Roboski katliamı unutulmadı

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 yılında 35 Kürt sivilin savaş uçaklarının yaptığı bombardıman sonucunda hayatını kaybe...

BÜYÜT


Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 yılında 35 Kürt sivilin savaş uçaklarının yaptığı bombardıman sonucunda hayatını kaybetmesinin yıl dönümü nedeniyle KESK, DİSK, TMMOB ve TTB Belediye İş Hanı önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB Roboski köyünde Türk Hava Kuvvetlerinin, Şırnak'ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak topraklarında F-16 savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman sonucunda 35 Kürt vatandaşının hayatını kaybetmesi olayının 2’nci yıl dönümünde “Roboski katliamını unutmadık, unutturmayacağız” diyerek bombardıman sonucu ölen Kürt vatandaşları andı. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı eylemde KESK, DİSK, TMMOB ve TTB Kocaeli Şubeleri adına basın açıklamasını SES Şube Başkanı Murat Harata yaptı. Harata, 2 yıldır katliamın üzerinin örtüldüğünü ifade etti.

“SAVAŞ ZAYİATI DİYE GEÇİŞTİRDİLER”
Ölen Kürt sivillerin çoğunun yaşlarının 15 ile 20 arasında olduğunu belirten Harata, “35 yurttaşımızın katledilmesi başta AKP ve Genelkurmay Başkanlığı’nca ‘savaş zayiatı’ olarak değerlendirilerek geçiştirilmeye çalışıldı” şeklinde konuştu. Harata sözlerine şöyle devam etti: “Bugün iktidar içi çatışma, rejimin tüm yolsuzluk, rüşvet pisliklerini ortaya saçarken, tek gecede emniyet teşkilatını değiştirenler, 2 senedir 35 canın hesabını veremiyor” dedi.

AKP DERHAL GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİ!
Katliamın insanlık suçu olduğunu dile getiren Harata, “Bu insanlık suçu faili meçhul kalamaz. AKP derhal görevini yerine getirmeli, bu suçu peş peşe işlemekten vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı. Harata, son olarak sorumlu ve faillerin yargı önüne çıkarılmasını için devleti üzerine düşen görevi yapmaya davet etti. Grup “Susma haykır AKP karanlıktır” sloganı ayıp daha sonra sorunsuz bir şekilde dağıldı.

29 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR