Gökmen: Bizim yönetim tarzımız katılımcılıktır

KSMMM Odası’nda Diyalog Grubunun başkan adayı olan Fikret Gökmen, “Seçimleri kazanıp Oda’ya huzur getireceğim. Grup olarak bizim yönetim tarzımız kat...

KSMMM Odası’nda Diyalog Grubunun başkan adayı olan Fikret Gökmen, “Seçimleri kazanıp Oda’ya huzur getireceğim. Grup olarak bizim yönetim tarzımız katılımcılıktır. Hizmette bütünlüğü sağlamaktır” diyerek kongrede en fazla oyu kendisinin alacağını söyledi.

 

Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın kongresi Cumartesi ve Pazar günü yapılacak. Çoğunluk sağlanmazsa gelecek haftaya ertelenecek. Başkan adayları listelerini hazırladı, seçim çalışmasına devam ediyor. Diyalog Grubunun adayı Fikret Gökmen, oldukça iddialı. 

Muhasebeciler arasında oldukça saygın bir yere sahip olan ve aynı zamanda eski meclis üyesi olan Gökmen, adaylık sürecinden, projelerine kadar, odanın durumunu değerlendiren bir söyleşi yaptık.

 

Sayın Gökmen neden aday oldunuz?

Bu dönem adayı olmayı düşünmüyordum. Yaptığımız görüşmeler sonrasında kendi içimizden birini çıkartarak yola devam edebiliriz görüşü ortaya çıktı. Bu düşünce sonrasında ısrarla aday olmam noktasında baskılar yapılmaya başlandı. Bu gelen baskılar neticesinde aday oldum. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.

 

TECRÜBEM VAR

1972 yılında İzmit’te geldim. 1972 yılından 1997 yılına kadar kesintisiz 25 yıl ticaret lisesinde öğretmenlik yaptım. Bunun yanında eş zamanlı olarak Yıldız Üniversitesi’ne bağlı Meslek Yüksek Okulu vardı. 5 sene de burada öğretmenlik yaptım. Emekli olduktan sonra KOÜ İşletme Fakültesi’nde 7 yıl hocalık yaptım. Dolayısıyla bu mesleğin hem pratiğinde hem de teorisinde varım. 1997 yılında emekli olduktan sonra profesyonel olarak muhasebecilik yapmaya başladım. Bu arada 1996-2002 yılları arasında oda yönetiminde görev aldım. 2002-2006 yılına kadar oda disiplin kurulu üyeliği yaptım. 10 yıl oda yönetiminde görev yaptım. Odanın çalışması, işleyişi hakkında bilgiye sahibim. Mesleğin teorisinde ve pratiğinde bulundum. Odaya hizmet etmek için yönetici olmaya gerek yoktur. Üye de olsanız hizmet edebilirsiniz.

 

Odada yaşananlar hakkında yorumuz nedir?

Olağanüstü kongre yapmamız, odada yaşanan sorunları göstermektedir. Yönetim kurulu kendi içerisinde karar alamaz duruma gelmiştir. Taraflar arasında şu veya bu kişiler suçlu diyemeyiz. Taraflar arasında bir anlaşmazlık varsa burada bir taraf suçlu diğer taraf sütten çıkmış ak kaşık değildir. Mutlaka karşılıklı kusurlar vardır. Kusurlar içerisinde bizlerin bilgisi yoktur. Yönetim içerisinde yaşanan sorun mesleki sorundan kaynaklanan uyuşmazlıktan olduğunu düşünmüyorum. Benim kanaatim yönetim tarzından kaynaklanan bir sorundur. O nedenle bir grup olarak bizim yönetim tarzımız katılımcılıktır. Hizmette bütünlüğü sağlamaktır. Bizler karşımızda herkese saygı duyarız. Getirilen her öneriye değer veririz. Uyuşmazlığı yaratmayız diye düşünüyorum. Odayı basına taşımak doğru değildir. Bu kaos genel kurul çözer diyerek seçimlere gidilmektedir.

 

Muhasebecilerin sorunları nelerdir?

Muhasebecilerin dağ gibi sorunları vardır. Şu zamana kadar 150 meslektaşımızı ziyaret ettik. Meslektaşlarımızın en büyük sorunu tahsilat sorunudur. Verilen hizmete karşın bunu geriye kalanı alamıyorsunuz.

 

MESLEKTAŞLARIMIZ EZİLMEKTEDİR

Onun dışında meslektaşlarımız çok ağır bir yükün içerisindedir. Oldukça yoğun iş yükü içerisinde meslektaşlarımız ezilmektedir. Sosyal hayatları oldukça zordur, bununla birlikte gece yarılarına kadar beyanname doldurmaktadırlar. Bu iş yoğunluğu içerisinde hak ettikleri ücretleri de alamıyorlar. Maliye Bakanlığı’na tahsilat konusunda önerimizi getirdik, ancak kabul görmedi. Önerdiğimiz öneri ile kayıt dışı olmanın da önüne geçilirdi.

 

KİTAPÇIK HAZIRLANMALI

e-sözleşme çıkarıldı. İnternet ortamından belgeler gönderilmeye başlandı. Bu arkadaşlarımızın bu belgeleri hazırlanmasında eğitim alması gerekmektedir. İşte burada devreye oda girmektedir. Bu eğitimlerin daha sık olması gerekiyor hatta kitapçık hazırlanmalıdır. Yoğunluktan dolayı meslektaşlarımız eğitimlere gidemiyor. Odanın önemli bulduğu konuları üyelerine ulaştırmalıdır. Göreve gelmemiz durumunda bu durum hayata geçecektir. Eğitime katılma oranı oldukça düşüktür. Bu çok önemli çözüm noktasıdır.

 

HAKSIZ REKABET

Haksız rekabette almış başını gidiyor. Önlenmesi noktasında kurallar var. Ancak ülkemizin ekonomik yapısı da vardır. Mükellef sayısı aynı kalırken bugün muhasebecilik yapan kişi sayısı 1400 dolayındadır. İş potansiyelinde artış olmazken mesleki olarak artış üç kat olmaktadır. Bundan dolayı sorunlar doğmaktadır. İşte bu noktada Türk Ticaret Kanunu çıktığı gibi uygulansaydı Türk ekonomisi daha disiplinli olurdu. Hem de meslek camiasını alanı genişlemiş olurdu. Bu kanun 80 madde ile törpülendi.

 

YABANCI FİRMALAR

İşlem denetçileri kaldırıldı. Ekonominin kontrolü sağlanmadı. Meslek açısından yeni alanlar açılırdı. Bağımsız denetimler var ancak onunda cirosu çok yüksektir. Bizim camiamızın belli bir kesimine hitap etmiyor. Yabancı uluslar arası firmalar bu alanda yer alıyorlar. Güçlü olan güçlü kaldı.

 

ŞİRKETLEŞMELİYİZ

Bizimde kendi aramızda şirketleşmemiz gerekiyor. Bunun teşvik edilmesi gerekiyor. Kurumsal denetim şirketlerinin oluşturulması gerekiyor. Muhasebe şirketleri kurulmaya başlandı. Mesleğin geleceği olacaktır. Bizim alanımız çok geniştir. Bizler vergi hukuku, iş hukuku, sosyal güvenlik, Türk Ticaret Hukukunu bilmek durumundayız. Hatta borçlar hukukunu da bilmek durumundayız. Bir insanın bütün bunları bilmesi zordur. Onun içinde alanda uzmanlaşmak gerekiyor. Genç meslektaşlarımız şirketleşmeye dikkat etmelidirler.

 

PRATİKTE UYGULANAMAZ

TÜMOB tarafından uygulamaya 3 ay içerisinde mükelleften tahsilat yapılmadığı takdirde sözleşme tek taraflı fesih yapılmasına imkan vermektedir. Yapılan doğrudur. Bizim aldığımız mükellef ile ilişkimiz 20 yıl sürmektedir. Muhasebeci ile mükellef arasında çok özel bilgiler paylaşılmaktadır. Sırdaşı oluyorsunuz. Bu mükelleflerin zaman oluyor ücretinizi alıyorsunuz. Öyle zaman oluyor alamıyorsunuz. 3 ay ücret alamadım sözleşmemi fesih ediyorum demek olmuyor.

 

ÜCRET TARİFESİ

Meslekte yeni başlayanlar diğerleri gibi fiyat veremiyorlar. Yeni başlayanlar fiyatlarını yüksek tutamaz. Tarife kişisel bağlantı sayesinde belirlenmektedir. Bu da genç meslektaşlarımız için sorundur.    

 

Seçim sistemi hakkında neler söyleyeceksiniz?

2006 yılında kongre seçimlerine girmiştim. O dönem mevcut başkanımız Ender Şenol bütün birimleri kazandı. Şimdi öyle bir durum yok. Nispi sistem getirildi. Aldığın oy oranında yönetime isim veriyorsun. Gruplar aday çıkarıyor. Her grup kendisine göre oy alıyor. O oranda temsil ediliyor. Bundan önceki iki dönemde hedef her zaman 4 oldu.

 

KOALİSYON OLUYOR

4 yöneticiyi alamadığınız zaman mecburen koalisyon yapıyorsunuz. O zamanda uyumsuzluk ortaya çıkıyor. İlkeli birleşme ile bu sorunda geçilebilir. Oda iki dönemde başarılamadı. Bu dönem bu başarılacaktır. Kanun yanlıştır. Ben buna uymuyorum deme şansınız yoktur. Uzlaşma kültürünün oda bünyesinde oluşması gerekiyor.

 

MESLEĞİN SİYASETİ

Ben şuanda meslek ceketini giyiyorum. Siyaset yaparken ceketim rozetim farklıydı. O rozeti çıkardım. Şimdi mesleğin siyasetini yapıyorum. Her hangi bir siyasi düşüncenin oda içerisinde olmasını doğru bulmam. Her siyasi düşünceden arkadaşımız oda bünyesinde bulunmaktadır. Oda bünyesinde 1500 kişi varsa bir siyasi düşünce için değil paylaşılan meslekten dolayı bir araya gelinmiştir.

 

MESLEĞİN GEREĞİ

Mesleğin çıkarları için birleşmemiz gerekiyor. Bu durumu parlamentoda en iyi uygulayan hukukçulardır. Kendileri hakkında bir yasa çıktığı zaman siyasi parti gözetmeksizin herkes bir araya gelmektedir. Kendi mesleklerinin siyasetini yapıyorlar. Bizde bunu yapmalıyız. Siyaset yapılacaksa düşüncene yakın partide siyaset yaparsın bu konu bu kadar basittir.

 

İFTİRA ATILDI

Meslekle ilgili sorunlar oda bünyesinde tartışılmalıdır. TC temel ilkleri vardır. Benim aday olduğum dönemde listemde iki hacı arkadaşım vardı. Listemin komünist olduğunu söylediler. Bu tür belden aşağı vuran insanlar da olmuştur. Bu insanları ciddiye dahi almıyoruz. Bu eleştirileri getirenler oda içerisinde marjinal kaldılar.

 

HUKUKİ DESTEK

Odamız tarafından yasal destek sağlanacaktır. Ben sorun çözüm odası dediğim proje ile meslektaşlarımız yaşadıkları sorunları burada çözebilecekler. Oda tarafından profesyonel destek olacaktır. İnternet sitesi daha kapsamlı olacaktır. Odamıza her sene 40-50 yeni üye gelmektedir. Bu üyelerimiz oda ile daha sonra bağları kopuyor. Buna izin vermeyeceğiz. Üyelerimizi ziyaret edeceğiz. Oda bünyesinde kültür faaliyetlere ağırlık verilecektir. Oda binası daha fazla kullanılacaktır. Bunlar yapılacak şeylerdir. Bağımlı arkadaşlarımıza yönelik komisyon kurulacaktır. Bu arkadaşlarımız oda bağı daha güçlü olacaktır. Mimar ve Mühendisler Odası tarafından tarife belirlenmiştir. Bu bizde de olabilir. 2016 yılında yeniden aday olmayı düşünüyorum. Ondan sonra kesinlikle aday olmam.  

 

Ender Şenol’u nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben insanları değerlendirirken tek yönlü bakmam. Geniş çerçevede bakarım. İnsanlara bir yönden bakamazsınız. İnsanları tanımak ve değerlendirmek kolay değildir. Ender abiyi tanırım. Olumsuz yanları yok mudur? Tabi vardır. Ender abi oda yönetimleri bakımından biraz bencil davranmıştır. Keşke 2006 yılında bırakabilseydi. O yıllarda bana bırakmayı söylemiştir. Ender abi herkesten daha iyi odayı temsil eder. O dönemde biraz bencil davranmıştır. Bu final hiç yakışmamıştır. Zaten zor yılı olarak söylemişti. Bundan daha iyi final olabilirdi. Ender abi 25 yıl odamızı hakkıyla temsil etmiştir. Saygıyı hak etmektedir. O dönemde değişim olsaydı 5-6 başkan değişirdi.

 

Birleşmeye nasıl bakıyorsunuz?

Bu saatten sonra birleşme olmaz. Taktir genel kuruludur. Herkes kendi ekibiyle yola çıkmıştır. Seçim sonrasında kimseye ön yargımız yoktur. Herkes ile görüşebiliriz. Bizim kimseye karşı ön yargımız bulunmamaktadır. Hele dereyi geçelim ondan sonra neler olacağına bakalım. Daha önce bazı arkadaşlarımıza sözler verildi. Ondan sonra onun altında ezildiler. Grup olarak karar verilecektir. Ben hiçbir zaman yola çıktıklarımı yok da bulduklarımla değişmem. Yola çıktıklarım benim için çok değerlidir.    

 

Kongreye ilgiyi nasıl bekliyorsunuz?

Seçimlerde ciddi bir katılım bekliyoruz. Yaklaşık bin kişinin katılmasını bekliyorum. 5 grup tarafından mücadele edilmektedir. Bundan dolayı katılımın yüksek olmasını bekliyoruz. Ancak bağımlı üyelerimiz pek fazla ilgi göstermiyorlar.

 

Kongrede şansınız nedir?

Mesleğimize bulunan herkes üniversite mezunudur. Meslektaşlarımız şirketlere can vermektedir. Bütün arkadaşlarımız tarafından değerlendirme yapılacaktır. Gittiğimiz yerlerde ilgi gösterilmektedir. Oylara kimsenin ipotek koyma şansı bulunmuyor. Ben sayı vermem. Gruplar arasında en yüksek oyu ben alırım. Bu durumu hesaplamam mümkün değildir. Ortaya çıkan tabloda seçimlerde birinci çıkacağım yönündedir.

 

Oda içerisinde siyaset var mıdır?

Şuana kadar net bir tavır görmedim. Meslekte Birlik Grubu’nun AKP’ye yakın olmaları eleştirilmektedir. Böyle bir durum varsa yanlıştır. Yapılmamalıdır. Benim grubum içerisinde her düşünce vardır. CHP’lileri topladım eleştirileri doğru değildir. Doğru ben CHP’liyim. Şuanda oda siyaseti yapıyorum. CHP’li olduğumun vurgulanması doğru değildir. Siyaset içerisinde bu sorunlar çözülmez. Meslek siyaseti ile çözülür. Siyaset siyasi partilerde yapılmaktadır. Ben meslekte son noktaya gelmiş durumdayım. Oda yönetimine çok zaman ayıracağım. Röportaj: Serkan BORLAK

rop-001.jpg

29 Ocak 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

hıdır - gebzeli adayın hangi siyasi düşünceyi temsil ediyor acaba.....???????

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 12:26
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR