• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 21 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • Sakarya : 21 °C

Hakan Tanta: Değişim için aday oldum

Hakan Tanta: Değişim için aday oldum
CHP’de Mehmet Ümit Küçükkaya’nın rakibi olan İzmit İlçe Başkan adayı diş hekimi Hakan Tanta, delegelerin tercihlerini değişim ve heyecandan yana kullanmalarını istedi. Tanta, “Biz bu konuda görevimize hazırız” diye konuştu.

CHP’de kongrenin en heyecanlı geçmesi beklenen İzmit’te mevcut başkan Mehmet Ümit Küçükkaya’ya rakip olan Hakan Tanta, gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulundu. Adaylık sürecini ve göreve seçildiği takdirde yapmak istediklerini gazetemize anlatan Tanta, “Delege yeni bir heyecan ve değişim istiyorsa, bize oy vermeli. Ben, kentimizle partiyi buluşturacağıma inanıyorum. Delegelerimizin desteği ile ilk günden itibaren onları utandırmamak için çalışacağız” dedi.

 

Aday olmaya ne zaman karar verdiniz?

7 Haziran’dan sonra Türkiye’de bir seçim oldu ve onun sonrasında da tek başına iktidar olmak için yeni bir seçimle karşı karşıya kaldık. Bunun ardından 1 Kasım’da da hiç beklemediğimiz bir sonuçla karşılaştık. Bu sonuç sadece bizim değil, iktidar partisinin de beklemediği bir sonuç oldu. Seçim sonrasında gerçekten örgütlerimizde büyük bir ümitsizliğe sebep oldu.

Bu ümitsizliği kırmak adına örgütten gelen talepleri değerlendirerek, uzun süredir delegelerle ortak çalışma yapan çalışma grubunun talebiyle partimiz için bu göreve talip oldum. Şu an kesinlikle böyle bir ihtiyaç var. Bu konuyu ilk olarak mevcut başkanımız Mehmet Ümit Küçükkaya ile konuştum. O benim kardeşimdir, biz burada bir aileyiz ve o da bizim bir ferdimiz. Fikirlerimi söyledim, o da aday olacağını söyledi. Ben da adaylığı düşündüğümü ancak kafamda olgunlaştırmam gereken fikirler olduğunu söyledim. Bununla ilgili de geniş bir kesimle görüşmeler yapacağımı söyledim.

Adaylığım partide heyecan yarattı. Görevden kaçan bir insan değilim. Böyle bir lüksüm de yok. Parti emekçisi bir insanım, bunu da karşılıksız yapıyorum. Aday olduğum süreçte de bunu kanıtladığımı düşünüyorum. Bu zamana kadar yaptığım bütün çalışmalarda il ve ilçenin bütün taleplerini emir telakki ettim. Maddi-manevi onların ve milletvekili adaylarımın yanında oldum. Gece gündüz onlarla birlikte çalıştık. Bu süreçte seçmenlerimizi ve parti tabanımızı da yakından tanıma fırsatı buldum. Benim kendi ön seçimim de zaten benim için hızlandırılmış kurs gibiydi. Parti tabanını daha yakından tanımış olmam beni bu günlere getirdi. İnsanlar beni tanıma fırsatı buldu. Dürüstlüğümüze, kişiliğimize güvendiler. İnşallah onları yanıltmayacak bir profille yeni baştan, yeni yüzlerle ve partimizin önemli simleriyle yeni başlangıçlar yapacağımızı düşünüyorum.

 

Daha önce belediye başkanlığı için aday adayı oldunuz. Mehmet Ümit Küçükkaya’nın uzun vadeli planları arasında milletvekilliğini hedeflediği konuşuluyor. Sizin uzun vadeli planlarınız neler?

Benim yol haritam CHP’nin iktidar olmasıdır ve iktidar haritasıdır. Bununla ilgili elimden geleni yapacağım. Zaten her röportajımda da söylüyorum; kişilerin değil, CHP’nin iktidarı önemlidir. Ben bunu çok önemsiyorum. Başarısızlığımızın en büyük sebeplerinden bir tanesi de odur. Ben bunu beni tanıyan insanlara zaten söyleme ihtiyacı duymuyorum, ama devamlı delege arkadaşlarıma da söylüyorum; ben kişilik olarak kimsenin değirmenine su taşıyacak biri değilim. Benim için suyun taşınacağı tek yer CHP’nin değirmenidir. Tabi ki benimde isteklerim ve arzularım olabilir, ancak bunlar kişiseldir. Bunları parti çalışmalarıyla bir ilgisi yoktur. Zamanı geldiğinde konuşulacak şeylerdir.

Göreve geldiğim takdirde, partide herkesin önünü açacağız. Herkese eşit şartlarda yarışma imkanı sunacağız. Bu bizim için çok önemlidir. Kamuoyunun da desteğini alan bir adayımız varsa, gerekirse geri çekileceğiz. Ben bu güne kadar oraya adayım, buraya adayım diye bir şeye girmedim. Bu yanlış olur, çünkü hepimiz insanoğluyuz. Allah korusun, birilerinin hakkını yersek, bu bizim için en büyük vebal olur.

 

Başkan olduğunuz takdirde ilk değişimleri ve dokunuşları hangi noktalara yapacaksınız?

Şöyle düşünüyorum, bir kere bu iş gerçekten bir örgüt işi, ekip işi. Örgütteki arkadaşlarımın sıkıntılarını da biliyorum. Bu nedenle işe ilk önce mahallelerle başlayacağız. Mahallelerimizle başladıktan sonra örgütümüzü iyi çalıştıracağız. Birçok komisyonumuz var, ancak çoğunluğu çalışmıyor. Pasif durumda olan komisyonlarımızı da aktif hale getireceğiz. Bu değişiklikleri de seçim öncesinde değil, göreve geldiğim andan itibaren çalışmaya başlayarak yapacağım.

Partimizi ve partilimizi kentle buluşturmamız lazım. Bu anlamda biz parti binasından çok sokaklarda, mahallelerde koşturacağız. Halkın arasına karışacağız. Bize uzak olan kesimleri çok önemsiyorum. Onlarla diyaloga geçeceğiz. Sivil toplum kuruluşları, iktidarın da etkisiyle pasifize edilmiş durumdalar. Onların yanında yer alacağız, odalarla birlikte akademik çalışmalar yapacağız.

Genel olarak bilimsel bir tablo ortaya koyup çalışmalar yapacağız. Genel merkezimizin de bu konuda görüşleri var. Onlar da bizim yol göstericilerimiz olacak ancak biz buradaki yerle sosyologlarla da bir arya gelip bu kentte ne yapabiliriz, nasıl bir araya gelebiliriz, nasıl çalışmalar yaparız, bir oyu daha fazla nasıl alabiliriz onun çalışmalarını yapacağız. Bunları da tüm örgütümüzle, bir aile olarak gerçekleştireceğiz.

Benim en çok önemsediğim yerlerden bir tanesi de partimizde bir aidiyet duygusunun oluşturulmasıdır. Akıllarda soru işaretleri varsa bunlar giderilmelidir. Çünkü ben buraya kişi olarak aday oldum. Benim kişiliğim de partide kabul gördü. Bugüne kadar olan husumetler beni hiç ilgilendirmiyor, bunların hepsini tatlıya bağlayacağım. Partide ağabeylik yapacağım, ama ağabeylerimizi de bir araya getireceğim. Eksik olan yerleri hep birlikte tamamlayacağız. Benim için en önemli olan şey insandır. Her şeyden önce insan derim hep. İnsan sevgisi çok önemli. Bunu partideki ideolojimizle de birleştirince insanların kendilerini partiye ait hissetmesi, herkesin kendine oturacak bir yer bulması lazım.

 

Bu aidiyet duygusunu pekiştirmek için neler yapacaksınız?

Samimiyet. Bizim ihtiyacımız olan tek şey samimiyet. Kafamızın altında hiçbir şey olmayacak. Her şey açık ve şeffaf olacak. Birbirimize sadakatle bağlı olacağız. Ekip çalışmalarını yaygınlaştıracağız. Bunlar çok önemli. Ekip içinde her kişinin kendi özelliklerini ön plana çıkaracağız ve böylece partimizi iktidara taşıyabileceğimize inanıyorum. Aslında bakarsanız göreve geldiğim günden itibaren iktidar için çalışacağım.

Öncelikle CHP’nin kongreleri denildiği zaman insanların aklına hep başka şeyler geliyordu. Bu bir kere kesinlikle olmayacak, çünkü çok sevdiğim dostlarım aday. Bu daha çok aile içerisinde bir yarış gibi. Bayram havasında kongre yapacağız. Biz adaylar da buna katkı sağlayacağız. Biz adaylar da bundan sonraki süreçte kutuplaşma olmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ben kazanırsam, gerçekten bu partide üzüle hiç kimse olmayacak. Mevcut başkan, diğer aday adayları…

Gerçekten onlarla beşeri ilişkilerimiz çok güzel. Onları seviyorum ve beni sevdiklerine inanıyorum. Ben bu kongreyi birlik, beraberlik kongresi olarak değerlendiriyorum. Çünkü bizim bizden başka dostumuz yok. Safları sıklaştıracağız ve bu safları da yanımıza daha farklı insanları, yeni yüzleri aramıza katarak ve kent kamuoyunda bir karşılığı olan isimleri olarak yapacağız.

 

Peki, Mehmet Ümit Küçükkaya kazanırsa durum ne olur sizce?

Mehmet kazanırsa, şu anda olduğu gibi olacak. Ben Mehmet’in koluna girenlerden bir tanesiyim ve böyle bir durumda da ben onun koluna girer kendisine destek olurum. Hep birlikte çalışacağız. Ben bu zamana kadar başkanlığı döneminde Mehmet’in bir dediğini iki etmedim. Kendisi bir ilçe başkanıdır ve bu bir parti görevidir. Benim için o koltukta oturan kişi değil, o makam önemlidir.

 

Küçükkaya ile yaptığımız röportajda, göreve geldiği günden itibaren kendisini koltuğundan etmek isteyen bir kesim olduğunu ve onların kendi aralarından aday çıkaramayarak sizi aday çıkardığını söyledi. Bu konuyla ilgilisizi değerlendirmeniz nasıl?

Öyle bir kesim var mı? Ben bu tür ilişkilere karşı olduğum için bunlarla ilgilenmiyorum. Çünkü hepsini seviyorum. Ama Mehmet en azından şunu biliyor ki ben onun her zaman yanında oldum. Adaylık niyetim olduğunda da ilk önce kendisiyle paylaşacağımı söyledim ve öyle de yaptım. O benim kardeşim. Ben de onunla gayet samimi bir şekilde tüm duygularımı paylaşıyorum zaten.

 

Eğer CHP İzmit İlçe Başkanlığı’na aday olmasaydınız Küçükkaya’ya oy verir miydiniz?

Ben eğer aday olmasaydım tabi ki oy verirdim, başka aday çıkmasaydı… Çünkü adayları bilmeden birine böyle bir şey söylemek ve söz vermek doğru değil, ama Mehmet Bey’i ben kişilik ve kardeş olarak çok seviyorum. Şimdi karşısında kim aday onu bilmiyorum ama tek aday o olsa oy verirdim evet.

 

Oluşturacağınız yönetim nasıl olacak?

Yönetimde yapılacak olan işler var. Bu işleri yapacak olan insanların yanı sıra, toplumda karşılığı olan isimler de olsun istiyorum. İstiyorum derken bir kişiyle şu anda konuştum mu, hayır... Ben adaylık için harekete geçerken hiç kimse beni hiçbir konuda zorlamadı. O yüzden gerçekten bir havuz oluşturacağız ve ben en uyumlu, en iyi şekilde çalışabileceğim insanlardan bir ekip oluşturacağım. Bununla ilgili kimseye verilmiş bir sözüm yok. Bana yönetimde illa bu olacak diye direten birileri de yok. Arkadaşlarım bu konuda önümü açtılar. En güzel yönetim partimiz için hangi olacaksa o olacak. Yönetimdeki isimler de 3-5 gün içerisinde netleşecek. Yönetim oluştururken genç ve kadın kotamızın üzerine çıkmaya çalışacağım. Yani hiç kimsenin itirazının olmayacağı bir yönetim kadrosu olacak. Oy vermese bile herkesin sıcak bakacağı insanlar olacak.

 

Cengiz Sarıbay’ın oluşturduğu il yönetim kurulundasınız. Bu görevinizden istifanız nasıl karşılandı?

Cengiz Bey’in yönetiminde keyifli zamanlar geçirdik. Başkanımız sağ olsun, ağabey tavrıyla bizi çok güzel şekilde bir araya getirdi. Bir yandan içim de buruldu aslında, orada o kadar güzle bir ortam vardı ki… Adaylığım onlar tarafından sevinçle karşılandı. Tabi ben onları farklı bir yere koyuyorum. Tarafsız bakıyorlar olaya.

 

Delege neden sizi seçmeli?

Delege yeni bir heyecan ve değişim istiyorsa, bize oy vermeli. Bütün arkadaşlarımız tabi ki iyi, ama ben bu partide gerçekten birlik ve beraberliği sağlayacağıma inanıyorum. Kentle partiyi buluşturacağıma inanıyorum. Bu konuda da zaten alt yapımız hazır. Delegelerimiz de karar verirse, ilk günden itibaren onları utandırmamak için elimden geleni yapacağım. Röportaj: Hilal GÜDÜCÜ

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim