Gölcük Esnaf Odalarında kongre heyecanı

Gölcük Esnaf Odalarında kongre heyecanı Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası 18. Olağan Kongresinde Mevcut Oda Başkanı Necmi Kocaman ve Yasin Güner başkanlık için yarıştı. Olağan Genel Kurul Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı’nda yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Kongreye Kaymakam Mustafa Altıntaş, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, İlçemizin siyasi parti ilçe başkanları, temsilcileri, Eski Gölcük Belediye Başkanı Şaban Aktürkoğlu STK ve Dernek Başkanları, çok sayıda davetli ve oda üyeleri katılım sağladı. Kongreye 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. Kongreye 1570 üye katılım sağladı. Kongrede Divan Başkanlığı’na Kemal Kaya, Divan Katipliği ve Üyelerine Kemal Erol, Şengül Bekar, Nuray Cömert, Neriman Kıvanç seçildi.

HİZMET İÇİN VARIZ

Kongrede konuşma yapan Mevcut Başkan Necmi Kocaman, “18. Olağan Genel Kurulumuza hoş geldiniz. Kongre sonraki süreçteki amacımız esnaf ve sanatkarlarımıza hizmet etmek, Gölcük’ümüze katkı sunmaktır. Bizler sizlere hizmet için varız, Allah’ın iziniyle dik durup, dürüst ve doğru çalışmalar yapıp, sizleri en iyi şekilde temsil edeceğiz. Yöneticilerimiz olarak yöneticinin toplumun ışığını aydınlatan kısım olduk. Esnafımızın sorunlarını çözme yolunda adım atan, esnaflarımızın yanında olan yöneticiler olduk. Bizler sizleri en iyi şekilde temsil etmek için ailemizle mazbut olduk. Doğru olduk, her zaman dürüst olacağız dedik, olduk. Tarafsız olacağız dedik, olduk. Esnafımızın sorunlarını çözeceğiz dedik, çözdük. Çıkar gruplarından uzak durduk, onların sözcüsü asla olmadık. Kendimizi esnaflardan asla ayrı görmedik, her zaman yanlarında olduk. Yöneticileriniz olarak sözlerimiz bir özü bir olduk. Paylaşımcı olduk. Çok şükür ürettik, eser bırakan olduk. Sorun yaratan değil, sorun çözen olduk. Okuyan olduk, araştıran olduk. Siz esnaflarımızın gereksinimlerin ne olduğunu anlayan olduk. Bizler yöneticiler olarak, yatmak yerine çalışan olduk. Bizler karar ve neticelerimizle çok şükür şeffaf olduk. El uzattık, varlığımızı hissettirdik. Hiç kimseye maddi ve manevi olarak bağımlı olmadık. Olumlu enerjiyi esnaflarımıza olumlu enerji olarak verdik. Her zaman donanımlı olduk. Yüreğimiz daima Allah ve sevgisi ile dolu oldu. Abdestimizden asla şüphe eden olmadık. Her zaman hedefimiz ilk günkü sevdamızı bugünde dahil çalışmak, çalışmak, çalışmak olacak. ISO 9001 Kurumsal hedeflerimizi sorun yaratarak değil, sorun çözerek olacak” dedi.

TİCARET İSTENİLEN NOKTAYA GELMEDİ

Kongrede Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası 2014-2015- 2016-2017 Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu Raporu ve Mali Bilanço okundu. Denetim Kurulu Raporu üyelerin oybirliği ile ibra edildi. Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Bizler 17 Ağustos 1999 tarihinde asrın felaketini yaşamış ve bu felaketin merkez üssü olarak ta ciddi bir yıkım ve tahribatla karşı karşıya kalmış ve tahminen 6 bine yakın deprem şehidi ile bugüne geldik. Öncelikle bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gölcük depremden sonraki yapısını birlikte çalışarak kazandı. Altyapı ve üstyapısıyla, sanatsal ve kültürel çalışmalarıyla önemli bir şekilde ayağa kalkmıştır. Yıllardır var olan köklü şehirlerde sorunlar bitmez. Her zaman yeni ve isteklere gebedir. Ancak Gölcük yeniden yapılanma sürecini halkımızın samimi gayretiyle başardı. Bugün Gölcük’te hayat aksamadan devam ediyor. Önemli bir sorun yok. Tam oluşturulamayan bir hareket Gölcük’te ticari hareketliliğin istenilen noktalara gelememesidir. Maalesef istenilen noktada değiliz. Sonuçta yöneticilerde bu sorunları çözmek için var. İşte bizler de Gölcük’ün yeniden ticari hareketliliğe kavuşulması için yeni adımlar atılarak, uygulandı. Sonuç aldığımız yerler oldu, sonuç alamadığımız yerler oldu. Neden sonuç alınamadığının da araştırmasını yapıyoruz. Bizler esnaflarımızın örgütlenmesini önemsiyoruz. Bizler yerel ya da genel yöneticiler olarak muhatap olarak aldığımız oda başkanları ile görüşüp sorunların çözülmesi için adımlar atılırız. 4 yıl önce gerçekleştirilen kongrede sanayi konusunu dile getiren Necmi başkanı bizler kırmamış, elimizi taşın altına seve seve koyacağımızı söylemiştik. Bizler yeni sanayi için esnaflarımızın bizden isteklerini yerine getirmek için çalışmalarımıza başladık. Sonuçta bugüne baktığımızda temeli atılmasının 1 yıl olmamasına rağmen sanayimizin yüzde 70’i bitti. İnşallah Haziran’da yeni sanayi sitemiz bitecek. Çok şükür bu hususta sorunsuz çözüme kavuştuk. Ama çarşı içindeki dükkanlarda hala bazı sorunları gideremedik. Bizler küçük esnaflarımız için gelecekte birlikte atacağımız adımlarla bu sorunu halletmeyi hedefliyoruz. Trafikte yaşanan sorun yumak haline gelmişti. Bu sorunun çözümü için Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz bir adım attı. Yaklaşık 1,5 yıldır çalışma yapılıyordu. Geçtiğimiz hafta Sayın Kaymakamımız bu çalışmayı halkımıza duyurdu. İnşallah yeni uygulama yakında başlıyor. Trafik sorunu yeni uygulamayla yüzde 40 oranında çözülecektir. Bizler her zaman sizlerin yanındayız. Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Genel Kurulu’nun siz değerli esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ESNAF TOPLUMUN TEMEL TAŞIDIR

Kaymakam Mustafa Altıntaş, “Başkanımda bahsetti. Ben inanıyorum ki esnaflarımız kendilerine yakışanı yerine getirerek, Gölcük’teki esnaflarımızı en iyi şekilde temsil edecek ve o başkanı seçecektir. Esnaf toplumun temel taşıdır. Esnaf ne kadar güçlüyse ol ülkede güçlüdür. Esnaf her zaman vatandaşımızın yanındadır. Ben esnaf kardeşlerimizin bu zamana kadar verdiği hizmetten ötürü teşekkür ediyorum. Şimdi Gölcük’te yeni trafik düzenlemesi var. Mecburen bir adım atmak durumundayız. İlçe merkezinde bize gelen en çok şikayet trafik. Bu soruna en çok neden olanlarda trafik kurallarına uymayan sürücülerdir. Bu konuda sizlerde hassasiyet bekliyorum. Sorunları birlikte çözeceğimize inanıyorum. Geçtiğimiz hafta Bakanlığımızın başlattığı uyuşturucu madde, sigara, alkol ve teknolojiye bağımlılıkla mücadele. Bu sorunlarla başa çıkma konusunda siz değerli esnaflarımızın desteğini bekliyorum. Yine başkanımın belirttiği gibi yeni sanayi konusu çok önemli. Bizde Ahilik geleneği var. Ahilik geleneğinin yerine getirilmesi için yeni sanayi sitesi sorunsuz tamamlanmalı. Turizm konusunda yeni adımlar atıldı. Belediyemizin büyük çalışmasıyla Saraylı’da her Pazar günü turizm pazarı kuruluyor. Vatandaşlarımız bu alanları gezerek, ilçemizin turizmine önemli katkılar koyacak. Genel Kurulunuzun hayırlı olmasını diliyor, esnaflarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Konuşmaların ardından Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun ibrası oy birliği ile kabul edildi.

ODA NE İŞ YAPAR

Kongrede Başkan Adayı Yasin Güner konuşma yaptı. Güner, “Biz bu yola birkaç esnaf arkadaşımızla sessiz sessiz esnaf odasındaki eksikliği dile getirdik. Oda ne iş yapar? Aslında biraz araştırdığımızda Oda’da çok şey yapıldığını öğrendik. Hepimizin yaşadığı ortak sorunlarımız var. Biz bu seçime girdik, sonra dedik ki eksiklerimiz neler, onu tespit ettik. Sonra esnafımızda beyin tutulmasının olduğunu gördük. Esnafımız üretmiyor, fuarları takip etmiyor. Eğer bizler göreve gelirsek gruplara ayırıp, esnaflarımızı çeşitli farklı dallardaki fuarlara götüreceğiz. Arkadaşlar oda bizim. Bizim kimseyle işimiz yok. Bizler sadece hizmet etmek için yarış halindeyiz. Şunu görüyorum, beyin tutulmasının ortadan kaldırılması için genç arkadaşlarımızın önünün açılmasını istiyorum. Esnaflarımız sorunlarını bana gelip anlattılar. Bizler göreve geldiğimizde maaşımızın 3’te birini öğrencilerimize burs olarak vereceğimizi taahhüt ettik. Bizler her zaman esnafımızın başına esnaf gelecek dedik. Esnaf odası sadece faaliyet belgesi verecek yer olmadığını belirttik, sorunların çözümü için 4 sene için size en iyi hizmet verecek insanı sizlerin seçeceğine inanıyorum” dedi.

BİZ SEKİZ YIL ÖNCE BUNLARI YAPTIK

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, “Ülkemizin barometresi konumundaki esnaf ve sanatkarlarımızın sizlerin emanet olan odamızın birlik ve beraberlik kongresine hoş geldiniz. Bizlere 4 yıl önce verdiğiniz görevimiz boyunca yaptıklarımızla ve yapamadıklarımızla sizlerin teveccühünüze bırakıyoruz. Bizler 4 yılda 96 toplantı yapılmıştır, Öğrencilere burs verilmiştir. İkizler OSBG ile anlaşma yapılarak, ilçemiz genelinde 1250 işyerinin muayeneleri yapılmış. İlçemizde faaliyet gösteren başta Esnaf ve Kefalet Kooperatifi ve bankalarla esnaflarımız için anlaşmalar yaptık. Üyelerimizin aidatlarını daha kolay ödeyebilmeleri için tüm işyerlerine pos getirttirdik. Bizlere verdiğiniz görev ve sorumluluk bilinci ile siz değerli esnaflarımız için profesyonelce kurumsallığı seçerek, sizlere hizmet etmenin mutluluğunu yaşadık. Esnaflarımızın çalışmalarının karşılığında beliren sorunların çözümünde gece gündüz çalıştık. Kurumumuzu alan el konumundan, veren, çalışan ve görevinin bilincinde olan konuma getirdik. Odamıza İSO 9001 sertifikasını kazandırdık. Bizler ilk gün nasıl çalıştıysak, bugünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tabi ki Yasin benim kardeşim. Kendisi hedeflerini anlattı ama bizler bu projeleri hayata geçireli 8 yıl oldu. Bizler kardeşiz. Çalışmalarımızı gönülden yapıyoruz. Eskiden kurumlarla, bankalarla görüşmek hayal gibiydi. Şimdi kardeş gibi oldu. Bizler bu duruma gelmek için gece gündüz çok çalıştık. Her yıl 2 bin lira için benim esnafım cezaevine girme durumuna gelmişken, şimdi arkadaşlarımızın desteği ile o arkadaşlarımıza destek oluyoruz. Her yıl 50 Öğrenciye burs veriyoruz. Bizler 0 lira kasayla görevi aldık, şimdi kasamızı nerelere getirdik. Hukuk hizmetlerimizle hangi esnaf arkadaşımızın işi varsa onu takır takır çözdük. Kan Bankası grubu kurduk. Aylık 40-45 ünite kan toplanarak, arkadaşlarımızın kan ihtiyacı olduğunda çare oluyoruz. Logomuz yoktu, bizden sonra logomuz geldi arkadaşlar. Arkadaşlar iddia ediyorum, Kocaeli’de en iyi hizmet eden odalardan birisi benim. O zincirin halkasını oluşturan arkadaşlarımızla biz hiç boş durmadık. Son bir değil, bin Necmi sizlere feda olsun. Bir şeyi bilinçli konuşmamız önemli. Ustalarımızın durumu çok kötü. Arkadaşlar burada Çıraklı Eğitim Merkezi var. 8 yıl eğitim zorunlu hale geldikten sonra çırak bulmak zorlaştı. Bizler bu sorun hakkında çalışmalarımızı yapıyoruz. Hepinizi seviyorum. Odamızın Olağan Genel Kurul’unun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

OY KULLANIMI DEVAM EDİYOR

Konuşmaların ardında esnaf oy kullanmaya başladı. Oy kullanımı 17:00’a kadar devam edecek.

NECMİ KOCAMAN’IN LİSTESİ

Necmi KocamanTuncay YıldızÇatin BalabanSuat ÖztürkÖmer KüçükateşMehmet BaharSerdar ÇankalMetin EceHasan basri Artvinli

YASİN GÜNER’in LİSTESİ

Yasin GünerTuğba UstaÜnal YazıcıMurat MotorSafa ÖnerAbdülkadir AkmanMurat ÇevikerSerhat YılmazNesrin Yalabık Altıntaş

20 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Nuri Akçaharman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR