• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli : 15 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 15 °C

İbrahim Karaosmanoğlu: Vaat ettiklerimizin yüzde 77’sini tamamladık

İbrahim Karaosmanoğlu:  Vaat ettiklerimizin yüzde 77’sini tamamladık
AKP’nin 87’inci İl Danışma Meclisi Yerel Yönetimler toplantısında iki yılda Vaatlerin yüzde 77’sini tamamladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “2 yılda 2 milyar 255 milyon lira” yatırım yaptıklarını açıkladı

AKP’nin 87’nci İl Danışma Meclisi Yerel Yönetimler toplantısı Antikkapı Restoran’da yapıldı. Yoğun katılımın gerçekleştiği danışma toplantısına AKP Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Zeki Aygün, Sami Çakır, Cemil Yaman, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İlçe Belediye Başkanları, İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, İlçe Başkanları, İl Gençlik ve Kadın Kolları yönetimi ve çok sayıda partili katıldı.

 

‘SÖZ VERİLEN HERŞEY YAPILMIŞ’

Açılış konuşması için kürsüye gelen İl Başkanı Ceyhan salon içerisinde oluşan uğultuyu durdurmak için büyük gayret gösterdi. Kısa bir süre duran uğultu esnasında konuşan AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan “Mart ayındaki 12 ilçede yapmış olduğumuz danışma meclislerinin ardından bu akşam il danışma meclisi toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bugüne kadar yapmış olan çalışmaları ve yapacağı projeleri bizimle paylaşacak. Bütün belediye başkanlarımızın sunumlarına katıldım. Ben belediye başkanlarımızın çalışmalarını izlerken yoruldum. Belki birçoğu alana inme fırsatı bulmadı ama söz verilen her şeyi yapmışlar, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

‘SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ’

Konuşmasında AKP teşkilatlarının önümüzdeki dönemlerde yapacağı çalışmalarından bahseden Ceyhan, “Yaptığımız çalışmalar sonrasında il başkanlığı olarak yapılması gerekenleri yapacağız. 1 Kasım seçimlerinden sonra ‘yatan teşkilat olmayacağız’ demiştik. O gün verdiğimiz sözü tutmaya devam ediyoruz. Önümüzde seçim olmamasına rağmen çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Hala da ziyaretlerimiz ve çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

 

‘EN İYİ TEŞKİLAT KOCAELİ’

Ceyhan konuşmasının devamında, “Kocaeli’nin şuan 267 bin üyemiz var. Şuan da il başkanlığı olarak kadınlarımız, gençlerimiz, mahalle başkanlarımızla beraber üyelerimizi ziyaret ediyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık yüzde 48 oranında ziyaretlerde bulunduk. Bu işler burada konuşulduğu kadar kolay değil. Her ay Genel Merkez tarafından teşkilatların başarısı ölçülür. Göreve geldiğimizden bu yana Türkiye’nin birincisi Kocaeli Teşkilatlarıdır” şeklinde konuştu.

 

TEŞKİLAT EĞİTİMLERİ VERİLECEK

Genel Merkez tarafından her ay teşkilatların performanslarının değerlendirildiğini dile getiren Ceyhan, “Kocaeli’nin bu ayki birincisi Kartepe teşkilatı oldu. Türkiye ikincisi ise Başiskele teşkilatı oldu. Nisan ayında eğitimlerimiz başlıyor. Derbent Otel’de 3 saatlik eğitimler vereceğiz. Bu eğitimler kapsamında yeni anayasa, başkanlık sistemi gibi konularda eğitim vereceğiz. Ayrıca teşkilatçılık dersi de vereceğiz. Bu eğitimlerimizin sonunda toplam 2 bin 500 civarında teşkilat mensubumuza eğitim vermiş olacağız” dedi.

 

’30 YILDA YAPAMAZLARDI’

Ceyhan, “Başbakanla Ankara’da 5 dakika görüşme fırsatı buldum. Kendisi Kocaeli teşkilatlarının başarısını överek başarılarımızın devamını diledi. Şuan itibari ile 1 Kasım seçimlerinde vaat edilen her şeyi yaptık. Başka bir hükümet bunca şeyi bırakın 3 ayda 30 yılda yapamazlardı. Taşeron sorununa da çözüm geldi. 720 bin taşeron işçisi kadroya girecek” diye konuştu.

 

ŞEHİTLERİ UNUTMADI

Konuşmasında son zamanda yaşanılan terör olaylarına da değinen Ceyhan, “Doğu’da ve Güneydoğu’da terör olayları devam ediyor. Şehitlerimiz oluyor. Ama bunların hepsi bayrak için ezan için şehit olmuş kişilerdir. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Mücadelemiz birlik ve beraberliğimizin sağlanması içindir. Öte yandan bugün Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölüm yıldönümü kendisine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

 

EĞİTİME YÜZDE 19 BÜTÇE

Ceyhan’ın ardından konuşan AKP Milletvekili İlyas Şeker, “Doğu’da ve Güneydoğu’da ülkenin birliği ve dirliği için gözünü kırpmadan şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bizler Milletvekilleri olarak bütçe görüşmelerimizi yaptık. 571 Milyar TL’yi onayladık. Bu bütçenin neredeyse yarısı yatırımlara gidiyor. AKP hükümeti öncesinde bu para faiz ödemelerine gidiyordu. Bu anlamda ne kadar hamd etsek azdır. Burada özellikle insana yapılan yatırımları çok önemsedik.  Bu anlamda da bütçenin yüzde 19’unu sadece eğitime ayırdık. 2002’de eğitime ayrılan rakam ise yüzde 9 idi” dedi.

 

‘VAAT ETTİKLERİMİZİ YAPTIK’

Bütçede en çok ikinci payı ise sağlık hizmetlerinin aldığını dile getiren Şeker, “Sağlık hizmetlerinde de oldukça yüksek bir bütçeyi ayırmış durumdayız. Bütçe ağırlıklı olarak yatırım ve insana yönelik hizmetlere ayrılırken hükümet olarak verdiğimiz sözleri de yerine getirmiş durumdayız. Bu ay sonu ile vaat ettiğimiz her şeyi yüzde 100 gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

 

BELEDİYE BAŞKANLARININ ARŞİVİ TUTULUYOR

Ceyhan’ın ardından milletvekilleri adına İlyas Şeker konuştu. Mecliste yapılan bütçe görüşmeleri ile ilgili bilgi veren Şeker, “Türkiye’nin değişik yörelerinde gençlik üzerine çalışma yapmış, belediyelerin gençlerle ilgili hangi hizmetleri yapacağı ile ilgili Kocaeli’de gençlik sempozyumu yapacağız. Kocaeli teşkilatları Türkiye’de parmakla gösteriliyor. Yaptığımız çalışmalar tüm ülkeye örnek oluyor. Tüm belediye başkanlarımızla ilgili genel merkezde arşivlerini oluşturuyoruz. Lehte ve aleyhte tüm bilgiler arşivleniyor. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor ve belediye başkanlarının karnesi olarak 2019 yılında karşılarına çıkıyor.

 

‘AÇIK HAVADA YAPMAK LAZIM’

Şeker, “Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu dünya kenti Kocaeli’ni anlatacak. Ama sanırım bu sunumları açık hava da yapmak lazım ki CHP’liler de görsün. CHP’liler yine de yapılan çalışmaları görmemezlikten gelmeye devam ediyor. Bundan yıllar önce Körfez’den lağımlar akarken şuan da dünya kenti bir şehir olan Kocaeli’ni onlara da anlatmak lazım” dedi.

 

SİYASET CİDDİYET İSTER

Sunumunu yapmadan önce bir türlü salondaki uğultunun kesilmemesi nedeniyle teşkilatlara seslenen Karaosmanoğlu, “Bin yıllardır teşkilatlardayım. Bugüne kadar hatip konuşurken ben asla başkası ile konuşmadım. Telefonumla sosyal medyaya girmedim. Siyaset ciddiyet, emek, sabır ve fedakarlık ister. Bu fedakarlıkları yaptık ki bu günlere geldik. Bu yolları hep beraber yaptık. Tüm hizmetleri biz beraber yaptık. Bizi bir araya getiren Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Onun çalıştığının yüzde 10’u kadar çalışmıyoruz. Cumhurbaşkanımız, başbakanımız arı gibi çalışıyor.

 

HEPİMİZİN ESERİ

Milletvekillerimizin, il başkanlarımızın bu kentte yapılan hizmetlerde imaları var. Bizim anladığımız siyasette dedikodu yok. Ayağa basma, yalan, dolan yok. Siyasetten nemalanma yok. Eğer nemalanıyorsak hepimiz nemalanıyoruz. Hepimizin kazancı artıyor. Hak etmediğimiz bir şeyi elde

etmiyoruz. Hak etmediğini isteyemezsin. Hak ettiğini zaten çalışarak elde ediyorsunuz. Bugüne kadar yaptığını çalışmalardan dolayı tüm teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Şükretmezsek artmaz.

 

‘SÖZ VERDİKLERİMİZİ YAPIYORUZ’

Karaosmanoğlu, “ 2014 Belediye Başkanlık seçimlerinin üzerinden bugün itibarıyla 2 yıl geçti. Bu süre zarfında, hemşehrilerimize verdiğimiz bütün sözler için canla başla çalıştık. İki yıl gibi kısa bir sürede seçim öncesi vaatlerimizin % 77’sini ya tamamladık ya da tamamlamak üzere çalışmalarımız hızla devam ediyor. Ayrıca seçim kampanyamızda hiç dile getirmediğimiz pek çok yatırımı da bu arada hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Vaatlerimizin geri kalan % 23’ünü de projelendirme çalışmaları sürüyor. Vaat ettiğimiz süre içerisinde gece- gündüz demeden çalışıyoruz. Ülkemizin 2023 ve 2071 vizyonuna uygun olarak Vatandaşlarımıza söz verdiğimiz bütün işleri Allah’ın izniyle tamamlama azmindeyiz. Birazdan sizlerle,  Hangi işte, hangi aşamada olduğumuzu Detaylarıyla paylaşacağım” dedi

 

‘TRAMVAY BİTİYOR, SIRADA METRO VAR’

Gerçekleşen Danışma Meclisi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve yapılacak olan projelerin sunumlarını gerçekleştiren Karaosmanoğlu, “Kocaeli’nin 25 yıllık hayali olan hafif raylı sistemde geri sayım devam ediyor. Otogar ile Sekapark arasında çift hatlı olarak yol alacak Akçaray tramvay hattında rayların döşenmesine başlandı. 2017 yılında Kocaeli halkı, tramvay ile yolculuk etmenin keyfini yaşayacak. Yine 2 yıl gibi kısa zamanda Yüksek Hızlı Tren, İstanbul-Adapazarı arası banliyö hattı hayata geçti “dedi.

 

KAVAĞA SABANCI’NIN İSMİ VERİLECEK

Valilik önünde yaptığımız üst geçidin adını Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın ismini verdik. Büyüklerimizi unutmayız ve vefamızı gösteriyoruz. Kavşak çalışmalarımız devam ediyor. Kandıra Duble yolu çalışmaları başlıyor. Bu proje kapsamında köprü ve kavşaklarda yapılacak. Brisa’nın önünde yapılan kavşağın ismine Sakıp Sabancı’nın ismini vereceğiz. Bunu da burada ilk kez açıklıyorum. Yeni yapılacak stat içinde yollar gerekiyor. Hem otoyoldan, hem de D­100’den bağlantılar olacak. Kullar deresi üzerinde çalışma yapacağız. bu bölgedeki trafik rahatlayacak.

 

YENİ KAVŞAKLAR

Karaosmanoğlu, “İzmit Outlet Kavşağı ve Dilovası Eynerce Kavşağı gibi 7 adet kavşakta çalışmalar devam ediyor. 12 adet köprülü kavşak ve tünel geçişinin ise proje çalışmaları devam ediyor.  Büyükşehir’in ilk viyadük çalışması olan Derince Alternatif Yolu’nun 4. etabında projeyle ilçenin iki mahallesi birbirine kavuştu” sözlerini kullandı.

 

KOBİS İLE BİSİKLETLE ULAŞIM

Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden biri olan KOBİS projesinden bahseden Karaosmanoğlu, “Kobis Kocaeli sınırları içerisinde kent içi erişimi kolaylaştırmak, toplu taşıma sistemlerini besleyici nitelikte ara imkânlar oluşturmak, çevresel ve sürdürülebilir bir ulaşım aracının kullanılmasını özendirmek için geliştirilen bir sistemdir.  Köseköy, Alikahya, Yıldız Konutları ve Yahya Kaptan'dan başlayan ve Plaj Yoluna kadar devam eden 18 adet istasyon bulunmaktadır. İstasyonlularımızda  en az 8 en fazla 15 olmak üzere 208 bisiklet park ünitesi bulunmaktadır. Herhangi bir istasyondan alınan bisikleti istediğiniz bir başka istasyona teslim edebiliyordunuz” dedi.

 

YÜRÜYÜŞ YOLLARI

 Yeni yürüyüş yollarından da bahseden Karaosmanoğlu, “Yürüyüş, bisiklet yolu ve sahil projelerinde Büyükşehir’in hızı hiç kesilmedi. İzmit Sahil Yürüyüş Yolu, Çayırova Çağdaşkent Yürüyüş Yolu, Karamürsel Dereköy Yürüyüş Yolu, Kandıra-Kefken Orman Kampı Yürüyüş Yolu vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. 12 ilçede kent meydanları kurma çalışmaları kapsamında Dilovası Belediye Binası ve Kent Meydanı tamamlandı. Karamürsel ve Başiskele’de inşaatlar son noktaya geldi. Kartepe ve Kandıra kent meydanları da projelendirildi ve çalışmalara başlanacak” dedi.

 

YENİ YAŞAM ALANLARI

Kentte yeni yaşam alanlarının da olacağını söyleyen Karaosmanoğlu, “Kocaeli’nde herkesin başını sokacağı bir evi olması için Kent Konut’un projelerini kesintiye uğratmayan Büyükşehir, İzmit Tuana Evleri’nin 1. etabını tamamladı, 2. etap ile Derince Çınarlı Kent Evleri devam ediyor” dedi.

 

ÇEVRECİLİKTE ZİRVEDE

Karaosmanoğlu, “Çevrecilikte zirveye yerleşen Kocaeli’nin burada kalması için çalışmalar da devam ediyor. Körfez Hereke Sahil Kampı ve Karamürsel Sahil Düzenlemesi, Kandıra Kerpe Paşaağzı Sahili, Gebze Tatlıkuyu Vadisi, İzmit Sekapark 3. Etap tamamlandı. Dilovası Bayraktepe, Başiskele Aytepe Diriliş Kampı, Gebze Beylikbağı Kent Ormanı ve Kandıra Kerpe Sahili’nde çalışmalar devam ediyor ve bu yaza yetiştirilmesi planlanıyor. Ayrıca Kandıra Miço Koyu’nda ise bu yaza bir kadınlar plajımız yer alacak” diye konuştu.

 

2 YILDA 1.93 KM ALT YAPI HATTI

“Şehrin kılcal damarlarını oluşturan alt yapıda ihmal edilmedi” sözlerini kullanan Karaosmanoğlu, “2 yılda içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyondan oluşan 1.093 kilometre alt yapı çalışması yapıldı. İçme suyu SCADA’da istasyon sayısı 32’den 206’ya çıktı. Gölcük’ün Siretiye ve Şevketiye köylerine içme suyu arıtma, Gebze’nin Balçık köyüne biyolojik arıtma tesisi kuruldu. Dilovası ile Başiskele Kullar’da atıksu arıtma tesislerinin inşaatı devam ediyor. Atıksuyun geri kazanılıp sanayiye verilmesi için İzmit ve Körfez’de grisu tesisleri hayata geçirildi” dedi.

 

‘SOSYAL HİZMETLER SÜRÜYOR’

Konuşmasında sosyal hizmetlerden de bahseden Karaosmanoğlu, “7’den 70’e Kocaeli halkına hayatın her alanı da hizmet eden Büyükşehir Belediyesi; 6. Sınıflara Tablet Bilgisayar Dağıtımı, Kocaeli Kitap Fuarı, Bilgievleri, KO-MEK, Annelere Süt, Engelli Nakil Servisi, Hasta Nakil Servisi, Gıda ve Giyim Tanımlı 41 Kart, Köylere Ortak Fırın gibi sosyal projeler devam etti. Kocaeli gençliğine kılavuz olma amacıyla çıkılan yolda hayata geçirilen Akademi Lise ise lise öğrencilerine hem üniversiteye hazırlanma imkanı sundu, hem de yuva sıcaklığında hizmet verdi. Halka hizmet hakka hizmettir anlayışıyla çıkılan kutlu yolda; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentimizi dünya çapında bir vizyona kavuşturma hedefi, yeni projelerle ivme kaybetmeden devam edecek.

 

HES PROJELERİ GELİYOR

Kandıra sahillerinde kadınlarımız için plaj yapacağız ve kadınlarımızın gitmesi için oraya otobüs seferi de yapacağız. Kartepe­Uzuntarla doğal hayvanat bahçesi yapacağız. Yuvacık Barajında HES yaptık, Namazgah Barajında ise inşaat devam ediyor. Soğuk Pınar’da ise 3 yer de HES yapılacak. Aynı zamanda güneş enerjisi ile de elektrik üretimini yapacağız. Yuvacık’ta Dini İhtisas merkezi için proje çalışma yapacağız. eski Irak Deprem konutlarının yanında yapacağız. şu anda yabancı öğrenciler var” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşması sonrasında soru cevap kısmı basın mensuplarına kapatıldı. Serkan BORLAK

  

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
vatandaş
26 Mart 2016 Cumartesi 15:47
15:47
ELİNİZE SAĞLIK;Teleferiğimiz vızır vızır çalışıyor.Perşembe pazarı kent meydanı oldu.kartepeye teleferikle çıkyoruz.kandıra organize 7-24 üretiyor.Yahya kaptan pazar yeri yapıldı vs vs.Söz namustur unuttuysanız hatırlatayım.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim