• BIST 108.164
  • Altın 151,464
  • Dolar 3,6587
  • Euro 4,3309
  • Kocaeli : 25 °C
  • İstanbul : 21 °C
  • Sakarya : 25 °C

Hangi Kadınların Günü!

Bilal Dündar

Her yıl Mart ayının 8 inci günü Kadınlar Günü olarak anılır. Bazı kadınlarımız bugünü kendilerine statü kazandırmış bir gün gibi anmakta ve kendilerine göre kutlamaktalar. Bu tip kadınlar parmakla sayılacak kadar azdır diyebiliriz. Bu gruba girenlere şanslı kadınlar denebilir. Bu tip kadınlar genellikle eğitim düzeyi yüksek ve ekonomik bağımsızlığını kazanmış kadınlardır.
Kadınlarımızın geneli eğitim düzeyi düşük, ekonomik bakımdan kocalarına bağımlı ağır işçi konumundalar. Yemek, çamaşır, bulaşık, ütü ve her türlü temizlik hatta günlük alışveriş kadınların omuzlarındadır. Çocukların eğitimi ile ilgilenen ve okullarda genellikle veli toplantılarına katılanlar kadınlardır.

Kırsal alanda yaşayan kadınların şehirdeki kadınlara göre yükleri bir kat daha fazladır. Bağ, bahçe, tarla çalışmaları, hayvan bakımı v.s. konular bile kadınların sırtındadır. Bu kadar ağır yük altında olmalarına rağmen evde söz söylemede ve karar vermede hemen hemen hiçbir etkileri yoktur. Erkekleri ne derse olur. Konuşmaları, oy vermeleri, giyinmeleri, nerelere gidecekleri bile izine tabidir.
Eksik etek olarak aşağılanırlar.
Kadınlar Günü ile ilgili yapılan etkinliklerde bol bol konuşan ve atıp tutmalarda bakıyoruz yine erkekler ön plandadır. Evde başka dışarıda başka eylem ve söylem farlılığı içindeler. Nutuk atmaya gelince dillerinden bal akıyor.

Yasa önünde eşit görülen kadınlar gerçek yaşamda eşitsizlik içinde yaşamaktalar.
Ülkemizde, kadınlar üzerinde sömürünün en alası yaşanıyor. Siyasi partilerde bile kapı kapı dolaştırılır. Sizler partimizin dinamosusunuz türünden yaldızlı cümlelerle aldatılırlar. Sıra seçilmeye, aday olmalarına gelince yüzde 10 kota bile çok görülür. Bu nasıl eşitlikse ahkâm kesen Liderlere sormak kadınların görevidir.
Doğusunda, Güney Doğusunda, Batısında hemen hemen her yerde her gün kadınlar sokak ortalarında pırasa gibi kocası, dostu, ağabeyleri, dayıları ve babaları tarafından doğranıyor. Kadınlara karşı işlenen suçlarda nefsi müdafaa, tahrik, gelenek, görenek, töre gibi çeşitli nedenlerle ceza indirimi uygulanıyor.

Kadınlara eşit uygulama olmadığı sürece özgürlük ve demokrasi gibi kutsal kelimeler hep havada kalır. Bir milletin gelişmişlik derecesi kadınların özgürlükleri ile eş değerdir.
Kadınlarımız unutmasınlar ki hak verilmez, hak alınır. Bunun yolu da eğitim, ekonomik bağımsızlık ve örgütlenmeden geçmektedir.

Siyasi partilerimize çağrı
Üç ay sonra ülkemizde genel seçim var. Siyasi liderler samimi, dürüst iseler, tarihe not düşmek adına çağrı yapıyoruz. Her seçim bölgenizde seçilecek milletvekillerinizin yarısını kadınlar oluştursun. Kadınlarımıza da çağrımız ise nerede hemcinsinizden aday sayısı fazla ise oyunuzu geleceğiniz için o partiye veriniz.

Gördüklerim kitabı
Sevgili okurlarımız bu köşe tamamen sizlere aittir. Bizler de sizlerle bütünleşmek amacı ile duyduklarımızı, bildiklerimizi ve gördüklerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Bazen olayların sentezini ve analizini yapıyoruz. Geçmişe bakış amacı ile bugüne taşımaya çalışıyoruz. Güncel olayları tarafsız bir gözle irdeliyoruz. Dün, bugün ve yarın arasında bağ kurmaya çabalıyoruz.
Mutluluk duyduğumuz olayları ve acıları sizlerle paylaşıyoruz. Mümkün olduğu kadar dilimiz, gözünüz ve eliniz olmaya çalışıyoruz. Sizlerden gelen uyarı ve temennileri gündeme taşımaya gayret ediyoruz.
Sizlerle iletişim kurmamız gazeteniz KOCAELİ aracılığı ile gerçekleşiyor. Emekli olduktan sonra on beş yıldır bu köşede sizlerle bütünleşmeye çalışıyoruz.
Bu bütünleşmemiz sonucunda yazdığım makaleler dizisi sonucunda 5 kitap ortaya çıktı.

İlk kitabımız Yazdıklarım 2002 yılında, Sezdiklerim 2004 yılında, Bildiklerim 2008 yılında, Düşündüklerim 2009 yılında yayınlandı. Beşinci kitabım Gördüklerim 2011 yılında yani bir hafta sonra yayınlanacaktır. Gördüklerim kitabı Haydar Aliyev Vakfı tarafından bastırılıyor. Vakıf yöneticilerine bu vesile ile teşekkür ediyorum.
Kitabın önsözünü Vali Yardımcımız Şükrü Çakır, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosumuz Hasan Sultanoğlu Zeynalov ve Kültür Turizm İl Müdürümüz Adnan Zamburkan beyler kaleme aldılar. Duygu dolu ve teşvik edici sözleri nedeni ile kendilerine teşekkür ediyorum.
Yazılarımı bilgisayarda yazıp gazetemize gönderen 14 yıldır beraber çalıştığımız Özlem Pakten’e emeği nedeni ile teşekkür ediyorum.

Sizlere ait bu köşemizde bazen kendimize yer ayırmamızı paylaşım adına hoşgörü ile karşılayacağınızı düşünerek hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum.
Sağlık ve mutluluk dileklerimle…

Bu yazı toplam 1644 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim