• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 22 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Sakarya : 22 °C

İlhan Tan: Kocaeli’den 4 vekil çıkarırız

İlhan Tan: Kocaeli’den 4 vekil çıkarırız
Seka Devlet Hastanesi’ndeki görevinden istifa ederek MHP’den milletvekili aday adayı olan Dr. İlhan Tan, bilgi ve birikimini siyasi mecrada değerlendirmek istediğini söyledi. Tan, ayrıca Kocaeli’den 4 vekil çıkaracaklarını da iddia etti.

BİLGİ VE BİRİKİMLİ

MHP milletvekili aday adaylarından İlhan Tan, gazetemize verdiği röportajda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Siyasete girme nedenlerini açıklaşan ve ülkenin içinde bulunduğu durum neticesinde rahatsızlık hissettiğini ve sağlık konusunda edindiği bilgi ve birikimi siyaset arenasında da kullanmak istediğini kaydetti.

 

4 VEKİL HEDEFİ

Öte yandan genel seçimler konusunda da son derece iddialı açıklamalar yapan Tan, Türkiye genelinde MHP’nin oylarının yüzde 20 seviyesine çıkacağını düşünüyor. Sağlık konusunda bir uzman olan İlhan Tan, partisinin Kocaeli’den de 4 milletvekili çıkaracağı iddiasında bulundu.

 

Neden doktorluktan istifa ederek siyasete atıldınız? MHP'yi tercih etmenizde özel bir sebep var mı?

Yıllardır Türkiye'nin çeşitli yerlerinde doktorluk yaptım. Başhekimlik yaptım. Hiç bir yerde bir göreve talip olmadım. Bütün yöneticilik görevleri bana tebliğ edildi ve ben de elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Ancak siyasete girme isteğim tamamen kendi arzum doğrultusunda oldu. Ülkenin içinde bulunduğu durumu herkes gibi ben de görüyorum. Çok fazla sıkıntının olduğunu düşünüyorum.

Ülkenin sıkıntılarının çözümü konusunda çözümler üretme adına siyasette yer almam gerektiğini düşündüm. MHP'yi seçmemdeki amaç da, ülkenin bölünmesini istemiyorum. Ben elimden geldiğince inancını yaşamaya çalışan bir insanım. İnanç değerlerime daha yakın ve uygun olarak MHP'yi gördüm. Gençlerimize ve çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlama adına MHP'de daha iyi hizmet yapabileceğime inanıyorum.

 

Sizin sağlık alanında belirlediğiniz sorunlar var mı?

Sağlık alanında yapılan en büyük yanlışlardan birisi doktorların performans sistemiyle bir yarış içine sokulmasıdır. Burada herkes tarafından tanınan ve bilinen doktorlar avantajlı konuma gelirken yeni gelen doktorlar açısından sıkıntılar meydana geldi. Yine sağlık alanında herkese eşit bir şekilde sağlık imkanlarından faydalanma imkanı sunulmalı. En azından 1. sınıf sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz olması gerekiyor.

Sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı tam olarak verilmiyor. Bilinenin tam tersi doktorlar öyle fazla maaş almıyor. Doktorlar 1500-2000 lira arasında maaş alıyorlar. Ayrıca döner sermayeden gelen bir ücret var. Bununla birlikte 3000 lira civarında oluyor. Sağlık alanında çalışanlar aslında mutlu değiller. Aldığı ücretlerden ve çalışma koşullarından dolayı mağdur ediliyorlar. Daha fazla doktor yetiştirmemiz gerekiyor. Özellikle acil servis doktorları yetersiz kalıyor. acil servis doktorlarının da artırılması gerekiyor.

 

Devlet hastanelerinde yeterince donanımın olduğunu düşünüyor musunuz?

Devlet hastanelerinde hem doktor bakımından hem de cihazlar bakımından eksikliklerin olduğunu görüyoruz. Türkiye'de doktorlar hastalara yetemiyor. Daha fazla doktorun yetiştirilmesi gerekiyor. Tabi doktor yetiştirirken de kalite düşürülmemeli. Eskiye oranla mesafe kat edildi ancak hala daha bir takım eksikliklerin olduğunu görmek mümkün.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi kaliteli doktor yetiştirebiliyor mu?

Tıp fakültesinin dekanı, hocaları gerçekten kaliteli doktorlar. Onların Kocaeli Üniversitesi’ne daha kaliteli doktor yetiştireceğini düşünüyorum. Yeni rektör Saadettin Hülagü de gerçekten çok kaliteli bir insan. Bundan sonraki süreçte de bu kaliteli ekibin kaliteli doktorlar yetiştireceğini düşünüyorum.

 

Nasıl bir sağlık sistemi hayal ediyorsunuz?

1. sınıf sağlık hizmetlerinin herkese eşit bir şekilde ve ücretsiz olduğu, sağlık çalışanlarının, hastaların en iyi şekilde hizmetler aldığı ve memnuniyet seviyesinin yüksek olduğu bir sağlık sistemi hayal ediyorum. Her şeyin başı sağlıktır, sağlık olmayınca hiç bir şey olmuyor. O açıdan sağlık sistemi her şeyden daha önemlidir. Yine hastanelerde yoğunluğun azaltılması için kaliteli ve yeterli sayıda doktorların yetiştiği bir sağlık sistemi hayal ediyorum. Hastanelerde hastaların isteği hizmetleri bulabileceği bir konumda olmasın istiyorum.

 

Bunların haricinde ülkenin en önemli sorunları nelerdir?

Türkiye'de sosyal adaletin olmadığını görüyoruz. Gelir dağılımında adalet yok. Ödül ve ceza anlamında da eşit bir dağılım yok. Asgari ücret TÜİK'in açıkladığı rakamların çok altında kalıyor. İnsanlar açlık sınırının altında yaşıyor. Bir şekilde enflasyonun tek haneli rakamlarda olduğu söyleniyor ancak gerçek yaşamda enflasyon yüzde 30-40'lar seviyesinde. Çarşıya pazara çıktığımızda bunları çok rahat bir şekilde hissedebiliyoruz. IMF'ye olan borcun ödendiği söyleniyor, ancak dış borç 400 milyar dolar olmuş durumda.

IMF devede kulak idi, şimdi kalan borç ise devenin kendisidir. AKP iktidarı döneminde doğru dürüst bir üretim tesisi açılmadı. İşsizlerin önünü açacak ve çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlayacak yatırımlar bir türlü yapılamıyor. Petrol fiyatları düşmesine rağmen benzin bir türlü ucuzlamıyor. 2002 yılında 1.06 kuruş olan benzin bugün 4.30 kuruş olmuş. Ülkenin büyüme oranı yüzde 3'e düşmüş durumda. Türkiye işçi ölümleri ile anılmaya başladı. 2014 yılında bin 600 kişi iş kazalarında öldü. Maden kazalarında işçilerimiz öldü. Dönemin başbakanı kakıp ölüm bu işin fıtratında var dedi. Ancak Avrupa'da böyle kazalar meydana geldiğinde işçiler yaşam odalarına sığınarak kurtulabiliyor. Yine Müslüman toplumda yaşadığımız iddia ediliyor ancak toplumun ahlaki değerleri bozuluyor. Fuhşiyat artıyor ve eğitim sistemi bunu bir türlü düzeltemiyor. Gereksiz masraflar ve israf artmış durumda. Bütün bunların olması bugünkü iktidarın nasıl bir iktidar olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Türk tipi başkanlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bunların Türk tipi başkanlık dediği sistem bütün erkleri tek bir kişiye bağlama sistemidir. Amerika'da başkanlık sistemi var ancak bu sistem denetlenebilir sistemdir. Obama her istediğini yapamıyor. Amerika'da hem senato var hem de temsilciler meclisi var. Türkiye'de bahsedilen sistem böyle bir sistem değildir. Türkiye'de sürekli insanları kutuplaştıran ve kamplaştıran bir anlayış var. Türk-Kürt-Alevi diye bu insanları kamplaştırmaya çalışıyorlar. Halbuki bu insanlar binlerce yıldır bir arada yaşamış etle tırnak olmuşlardır. Kız alıp kız vermişler, ancak birbirlerine kırdırılmak isteniyor. Birlik beraberlikten başka çaremiz yok. Toplumu kutuplaştırmak hiç kimseye bir fayda sağlamayacaktır.

 

Halk niçin MHP'ye oy versin?

Ülkenin bölünmemesi için, doğru ve dürüst bir yönetim anlayışı olması için, üreten ve kalkınan Türkiye için, insanların yaşam standartlarının yükselmesi için, insanların daha özgür bir ortamda fikirlerini açıkça söyleyebilmek için, doğru ve yerinde yatırımlar ile ülkenin kalkınması için halkımızın MHP'ye oy vermesini istiyoruz.

 

MHP kaç oy alır, Kocaeli'den kaç milletvekili çıkarır?

İyi bir çalışma ile 4 tane milletvekili çıkarabiliriz. Türkiye genelinde ise yüzde 20'nin üzerinde oy alacağımızı düşünüyorum. Röportaj: Muharrem İBRAHİMOĞLU

 

İlhan Tan kimdir?

1952 Sivas doğumlu, ilk, orta ve lise öğrenimini Sivas'ta bitirdi. 1979 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlığını Cumhuriyet Üniversitesi’nde yaptı. Bilecik Devlet Hastanesi’nde 5 yıl başhekimlik, 3 yılda il sağlık müdürlüğü yaptı. 1992 yılında Kocaeli'ye geldi. Devlet Hastanesinde 4 yıl başhekim yardımcılığı yaptı. 1998-2006 yılları arasında Derince Araştırma Hastanesi’nde başhekimlik yaptı. 2006 yılında başhekimlikten ayrıldı ve 2008 yılına kadar burada doktor olarak çalışmaya devam etti. 2008 yılından 10 Şubat 2015 yılına kadar Seka Devlet Hastanesinde uzman doktor olarak çalıştı.

taaaaa.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
PAŞALI
13 Mart 2015 Cuma 12:31
12:31
HOCAM 4 VEKİL HEDEFİNE ULAŞABİLMEK İÇİN SEÇİM İTTİFAKI ŞART AKSİ HALDE YİNE 1 DE KALIR BİLİYORSUNUZ İZMİTTE METREKAREYE NE KADAR AKILLI DÜŞTÜĞÜNÜ GAZLA ÇALIŞAN BİR ÜLKEDEYİZ MİLLET HAYRINA OLANIDA ŞERRİNE OLANIDA BİLEMİYOR ANLAMADI BU SAATTEN SONRADA ANLAMAZ SEÇİM İTTİFAKI ŞART OZAMAN 3 OLUR DEMEDİ DEMEYİM
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim