul’da meyve ihtiyacı buradan karşılanırdı. Kiraz mevsimi her yerde 1 ay sürerken bizde 3 ay yetişirdi. En güzel üzümler yetişirdi. 2 yıldır kampanyalar yapıyoruz. 2 bin kiraz fidanı dağıtıldı. Meyvelerin bulunduğu bölgeler fabrika alanına dönüştürüldü. Dilovası yeşildir. Bu pek söylenmez. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hızlı bir ağaçlandırma süreci içerisindeyiz.

Dilovası’nın eski yıllarda yeryüzünde cennet gibiydi diyorsunuz. Bu süreçte Dilovası nasıl bu hale geldi?
Hepimiz suçluyuz. Bilinçli bir nesil olsaydı müdahale edilirdi. Sanayileşme yapılırken gelişi güzel yapılmıştır. Zıt kuruluşlar yan yana kurulmuşlardır. Çok fazla kimyasal tanklar var. Plansız büyüdük. Türkiye böyle büyüdü. OSB başından kurulmuş olsaydı, bu durum yaşanmazdı. Çok suçlu aramıyorum. Suçlu hepimiziz, hep birlikte düzelteceğiz. Dilovası’na insanlar neden geliyor. Çok göç alıyoruz. Gerçek Kocaelili kalmamıştır. Fabrikaların temeli atıldığında il imkanı bulacaklarını düşünen insanlar gelmektedirler. İşsizliğin en fazla yaşandığı yer Dilovası’dır. Futbol oynanan sahalar fabrika alanına dönüştürüldü. Doğru mudur, doğru değildir. Sanayi bir bölüme yapılması gerekiyordu. Bundan sonra neler yapabiliriz, buna bakmak gerekiyor. 1987 yılından bu yana suçlu aramak durumunda kalırız. Hizmet eden ağabeylerimizi kırmış olacağız. Bundan sonra neler yapacağız buna bakmak gerekiyor.

Dilovası için sanayi kenti diyorlar. Dilovasında işsizlik ne durumda?
Kocaeli’de işsizlik oranı ne ise, ilçede 2 katıdır. Belediye otobüsleri sabah 05.00’ten 09.00’a kadar Gebze dahil İstanbul’a işe giderler. İzmit tarafını insanlar bilmez. Yanlış imajı Dilovası halkı hak etmiyor. Bunu belediye başkanı olarak değil, bir birey olarak söylüyorum.

Dilovası hakkındaki açıklamalara sert tepkiniz bundan oldu galiba?
Dilovası’nda en düşük suç oranı olan ilçedir. Demokratik açılım ve milli birlik projesinin modelidir Dilovası… Alevi, Sünni, Türk, Kürt, her kesimden insanların çok mutlu olarak yaşadığı bir yerdir. Buradan çıkıp giden sudan çıkmış balık gibidir. Dilovası’na her döndüğümde mutlu oluyorum. Kültür merkezi yok, stadımız yok. Annem ve babam kol kola parka gitmedi. Şimdi bunları yapıyoruz.

Dilovası’ya ilgili birçok kişi araştırma yapıyor, yorumlar yapıyor. Bunu nasıl karşılıyorsunuz?
Dilovası dediğimiz ilçe nedir? Neresidir? Ülkemizin nesidir? Kocaeli’nin nesidir? Bunun cevabının verilmesi gerekiyor. Türkiye’nin en önemli yerleşim yerinden bahsediyoruz. Ülkemizin GSMH yüzde 7 buradan karşılanmaktadır. 5 OSB bulunuyor. 250 fabrika bundan 5 yıl sonra bin fabrika, lojistik üssü durumdayız. Dilovası hakkında açıklama yaparken dikkat ermek gerekiyor. Açıklama yaptım oldu, tepkim bundandır. Bir akademisyen, bir bilim adamı bir yerleşim yeri hakkında açıklama yaparken, buna dikkat etmek gerekiyor. Hele hele elinizde bir veri yoksa, Hele hele Dilovası hakkında açıklama yapıyorsanız buna dikkat etmek gerekiyor. Bu bilim adamını tanımıyorum. Bizlere bilgi verilmeden açıklama yapıldı. Türkiye sanayinin başkenti durumundayız. Açıklama yaparken dikkat etmek gerekiyor.

50 yıllık master planınızda neler var?
50 yıllık master plan denildiğinde, Dilovası denilince ne demek istediğimizi biliyorum. Bundan sonra yapılması gerekenleri hesaplayarak hareket ediyoruz. IMES ilçeye gelerek bu sayede 230 küçük işletme kurulacak. Burada çalışacak olan 10 bin kişi olacak. 10 sene sonra 6’ya katlayacak. Buna göre planlama yapıyoruz. TOKİ ile irtibatımız var. 15 bin konut yapılması yönünde çalışma yapıldı. 314 dönüm yer TOKİ’ye devredildi. Yapılacak olan ilk konutlar sosyal konutlar olacaktır. Görev geldiğimizde eğitim için yer ayrılmamıştı. Şimdi 180 dönüm yer ayrılmış durumdadır. Dilovası’nda meslek okulları gerekiyor. Gereken semin etütleri yapılıyor. Sanayi, Türkiye’nin sanayisidir. Çevre konusunda bütün olarak hareket ediyoruz.

KÖPRÜ BİZİ RAHATLATACAK
Orhangazi Köprüsü yapıldığında ciddi anlamda nefes alacağız. Otoyol ve karayolu şehrin içerisinden geçiyor. Çanak durumundayız, bundan dolayı kirlilik yaşanıyor. Şehir trafiği rahatlayacak. 2005 yılının Dilovası değildir. OSB’leri denetlemek isterdim. Dilovası’nın fabrikalarıdır bunlar. Amacımız evimizi güzelleştirmek bunu sanayiciye de söylüyorum. Dil Deresi Marmara’yı kirleten unsurdu. Evsel atıklardan çevre kirletilmiyor. Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla OSB’ye arıtma tesisi yapıldı. Evsel atıklar orada arıtılıyor. 5 Milyon Dolarlık yatırım sanayiciler çevre için yaptılar. Dil Deresi’nde kimyasal çamur var. Islah edilmeden çevre kirliliği olacak. Bu yıl ıslah çalışmaları yapılacak. Kenarında oturup çay içeceğiz. Tavşancıl’da denize girme durumu olacaktır.

LİMAN KENTİ DURUMUNDAYIZ
Dilovası liman kenti durumunda yer alıyor. Ciddi yaptırımlar yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından denetimler çok sık yapılıyor. Balık çeşitleri artmaya başladı. Koku yayan kurumlar hakkında gereken yaptırımlar yapılıyor. Sanayi yöneticileriyle her zaman bir araya geliyor. Valimiz, Çevre İl Müdürlüğü çok duyarlı durumdadır. Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü bünyemizde kuruldu. Kimyasal çamur atıldığı bu müdürlüğümüz tarafından tespit edildi. Çevre konusunda hassas davranıyoruz. Sanayiye karşı değiliz. Ancak Dilovası sanayiye doymuştur. Yeni sanayiye gerek yok. İzin verilmemesi gerekiyor. Sanayici çevreyi kirletmeden yatırım yapmalıdır. İş gücü Dilovası’ndan karşılanmalıdır.

Belediye olarak moloz hattı kurdunuz, neden?
Çevreye gelişi güzel molozlar dökülmektedir. Bunları önlemek amacıyla 753 0 444 nolu alo moloz hattı kurduk. Buraya ihbarlar gelmektedir. Yüzde 85 oranında başarılı olduk. Yerleşim yerleri dışında dökülmeler yapılıyordu. Şimdi dökülme oranı düşmüştür. İnsanı anlamak bazen zor oluyor. MOBESE buralara kurulacak.

Dilovası’nda sürekli ölçümler yapılıyor. Ölçüm rakamları sizi tatmin ediyor mu?
Bölge milletvekilleri tarafından Dilovası’na karşı bir hassasiyet vardır. Osman Pepe döneminde Dilovası’na önemli yatırımlar oldu. İki noktada ölçümler yapılıyor. Vatandaşlar istediklerinde online olarak takip ediyorlar. Çevre kirliliğinin en fazla yaşandığı yer değildir. Kanserden ölüm oranının Kocaeli ortalamasının altındadır. Resmi donelerde böyledir. Dilovası kanser ortalaması ne ise bu düzeydir. Burası cennet, burası cehennem demek doğru değildir. Bizde hava kirlenirse her yer kirlenir. Çevre konusunda herkes hassas davranmalıdır. Hava kirlenirse bu hepimizin havasıdır. Kocaelilik bilincinin oturması gerekiyor. Her yer bizim olduğunu bilmeliyiz. Herkes taşın altına eline koymalıdır. Kanserden ölüm oranı en yüksek iddiası doğru değildir. Resmi verilere göre 7-8 sıradadır. Bu da normaldir. Geçen arkadaşımın çocuğu arayarak hepimiz kansermişiz diyor. Bundan düşünmek gerekiyor. İnsanların psikoloji bozuldu. İnsanların başı ağrıyor, ben kanserim diyor. Dilovası’nda hasta sayısı artmıştır. Gidin bütün hastanelerde bunu görüsünüz. Neden? İnsanlar tedirgin durumdadır.

Bize yapacağınız projelerden bahseder misiniz?
Dilovası halkına verdiğimiz sözler var. Hastane yapılması yönünde projemiz hazır duruma getirildi. İl Özel İdaresine sunacağız. Haziran başında temeli atılacak. Kültür merkezi yapılacak. Kent Meydanı, kapalı spor salonu, parklar yapılacak. 8 ilköğretim 2 lise bulunuyor. 8 okul daha yapılacak. Sanayicilerimizle birlikte yapılacak. İkili eğitim gören yerlerimiz var. Bunların tek eğitime dönüştürmek istiyoruz. SBS’de istediğimiz sonuçları bundan dolayı alamıyoruz. Bunları değiştireceğiz. 31 Milyon TL borçla belediyemizi devraldık. Her şey para değildir. Çok ciddi yatırımlar yapıldı. Mazlum halkın emanetine gözünüz gibi bakarsanız, paranız yeter işin bereketi olur. Allah’ın eli vardır, her işin içerisindedir.AKP İl Genel Meclis Üyesi Hacı Kocabay, Dilovası'ndaki yolsuzlukları gösteren diğer belgeleri de yakın zamanda açıklayacağını belirtmişti. Bunu nasıl değerdiriyorsunuz?
Seçim döneminde partiye gelmiştir. Ailesi çok geniş bir ailedir. İçerisinde sevdiğim değer verdiğim kardeşlerim ağabeylerim bulunmaktadır. İddialarını Cumhuriyet Savcılığına vermiştir. Eğer kendisi bu iddialar sonrasında başvurmuş olmasaydı ben kendim hakkında suç duyurusunda bulunacaktım. Kendisi hakkında bugüne kadar hiçbir yerde açıklama yapmadım. Dilovalıdır, bizim arkadaşımız. Ben hayatım boyunca haram yemedim. Ayakkabılarını boyadığım insanların oyuyla belediye başkanı seçildim. Çalmadım çaldırmadım, çaldırmayacağım. Hacı Kocabay’da benim kim olduğumu biliyor. Çamur at izi kalsın mantığı yanlıştır. T.C güçlüdür. Hukuk devletiyiz. Halka ihanet edilmesi durumunda burnunuzdan fitil fitil gelir. Mal varlığı peşinde değilim. Belediye başkanlığı gibi bir onurlu yerdeyim. Önemli olan hoş bir seda bırakmaktır. Benimle ilgili o iddia tutmaz. Benim tutuklandığım iddiaları gündeme geldi. Belden aşağı siyaset yapılıyor. Siyaset seviyeli yapılmalıdır. Daha iyi yaparım diyerek çalışmak gerekiyor. Bütçemiz 36 Milyon TL’dir.

Spor alanında neler yapıyorsunuz?
Dilovası centilmenler ovasıdır. Amatör spor takımları arasında en centilmeni Dilovası Belediyespor’dur. Bir de şampiyon olduk. 800 öğrencimiz spor okuluna kayıtlıdır. Yazın bu sayı 1500’e çıkıyor. Spor okullarımız yaz kış devam ediyor. Uzak doğru sporcularımız var. Dilovası halkı mutlu ancak dürtmesinler. Ben de mutluyum. Örnek olacak ilçe durumundayız.

14 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR