Romanlar, Vali’den söz aldı

    Her yıl kutlanan 8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla, Romanlar Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ve yönetimi dün Valilik bahçesindeki Atatürk...

 

 

Her yıl kutlanan 8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla, Romanlar Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ve yönetimi dün Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ardından Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı makamında ziyaret etti. Ziyarete Kocaeli Marmara Romanlar Federasyonu Başkanı Erkan Aksoy, İzmit Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergün Akbulut, İzmit Roman Kadınlar Denek Başkanı Emine Dömek, İzmit Çağdaş Yaşam Kadınlar Kolu Başkanı Yeşim İzbudak, Gebze Romanlar Derneği Başkanı Yaşar Boztaş, ve federasyon yönetimi katıldı.

 UYANIK OLMALIYIZ

Romanlar sadece göbek atan vatandaşlar değildir diyerek ziyarette ilk sözü alan Ahmet Çokyaşar, “Bugün bizim günümüz. Devletle çalışmak zorundayız. Roman derneklerimizi yalnız bırakmayın. Sosyal medyada planlanan bir oyun var. Roman bayrağı diye bir şey entegre etmeye çalışıyorlar. Devlete karşı yapılacak manipülasyonlara karşı uyanık olmalıyız. Devletle çalıştığım için sizleri yargılayanlar olacak. Ben denetlenmeye hazırım. Türkiye de romanlarla ilgili bir sıkıntımız yok. Bizi aramızdan kaldırmak isteyenler devletle aramızdaki bağı koparmak isteyenlerdir” dedi.

 

SORUNLARINIZI BİLİYORUZ

Ardından söz alan Vali Topaca ise 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nün rutin bir gün olmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Toplumun fertlerinden ayırmayacak bir gün olmasını diliyoruz. Devlet olarak millet olarak roman vatandaşlarımızın yaşam şartlarında sorunları olduğunu biliyoruz. Eğitim, ekonomi, sağlık sorunları gündemimize geliyor. Bu sorunlar toplumun bütün kesimlerinde görülüyor fakat roman vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerde daha çok görülen sorunlar” şeklinde konuştu.

 

OKULLAR YAPIYORUZ

Özellikle eğitim sorununu çözmeliyiz diyen Topaca, “Roman vatandaşlarımızın da çocukları hayata okul öncesi eğitimle başlamalı. Bazı eksikler olabilir ama çocuklarımızı okula göndermemek için hiçbir şey mazeret olamaz. Roman vatandaşlarımızın da olduğu bölgelerde okullar yapıyoruz. Okul öncesi eğitimle ilgili bir kampanya yapacağız. Bütün çocuklarımızı okullarımıza bekliyoruz. Eğitim sorununu kökten halletmemiz gerekiyor. Bütün sorunların kaynağında güzel ve sağlıklı bir eğitim almamış olmanın dezavantajı var. Üzerimize düşen görevi eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl roman mahallelerindeki eğitime daha çok önem vereceğiz. Siz bize destek olun” dedi.

 

DEVLETE GÜVENİN

Son olarak Ercan Topaca, “Roman deyince saz çalan, limon satan anlayışı yıkmamız lazım. Bunun yerine dürüst, ahlaklı, çalışan bireyler gelmeli. Bu algının kırılmasında, devletin denetim mekanizmalarına katılmak önemli. Bu konuda güzel gelişmeler var. Türkiye Romanlarla ilgili sorunları çözmede öncü olacaktır. Bu herkesin yaşadığı bir sorun. Sizlere yardımcı olmak bizim görevimiz. Devlete güvenin. Devletten size zarar gelmez” diyerek sözlerini tamamladı. Toplantı sonunda Vali topaca, sorunların çözümü noktasında konuşmak için Romanlarla bir kahvaltı yapacaklarının sözünü de verdi.

08 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR