Aile sağlığı çalışanları iş bırakıyor

Aile Hekimleri Konfederasyonunun almış olduğu karar doğrultusunda 12 Aralık Cuma Günü Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarının Aile Sağlığı Merkezle...

Aile Hekimleri Konfederasyonunun almış olduğu karar doğrultusunda 12 Aralık Cuma Günü Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarının Aile Sağlığı Merkezlerini kapatarak iş bırakma eylemi yapmalarının desteklenmesi hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker; Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan, Şube Başkan Yardımcısı Alaattin Ardıç, Türk Sağlık Sen Şube Başkan Yardımcısı Saniye Yıldıran, Umut Birol, Aile Sağlığı Çalışanları Komisyon Başkanı Nur Serttaş ve Komisyon Üyesi Hacer Gündüz’ün katılımı ile basın açıklaması yaptı.

 

Şube Başkanı Ömer Çeker’in iş bırakma eylemi ile ilgili yapmış açıklama şu şekilde:

AİLE HEKİMLERİ, AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARI İÇİN İŞ BIRAKIYORUZ

Değerli Basın Mensupları;

Aile Sağlığı Merkezlerinde “ASM” görev yapan Aile Hekimlerimiz ve Aile Sağlığı Çalışanlarımız gelecek nesillerimizin daha sağlıklı olmaları ve mevcut neslinde hastalanmadan sağlıklarının korunması için halkımıza özveri ile koruyucu sağlık hizmeti sunmaktadır. 76 Milyon vatandaşımızın sağlığı 20 Bin Aile Hekimi, 20 Bin Aile Sağlığı Çalışanı ile korunmaya çalışmaktadır. Kocaeli’de ise yaklaşık 1 Milyon altı yüz bin vatandaşımıza yaklaşık olarak 450 Aile Hekimi, 450 Aile Sağlığı Çalışanı ile Koruyucu hekimlik hizmeti verilmeye çalışılmaktadır. Sağlık Bakanlığı ASM de görev yapan Hekimlerimiz ve Aile Sağlığı Çalışanlarının sorunlarını çözme yerine sorunların artarak derinleşmesi için elinden gelen gayreti göstermektedir. Sağlık Bakanlığı ASM Çalışanlarının mesaileri hakkında kamuoyuna vermiş olduğu yönlendirme demeçler ile Halkımızı ve ASM çalışanlarını karşı karşıya getirmeye çalışmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ASM de görev yapan sağlık çalışanlarına söylemeye çalıştığı koruyucu sağlık hizmetini bırakın vatandaşa acil sağlık hizmeti verin demek istemekte fakat bunu açıkça yiğitçe söylemeye cesareti olmadığı için yapmış olduğu uygulamalar ile dolaylı yoldan söylemektedir. Bunu ASM’ler de yapmış olduğu usulsüz ve hukuka aykırı uygulamalardan, zorunlu nöbetlerden, özlük haklarındaki geriye gidişten, esnek mesai uygulamasına geçme noktasındaki gayretinden anlamak mümkündür.

Ne yazık ki kurum amirleri birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanlarının sorunlarını çözerek hizmet kalitesini artırmak yerine Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanlarına daha fazla nasıl zulüm edebilirizin derdine düşmüşlerdir. Yapılan her yeni düzenleme ile zulüm katmerli hale getirilmiş,  bardak dolmuş, sabır taşı çatlamıştır.

Kıymetli Basın Mensupları;

Nöbetler, ağır iş yükü, sonu gelmeyen yeni görevler, şiddet ve mobbing ve ardı arkası kesilmeyen sıkıntılar ve sorunlar ne yazık ki Aile Hekimlerinin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının üstünden kara bulut gibi hiç eksik olmamıştır.

İşte tüm bunlara tepki göstermek adına Türk Sağlık-Sen olarak bir kez daha alanlara iniyoruz.  12 Aralıkta tüm ASM de iş bırakıyoruz. 13 Aralık’ta da meydana inip basın açıklamalarıyla Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini dile getireceğiz.

Tüm Aile Hekimlerimizi ve Aile Sağlığı Çalışanı arkadaşlarımızı demokratik haklarını kullanarak, üretimden gelen güçlerini kullanmaya davet ediyoruz. Halkımızın da ASM’de görev yapan Aile hekimlerine ve Aile Sağlığı Çalışanına sahip çıkmaya yapılan eyleme destek vermeye davet ediyoruz.

Türk Sağlık-Sen olarak çalışanı köle olarak gören bu düzenin karşısında olmaya, çalışanın yanında yer almaya devam edeceğiz. Bunu iki günlük eylemlerimizle bir kez daha göstereceğiz.

Burada bir noktaya da değinmeden geçemeyeceğim. Eylem kararı alamayan, alanları bırakın sokağa çıkacak yüzü olmayanların sendikasına üye kalarak hem kendine hem de hakkınıza hukukunuza yazık etmeyin diyoruz. Sizin için bir adım bile atmayanlara verilecek her destek size zarar olarak dönmektedir. Nitekim bugün kamu çalışanların hali de bu durumun en iyi göstergesidir.

Sözlerime son verirken bir kez daha tüm aile hekimlerimizi ve aile sağlığı çalışanlarımızı eylememize davet ediyor, hepinize teşekkür ederek saygılar sunuyorum.

04 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR