• BIST 106.991
  • Altın 151,567
  • Dolar 3,6762
  • Euro 4,3196
  • Kocaeli : 8 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 8 °C

İl Başkan adayı Sedat Arı’dan itiraf: MHP’de kurumsal yapı yok

İl Başkan adayı Sedat Arı’dan itiraf: MHP’de kurumsal yapı yok
MHP İl Başkan adaylarından Sedat Arı, partisi hakkında öz eleştiri yaparken tespitlerde bulundu.

Kurumsal yapının Kocaeli’de oluşmadığına dikkati çeken Arı, “Oluşturulamayan kurumsal yapı vatandaş ile aramızdaki bağı koparmıştır. Bunun yeninden sağlanması gerekiyor” dedi.

 

8 Şubat tarihinde MHP İl Başkanlığı’nın kongresi yapılacak. Kongreye kadar il başkan adayları çalışmalarını aralıksız devam ettirirken, 1995-96 yılları arasında il başkanlığı yapan Sedat Arı yeninden aday olduğunu açıkladı. Oldukça samimi gerçekleşen röportajda Arı, MHP’nin içerisinde bulunduğu durumdan kurtuluş yollarını ve öz eleştirilerde bulundu.

 

MHP sizin için ne anlam ifade ediyor?

MHP, milliyetçiliği savunan bir siyasi partidir. Benim yaşam biçimimdir. Milliyetçilik Türk milletini sevmektir. Bizler Türk milletinin her ferdini seviyoruz. Yetişme şuurumuzda millet olmak şuuruyla yetiştirildik. Millet olma şuuru içerisinde Anadolu yaşayan her ferdi seviyoruz. Onların huzur içerisinde yaşamaları, huzur içerisinde olmaları bizim için çok önemlidir.

 

95 yılında il başkanlığı yaptınız. 90’lı yıllar ile 2014 yılı arasında fark nedir?

Ben siyasete başladığım zaman siyasetin “s” inden anlamıyordum. Sadece gönül verdiğimiz bir dava olarak bakıyordum. Siyasete başladığım zaman Kocaeli genelinde MHP’nin yüzde 2 seviyesinde oyu vardı. O dönemde Milliyetçi Çalışma Partisiydik. 91 yılında il yönetiminde yer aldım. O dönem il başkanımız Kemal Köse’ydi.

 

YÜZDE 8 ÇIKTIK

O dönemde çalışma sistemi oturtuldu. Vatandaşa inme projesi o zaman gerçekleşti. 94-95 yılları arasında tavan yapmıştır. Girmediğimiz köy kalmamıştı. O zaman yüzde 8 seviyesine oylarımız çıktı. Kocaeli’de karşılığımız oluşmaya başladı. 99 yılında MHP koalisyon ortağı oldu. 99 sonrasında bizde hareket içerisinde soğuma meydana geldi.

 

TEK BAŞINA DEĞİLDİK

99 depremi 2001-2002 krizleri MHP içerisinde bulunduğu koalisyon olduğu dönemde, hem kendi tabanımızdan hem de vatandaş tarafından tek başına iktidar gibi görünen bir durum oluştu. MHP’nin içerisinde bulunanlar ve vatandaşlar MHP’yi tek başına iktidar gibi görmeye başladı. Soğuma başladı. Bize göre hatalar yapıldı.

 

MİLLETVEKİLLERİNİN HATASI

Milletvekillerinin vatandaştan kopuk yaşamaları bizleri geriye doğru götürdü. Düzensizlik yaşanmaya başladı. Bugüne kadar bu durum devam ettik. Görev istememizin sebebi bu kopukluğun giderilmesi. Kurumsal yapının oluşması ve sistemli çalışmanın oluşturulmasıdır. Bu durumu biz sağlarız görüşü ortaya çıktı. Ondan sonra aday olduk. Kopukluk parti yönetimiyle taban arasında yaşandı. Bu durum vatandaşa sirayet etti.

 

MHP bu kurumsal yapıyı neden oluşturamadı?

Bu durumu biz biliyoruz. Kurumsal yapı biz siyasi partiyiz. Anayasaya kurulmuştur. Her partinin tüzük ve programı vardır. Biz iktidara talip bir partiyiz. Her parti bu tüzük ve programını uygular. Bizde parti tüzük ve parti programına uygulanmadı. Bundan dolayı kurumsal yapı oluşturulamadı.

 

MHP’DE ÜYE OLMA

Meselenin özü buradadır. Tüzük ve programı yönetim kadrosu uygulamalıdır. MHP’ye üye olacak kişi iki kişinin imzası sonrasında olmaktadır. Bu kişinin üye olup olmadığı 15 gün içerisinde kişiye bildirilmesi gerekiyor. Ancak bu durum MHP’de olmamıştır. Bu durum sağlanmamıştır. Antetli kağıdımız üye olan partiliye gönderemedik.

 

TEŞKİLATLANMA OLMADI

Mahalle teşkilat organizasyonları kurulamadı. Hayalimizde cadde, sokak, site temsilcilerine oluşan yapıyı gerçekleştiremedik. Bunu kısmen gerçekleştiren bölgesinde başarılı oldu. İl başkanlığına gelirsek bunu sağlayacağız. Tavan ile taban bir araya gelecektir. Genel merkezin konuştuğunu ilden mahalleye, sokağa, eve kadar ulaşması gerekiyor.

 

GENEL BAŞKANA ELEŞTİRİ

Mahalle başkanı olan kişi genel başkanı tenkit etmektedir. Bu durumu yapmasının sebebi bilgilendirme eksikliğidir. Bu bağın sağlanması gerekiyor. Genel merkezin düşündüğünü en uç bilecek.

 

İlçe kongreleri beklediğiniz gibi gidiyor mu?

İl delegesi belirlenirken MHP’de görev yapmış, bedenen ve ruhen bu davaya gönül veren kişilerin olması gerekir. İl delegesi ilçe başkanları tarafından yapılmaktadır. İstediğini il delegesi yazılmaktadır. Burada hassasiyeti kurul tarafından gösterilmesi gerekir. Bazı yerlerde gösterildi, bazı yerlerde gösterilmedi. Listeleri inceliyoruz. Olmayan arkadaşlarımızı görüyoruz. İlçe yönetimi bu duruma duyarlı olmadıysa uzun ömürlü olmaz çöker gider. Yaşamam şansları yoktur. Tabandan gereken desteği göremeyecek. Bundan dolayı da dağılacaktır.

 

İl delegeleri seçilecek il başkanının nasıl seçmelidir?

İl delegesi şen üst temsil yeridir. Temsil noktasında yeteri kadar bilgi birikimi olan kişiler olmalıdır. Toplumda karşılığı olan, ülkücü olan, ahlak ve maneviyatı yerinde olan, ekonomik olarak zor durumda olmayan kişileri tercih etmelidirler.

 

Ülkü Ocaklarının çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şuana kadar Ülkü Ocakları çok önemli siyasetçileri kentimize kazandırmıştır. Bunlardan biri Kemal Köse, Ferit Taşdemir, Emin Şimşek gibi birçok isim çıkmıştır. Ülkü Ocaklarından yetişenler siyasette yer bulmaktadır. Gençleri hazırlamaya çalışıyorlar.

 

Gençler MHP’yi tercih ediyor mu?

99 yılına kadar tercih ediyordu. Ondan sonra durağan oluştu. Gençlere ulaşamıyoruz. Seçim sonuçları bunun göstermektedir. Gençler milli ve manevi duygularla donatılmadıkça MHP’yi tercih etmeyeceklerdir.  Bunu bilmemiz gerekiyor. Mevcut eğitim sistemi, ekonomik şartlar, sokak hareketiyle gençler MHP’ye gelmez. Gelenler var ancak yeterli değildir. Ülkü Ocaklarından gelen genç, kendisinde bölücülük, ahlaksızlık, manevi boşluk bulmaz, alkol, kötü alışkanlıklarda kendisini bulmaz.

 

Diğer adayların durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu durum hem zenginlik hem de handikap durumundadır. Yaşanan süreçler var. Arkadaşlarımızın toplumda karşılığı vardır. Bunun değerlendirmesi yapılacaktır. Hangi aday seçilirse seçilsin, ilçe başkanlarıyla zıtlaşacak bir yapı bulunmuyor. Ortak payda bellidir. Sivrileşme, zıtlaşma bu zamana kadar görmedim.

 

MHP içerisinde ak saçlıların, aksakallıların olmaması bir handikap mıdır?  

İnsan nefsine hakim olursa ak saçlılara ihtiyaç olmaz. Nefsine hakim olamıyorsa ne kadar sakalları beyazla beyazlaşır bir şey değişmez. Nefsini ayaklar altına almış bulunduğu her yerde MHP’yi anlatan mücadelesini veren belli bir kemale ermiş kişilere ak saçlı deriz. Kendi veya birileri için mücadele eden saçı da sakalı da beyazlamış olsa ak saçlı demeyiz. MHP’nin iktidarı için mücadele eden herkese ak saçlı deriz.

 

MHP’nin “bir” takıntısı nedir?

1995 yılından bu yana devam eden bir hastalıktır. Bunun sebebi hırstır. Kocaeli teşkilatı tabana yayılan organizasyonu kuramazsanız bir milletvekili çıkarırsınız. MHP yapılanması olsaydı. Milletvekili daha fazla çıkardı. Toplumu MHP’de odaklayacaktır. Diğer siyasi partilere karşı siyaset ürettikçe millet sizi tercih eder.

 

İl Başkanı Ünlü’nü başarılı mıdır?

Bundan önceki dönem İl Başkanımız Aydın Ünlü’nün adaylığını destekledik. Hali hazırda disiplin kurulu üyesiyim. İzmit İlçe Başkanlığı bünyesinde gösterdiği başarı sonrasında il başkanı olmasını destekledik. İl başkanlığı sürecinde kendisine göre başarılı olmuş olabilir. İl başkanlığının doğru yönetilmediğinden bugün aday olarak çıktım.

 

İl Başkanı olmanız durumunda ilk yapacağınız nedir?

Birlik ve beraberliğin sağlanması gerekiyor. Bunu sağlayacak olan il başkanıdır. Birlik ve beraberliğin arasına fitne sokacak, bozacak yapının dağıtılması gerekiyor.

 

Milletvekili Türkkan, eski Milletvekilleri Cumali Durmuş, Kemal Köse ve MYK Üyesi Saffet Sancaklı’nın durumlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

MHP’nin yapısı milliyetçi, ülkücü yapının dışında kendi menfaatlerini düşünen kişiyi ülkücüler terk eder. Zaman alabilir ancak asla değişmez. Şuanda kongre süreci devam ediyor. Neler yaptıklarını yapacaklarını bakıyoruz. Bu değerlendirme parti içerisinde yapılacaktır. Yaşadığımız olaylar var. Bazıları olumlu bazıları olumsuz olabilir. Bu dörtlünün arasında belirgin bir çatışma yok.

 

MHP’nin kentimizde en büyük rakibi kimdir?

Yine kendimizdir. Buna anlamak durumundayız. Duydu ve düşüncelerimiz bellidir. Bunları vatandaşımıza anlatmalıyız kendi özel hayatımızda yaşamalıyız. MHP kendi yapısı içerisinde koltukların gelip geçici olduğunu bilmelidir. Özel hayatınızda nasıl yaşıyorsanız siyasi hayat içerisinde de öyle yaşamak gerekiyor. Siyasi partiler tamamına odaklanır. Çalışmasının karşılığını alır. MHP’nin kemikleşmiş oyu bulunmaktadır. İyi olan bu karşılığın arttırılması gerekiyor. Halkın MHP ile problemi yoktur. Toplumda karşılığı olanların milletvekili adayı olması gerekiyor.

 

Yerel seçimlerde MHP nerede yanlış yaptı?

Aday tespitinde yanlışlar yapıldı. Bundan kaynaklanan yanlışlar sandıkta yansıdı. Yerel seçime kısa süre kala aday açıklarsanız bunun karşılığını bulamazsınız. Bu durum olmamalıdır. Körfez, Derince, Kandıra adaylarının seçimi kazandırabilir havasıyla seçime girmiştir. İzmit, Başiskele, Kartepe’de bu durumları göremedik. Darıca adayı çok önceden ortaya çıktı. Bazı yerlerde başarılı sonuçlar alındı. Adaylar daha önceden belirlenmelidir. Kısa zaman kala açıklandığında kamuoyundan ters teper. Parti içerisinde bu durum soğumaya sebep sağlıyor. Zorunlu aday gösterildi imajı verildiği zaman hiçbir şey alamazsınız.

 

17-25 Aralık’ın yıl dönümü ve yapılan operasyonlar var bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çıkar ve menfaatin odaklandığı tek parti şuanda AKP’dir. Bir Allah’ın kulunu göremiyorum AKP’de çıkarsız bulunsun. 12 yıllık AKP iktidarının geldiği nokta 17-25 Aralık operasyonlarıdır. Bu duruma yönelik medyada operasyonlar yapılıyor. AKP iktidarının hırsızlık ve yolsuzluk iktidarı olduğunun göstergesi 17-25 Aralık’tır. Polis ve medya mensuplarına operasyon yapılmaktadır. Milletimiz AKP’nin hırsızlık ve yolsuzluk noktasında tavan yaptığını görmüştür.  Bunu MHP herkese gösterecektir. MHP genel merkezi tarafından 9 ilde 17-25 Aralık sempozyumları düzenleniyor. Millet tarafından hırsızlıkların anlaşılması için çalışıyoruz. Röportaj: Serkan BORLAK

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
erdalalm
22 Aralık 2014 Pazartesi 06:36
06:36
başarının anahtarlarından biri kendimizi yerelde iyi anlatıp ,mahallelerde ülkü ocaklarını açıp gençleri kötü yoldan kurtarmak halkla sıcak iletişimi daima yapmak
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim