2016 yılına zamlarla başladık!

Yeni yılla beraber alkollü içecekler, sigara, cep telefonlarından alınan vergi ve elektrik fiyatlarına zam geldi. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan ka...

Yeni yılla beraber alkollü içecekler, sigara, cep telefonlarından alınan vergi ve elektrik fiyatlarına zam geldi. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; biranın asgari maktu vergi tutarı 18 kuruş artışla bir lira 3 kuruş oldu. Rakının 2 litre için alınan asgari maktu vergi tutarı da 23 lira artarak 130 lira 68 kuruş oldu.

 

ALKOLÜN VERGİSİ YÜKSELODİ

Cin ve votka için vergi tutarı 134 lira 3 kuruş, likörün vergisi ile 150 lira 71 kuruşa yükseldi. Sigara ve tütün ürünlerinde ise hem asgari maktu vergi hem de maktu vergi tutarları artırıldı. Cep telefonlarından ilk satışta alınan vergi tutarı da 120 liradan 160 liraya çıktı.

 

EPDK DA FİYATI ARTIRDI

Öte yandan bir önemli zam haberi de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ndan geldi. EPDK, elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı. Edinilen bilgiye göre, elektrik perakende satış fiyatlarındaki artışın dünden itibaren geçerli olduğu belirtildi. Elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gereken zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki artış sebebi ile bir fiyat ayarlaması yapmanın zorunlu hale geldiğini belirten EPDK yetkilileri, yapılan hesaplamalar sonucu perakende elektrik satış fiyatlarının yüzde 6.8 oranında artırıldığını kaydetti.

 

SEBZE VE MEYVEYE ZAM

Ayrıca kar ve fırtına nedeniyle Marmara Bölgesi’ne mal taşıyan kamyonların yollarda kalması başta domates olmak üzere marul, yeşil soğan ve yeşilbiber fiyatlarını uçurdu. Marketlerde domatesin kilosu 5 TL’den, marulun tanesi ise 4.5 liradan satılmaya başlandı. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) yetkilileri hava şartlarının normale dönünceye kadar fiyatların gerilemeyeceğini söyledi.

 

ARTIŞLAR SÜRECEK

Bu arada vergi artışlarının beklendiği bir diğer ürün grubu da benzin ve motorin olacak. Bütçede öngörülen vergi artışlarının yanı sıra başta asgari ücrete verilecek devlet desteği olmak üzere çeşitli vaatlerin de vergilere yansımasının olması bekleniyor. Ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, 2016’da diğer bazı vergiler ile harç ve cezalar da zamlanacak.

 

TÜİK’in Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamalara göre yüzde 5.58 artış gösterdi. Vergi, harç ve ceza tutarlarının da bu yıl bu hesaba göre artması öngörülüyor. Bu kapsamda yeni yılda 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3’e kadar olan otomobillerin halen 591 lira olan motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 623.98 liraya çıkacak. Aynı yaş grubundaki motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 945 liradan 997.73 liraya yükselecek. 4001 cm3’ün üzerindekilerin ise 22 bin 716.59 liraya çıkacak. Damga vergisindeki maktu tutarların yeniden değerleme oranı kadar arttırılması durumunda da yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 47.83 lira olacak. Bu miktar, makbuz senetlerinde 16.68 lira olarak uygulanacak.

 

PASAPORT HARCI 163 LİRA

Harçların da aynı oranda zam görmesiyle 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 154.70 liradan 163.33 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı da yeni yılda 403 lira olacak. Vergi, harç ve cezaların yeniden değerleme oranında artırılması durumunda fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası 211.16 liraya çıkacak.

 

TRAFİK CEZASINA YENİ TARİFE

Yılbaşından itibaren trafik cezaları da yeniden değerleme oranında artırılacak. Buna göre, kırmızı ışıkta geçmenin 189 lira olan cezası, yeni yılda 199.55 liraya yükselecek. Ayrıca alkollü araç kullananlar yeni yılda ilk yakalamada 844.64 lira, ikinci yakalamada ise 1058.97 lira ödemek zorunda kalacak. Hız sınırını yüzde 30’a kadar aşan sürücüler 199.55 lira, yüzde 30’un üzerinde aşanlar ise 412.82 lira ceza ödeyecek. Yeni yılda emniyet kemeri takmayanlar ve park yasağını ihlal edenler 92.91 liralık ceza ile karşı karşıya kalacak.

01 Ocak 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR