Ayın Panoraması: Şubat

AK Parti İzmit İlçe’ye Ali Korkmaz atandıAKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal’ın milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesi sonrasında boşalan kol...

BÜYÜT

AK Parti İzmit İlçe’ye Ali Korkmaz atandı
AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal’ın milletvekili aday adayı olmak için istifa etmesi sonrasında boşalan koltuğa Ali Korkmaz atandı. AK Parti Gölcük İlçe Başkanı olarak atanan Korkmaz’a siyasi arenada başarılar.


CHP Gebze’de patron Güner Anlar Baş
CHP içerisinde büyük bir keşmekeşe neden olan Gebze İlçe Başkanlığı uzlaşmayla belirlendi. Önce 6 adayın bulunduğu ilçede, yönetim arasında yaptığı seçim ile yeni başkanını belirlendi. CHP Gebze’de başkanlığa vekalet eden Av. Güner Anlar Baş, oy birliğiyle başkan seçildi.


AK Parti İl Başkanlığı için tercihini Civelek’ten yana kullanıldı
AK Parti İl Başkanı Zeki Aygün’ün milletvekili aday adaylığı kararının ardından, parti yeni il başkanını seçmek için kolları sıvadı. Görüşler alındı, görüşmeler yapıldı ve sonuçta AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, il başkanı olarak eski Kullar Belediye Başkanı Mahmut Civelek’in elini sıktı.


Sirmen omo ile mi yıkandı?
İzmit eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP eski Kocaeli Milletvekili Sefa Sirmen’in İZGAZ davası dahil bütün devalardan beraat ettiği haberleri AKP’lileri rahatsız etti. Büyükşehir Başkan Vekili İlyas Şeker, Sirmen’in bütün davalardan beraat etmediğini söyleyerek olaya farklı bir boyut kazandırdı.


Sirmen ve Şeker ile görüştük. Sirmen, “Avukatıma talimat verdim, suç duyurusunda bulunacağız” derken, Şeker. “Sefa Sirmen’in bitmeyen dava dosyalarını çıkartıyorum” açıklamasında bulundu. Böylelikle Sirmen-Şeker didişmesinin bilmem kaçıncı raundu başladı.


Siyasette Kısa Kısa
1- AK Parti eski il başkanı Zeki Aygün’ün aday olmadan önce Rize’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan icazet aldığı ortaya çıktı. Aygün’ün başbakan ile çekildiği fotoğraflar Kocaeli Gazetesi’nin sütunlarından yer aldı.


2- MHP’nin 2009 yerel seçimlerinde Kartepe’den belediye başkan adayı gösterdiği Nihat Balta, Kartepe İlçe Teşkilatı tarafından ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Balta şu sıralarda AK Parti ile flört içinde.


3- İlimizi ziyaret eden DSP Genel Başkanı Masum Türker, Kocaeli örgütü için seçim startını verdi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Türker, “İttifak için CHP’ye güvenmiyoruz. Ancak diğer partilerle görüşmelerimiz sürüyor” dedi.


4- Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, “Dilovalılar bizim arkadaşımız, dostumuzdur. Ben hayatım boyunca haram yemedim. Ayakkabılarını boyadığım insanların oyuyla belediye başkanı seçildim” dedi.


5- MHP eski Milletvekili Kemal Köse, il yönetim kurulu toplantısına katılarak, milletvekili adayı olacağını açıkladı. Siyaset paltosunu üzerine yeniden giyen Köse, seçim startını verdi…


Ayın Belediye Başkanı
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 232 üyesi bulunan Marmara Belediyeler Birliği’nin yayın organı “Belediye Haber” tarafından ayın başkanı seçildi. İlk sayısı çıkan gazetede Başkan Doğan ve projelerden övgüyle bahsediliyor. Başkan Doğan’ı ayın başkanı seçen Belediye Haber “Modern Belediyecilikte İzmit” manşetiyle geniş bir haber de yayınladı. Yayın organı, Gölkaypark başta olmak üzere, modern taksi durakları ve çocuk hakları masasıyla ilgili görselleri sayfalarına taşıdı. Bizde, bu karara saygı gösteriyoruz ve ayın belediye başkanı olarak Nevzat Doğan’ı seçiyoruz.


Şubat ayında en çok nelerden şikayet ettik
• Kent Kart uygulamas1na geçi_te, nakit ödeme yapan yolcular1n 50 Kr_ daha fazla ödemesinden
• Açıköğretim öğrencilerinin Kent Kart öğrenci indiriminden yararlanamamasından
• CHP’de bitmeyen çilelerden
• Libya’da başlayan iç savaştan
• GSM operatörlerinin, yüzlerce baz istasyonu yapmasına rağmen çekmeyen cep telefonlarından.
• Karnelere gelen kırık notlardan.
• Sokağa atılan izmaritlerden.
• Seçmen peşine düşen siyasetçilerden.
• Facebook tartışmaları yüzünden ayrılan sevgililerden.
• Gölcük-İzmit arasındaki battı çıktı inşaatının trafiği aksatmasından.


BİZİ ÜZEN HABER

ÜNİBEL kapandı
Tam Gün Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından 1994 yılında açılan ÜNİBEL’de hizmet tamamıyla durdu. ÜNİBEL’de hastalarına hizmet veren doktorların tümü hastalarını mağdur etmemek için Kocaeli Üniveritesi Tıp Fakültesi’ne yönlendiriyor. Kocaeli için önemli bir yeri olan bu merkezin kapatılma haberi Şubat ayında bizi üzen haberler arasındaki yerini aldı.


3 Şubat gazetesini hiç sevmedik
Şubat ayının en acı gazetesi kuşkusuz 3 Şubat Perşembe günü yayınladığımız gazete oldu. Azrail’in oyunu bize bu gazeteyi çıkartmamıza neden oldu. İlk haber Gölcük Hamidiye köyünden geldi. Köyde çıkan yangında evleri yanan Sinan ve Serpil Balkan çiftinin 6 yaşındaki engelli kızları Ebru, yaşamını yitirmişti. Kızının ölüm haberini alan anne Sinem, aynı gün hamile olduğunu öğrenmişti.


Yaşamı hep bir gün ile kaçıran Körfezli Sedat Alan ise 23 yaşındaydı. Nikahına bir gün kala trafik kazası geçiren Sedat, tedavi için, üç ay sonra taburcu edilerek Ankara’ya sevk edilmişti. Ankara’ya gideceği günden 24 saat önce evinde yaşamını yitirmişti.

Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde oturan Emine-Mehmet Kaplan çifti, birkaç yıl önce 2 aylık bebekleri Esmanur Kaplan’ı kaybetmişti. Aradan gecen zaman içinde evlat açılarını bastırmak için Talha Bebeği dünyaya getiren aile bu 2.5 aylık bu bebeklerini de kaybettiler. Acılı ayleye başsağlığı dilerim.

Derinceli güzeller güzeli Meral Demirci, bundan 6 yıl önce 24 yaşında iken İstanbul’a bir trafik kazası geçirmişti. 6 yıl yaşama tutulan Demirci, 30. yaş gününü göremeden yaşamını yitirdi.

Bizi en çok bu haber şaşırttı
Adı son yıllarda hava kirliliği ve kanser vakalarıyla anılan Dilovası’nda, 119 yaşında bir “nine”nin yaşadığı ortaya çıktı. Dilovası’na 1970’te gelen Mehrinaz Deli, yıllara meydan okuyor. 6 çocuğu 30 torunu bulunan Mehrinaz ninenin 30 tane de torununun torunu bulunuyor. İşin bir diğer ilginç yanı ise Mehrinaz Ninenin, 120 yaşında kaybettiği babasının 102 yaşında ikinci evliliğini yapmış olması ve bu evliliğinden iki çocuğunun bulunması. İşte bizi şaşırtan Mehrinaz Nine…

Bu haberle UTANDIK
Boğazına elma kaçan Kuzey bebek, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden üniversite hastanesine saatlerce transfer edilemedi. 3 ambulans geldi ikisinin aspiratöründe sorun çıktı, birinin ise yolda bozuldu. 20.13’te sevki yapılan Kuzey bebek Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 22.45’te götürülebildi. Beyin fonksiyonları zarar gören bebek, muhtemelen bundan sonraki yaşamında yatağından kalkıp sokağa çıkamayacak.
Utandık.

ŞUBAT AYININ ÖNE ÇIKAN MANŞETLERİ
Acısu halkı müftülüğü bastı

Kartepe’ye bağlı Acısu Mahallesi’nde bulunan Acusu Merkez Camii’nin 13 yıllık imamı Fatih Koçoğlu’nun Şevkatiye Köyü’ne tayin edildiği söylentisi üzerine Acısu halkı öğle namazının ardından İl Müftülüğü’nü bastı.

Çiğdem kendisini hayata bağlayacak kalbi bekliyor
O bir melek, henüz 18 aylık. Kalbindeki rahatsızlık yüzünden 150 kiloluk makineye bağlı olarak yaşatılan Çiğdem Gürler, kendisine nakil edilecek kalbi bekliyor. Zaman onun aleyhine işliyor. Henüz uygun bir donör bulunamadı.
Körfez Tütünçiftlik Karakolu’nda görev yapan polis memuru Müjdet Gürler ile Yaşagül Gürler çiftinin 18 aylık kızları Çiğdem, yaşam savaşı veriyor. Uygun kalbin bulunması için uğraş veren aile, kızlarını 150 kiloluk yapay kalbe bağlı olarak yaşatıyor. Çiğdem, 8 Ağustos 2009’da doğdu. Çiğdem’in küçük kalbindeki rahatsızlık, doğumundan 4 ay sonra anlaşıldı. Kalbinde üfürüm olduğu anlaşılan Çiğdem için zor günler bundan sonra başladı.

Sizin göreviniz hurdacılık yapmak mı?
Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık'ın hurda işine girdiğini ve aldığı ve sattığı hurdaların ihale edilmediğini anlatan manşetimiz çok ses getirdi. Bu haberin ardından Şükrü Karabalık dosyasını açan Kocaeli Gazetesi, ilginç durumlarla karşılaştı. Yakında devamı gelecek olan Şükrü Karabalık dosyası, sizleri bir hayli şaşırtacak.


Libya’dan kötü haberler
Kocaeli Gazetesi olarak Libya'da yaşanan iç savaşta, zarar gören hemşerilerimizi araştırdım. Elde ettiğimiz bulgularla yaptığımız haberde, Libyalı Kocaelililerin ağzından orada yaşananları anlatmaya çalıştık. Yerel gazeteler arasında, Libya'daki Kocaelililere ilk biz bulaştık. Onların iyi ya da kötü haberini Kocaelililer ve Libya'da yakını bulunan kişiler ilk bizden aldı.

Ayın Güzeli
Avustralya’da yaşayan ve hafta sonları hobi olarak modellik yapan 21 yaşındaki Kocaelili Türk kızı Selin Mengü, Uluslararası Top Model (Top Model Worldwide) yarışmasının 30 finalisti arasına girdi. İngiltere’de mart ayında yapılacak

28 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR