• BIST 104.123
  • Altın 145,971
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 23 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • Sakarya : 24 °C

Irak: Siyasetin en iyisini yapacağız

Irak: Siyasetin en iyisini yapacağız
Kars Ardahan Iğdır Vakfı Başkanı Mehmet Irak, milletvekili listelerinde seçilebilir sıralarda Doğu ve Güneydoğulu aday koyan partiyi sonuna kadar destekleyeceklerini belirterek, “Siyasetin en iyisini yapacağız” dedi

Röportaj: Bülent EKİNCİ

2012 yılında kapanan HAS Parti’nin Körfez İlçe Başkanlığını yapan ve daha sonra AKP’ye katılan Mehmet Irak, 6 aydır Kars Ardahan Iğdır Vakfı’nın başkanlığını yürütüyor. Keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Mehmet Irak, Kocaeli siyasetinde göreve Karadenizlilerin getirildiğini belirterek, “Kars, Ardahan veya Iğdırlı bir adayı seçilebilecek bir sırada partisinden aday gösteren siyasi kuruluşun en yakın destekçisi olacağız ve canı gönülden onlar için çalışacağız” dedi.

birlikte-030.jpg

Bize biraz Kars Ardahan Iğdır Vakfı’ndan bahseder misiniz?

Kars Ardahan Iğdır Vakfı’mız Türkiye genelinde hizmet veren ve Körfez’de kurulan bir vakıftır. 1996 yılında kuruldu. Ben o zaman 28 yaşındaydım. O dönem 50 kişiyle kurulan vakfımız bugün 73 kurucular kurucusuna sahiptir. 1996’dan 1999 yılına kadar son derece aktif olan vakıf 1999 depreminden sonra çok aktif olamadı. Bir fetret dönemi yaşandı. 25 Aralık 2016’da göreve ben talip oldum. 6 aydır görevdeyim.

 

“ÖNCE YOL HARİTAMIZI ÇİZDİK”

Buraya gelirken geçmişte yaptığım işler ve tecrübemden ötürü sorun yaşamadım. Buraya gelirken bir siyasi partinin kanadından ayrılarak gelmiştim. Şuan 11 kişilik yönetimle göreve devam ediyoruz. Kadın ve gençlik kollarımızı kurduk. Onlar da aktif şekilde çalışıyor. Önce yol haritamızı çizdik ardından çalışmaya devam ediyoruz.

 

“HAYALİMİZİ GERÇEKYEŞTİRDİK”

1996’dan beri bir hayalimiz vardı. O da hatıra ormanıydı. Ve bu yıl yapmak nasip oldu. Kars Ardahan Iğdır Vakfı olarak bir hatıra ormanı oluşturduk. 24 Mart’ta 2 bin 500 fidan dikerek Aşık Murat Çobanoğlu Hatıra Ormanını İlimtepe’de oluşturduk.

 

3 BİN KİŞİLİK ETKİNLİK

Bunun dışında 19 Mart’ta 3 bin kişilik bir nevruz kutlaması organize ettik. Ayrıca 500 aileye Ramazan dolayısıyla gıda yardımı yapıyoruz. 17 dernekle görüşme yaptık bizlerle birlikte hareket ediyorlar. Gittiğimiz her derneğin desteğini aldık. Kars Ardahan Iğdır Vakfı’nın makus bir kaderi vardı. Bu dönem bu kaderi yıktık. Biriz beraber hareket ediyoruz.

 

Her ay toplanıyor musunuz?

Tüzükte ayda bir toplantı yapılır diyor ancak biz 15 günde bir yönetim kurulu olarak toplanıyoruz. 3 ayda bir kurucular kurulu toplantısı yapılıyor. Vakfın heyecanını kaybetmemesi için bu toplantılara özen gösteriyoruz.

 

Mevcut binanıza ne zaman taşındınız?

Daha önce Cahit Zarifoğlu Caddesi’nde bulunan vakıf binamızı geçtiğimiz mart ayında Yavuz Sultan Selim Mahallesi Ali Yücel Sokak No 5 adresine taşıdık. Vakıf 5’inci katta bulunuyordu, daha rahat olsun diye böyle yaptık. Hedeflerimiz arasında bir yer alıp kendi binamızı yapmak var.

 

Bu dönem neler yaptınız?

Bu dönem 2017-2018 eğitim öğretim yılında biz en az 50 üniversite öğrencisine burs vereceğiz. Bu ilk defa veriliyor. Ramazan ayı içerisinde büyük bir iftarımız olacak. Son hafta Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düşünüyoruz. Yine 2017-2018 eğitim öğretim yılında bazı ilköğretim, ortaokul ve lise talebeleri arasında durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına kıyafet yardımı yapmayı düşünüyoruz. Şuan 30 öğrenci tespit ettik.

 

“12 BELEDİYEYİ GEZECEĞİZ”

2018-2019’daki hedeflerimiz arasında ise burs sayımızı ikiye katlayarak 50’den 100’e çıkartmak var. Ayrıca 12 ilçeyi tek tek gezerek belediye başkanlarımızla görüşeceğiz. Bu görüşmelerde kendilerinden şunu isteyeceğiz, ‘Unutulmaya yüz tutmuş Anadolu’nun erenleri, büyük üstatların isimlerinin park ve bahçelere verilmesi.’ Buraya belediyemizin desteğiyle bir Aşıklar Otağı yapacağız. Bu otağın içerisinde kütüphane bulunacak ve burayı halk ozanları işletecek. Güzel detaylarla hayata geçireceğimiz bu proje ile ilgili önümüzdeki ay son bir görüşme yapacağız.

 

Siyasi partilere mesaj verdi

Kocaeli’de geç kalınmış bir hakkın iadesi için siyasi partilere mesaj vermek istediğini belirten Kars Ardahan Iğdır Vakfı Başkanı Mehmet Irak, “Biz AK Parti’den ilk 6’da, CHP’den ilk 3’te, MHP’den ilk 2’de bizim yöremizden bir aday görürsek o partiyi destekleyeceğiz. Aksi halde kimseye doğrudan destek vermek gibi bir durumumuz yok. Bu siyasi partilerden hiçbiri diyelim ki bizim hemşerilerimize yer vermedi. Biz bunların karşısında olmayacağız ama yanında da olmayacağız. Çok ciddi bir alt yapı çalışması yaptık” dedi.

 

“SİYASETİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ”

Mehmet Irak, “Bugüne kadar bize dernek ve vakıflarda siyaset yapılmaz dendi. Ama bize bunu diyenler iyi yerlerde, iyi siyaset yaptılar. Biz geri planda kaldık. Ama artık bu tabuları yıktık. Siyasetin en iyisini yapacağız. Derneklerimize ve vakıflarımıza siyasi partilerin temsilcileri geldiklerinde o misafirlerimizi kapıda karşıladık, kapıda yolcu ettik. Diğer dernekler gibi okey masalarının etrafında tavaf yaptırtmadık. Lakin siyasiler kendilerine ram ettiğimizi düşündüler. Oysa unuttukları bir şeyler vardı. Biz o siyasi partilere ram etmiyorduk, biz onları Anadolu kültürüyle karşılayıp yolcu ediyorduk” şeklinde konuştu.

 

“BU KENTTE EN KALABALIK BİZİZ”

Irak, “Bu şehirde en çok Erzurumlu, ardından Sakaryalı ve onun ardından da Karslılar var. Ancak Kars, Ardahan, Iğdır olarak topladığınızda biz açık ara 1 numaraya çıkıyoruz. Madem biz 1 numaradayız, bizim de bu şehirde bir hakkımız olduğuna inanıyoruz. AK Parti bizden birini aday göstermez, CHP bizden birini aday gösterirse kesinlikle ve kesinlikle AK Parti’nin yanında olmayacağım. Derneklerimizle görüşüyoruz ve onların da fikri bu yöndedir. Biz kimseye diklenmiyoruz ve isim de telaffuz etmiyoruz. Kendi partinizde bulunan güvenebileceğiniz kişiyi siz seçerek getirin diyoruz. Tabi bunun yanında bizim de mutabık kalacağımız bir ismi getireceksiniz önümüze o zaman görecekler canı gönülden nasıl çalışıldığını” dedi.

 

“KARADENİZLİLER DE RAHATSIZ”

Sözlerini sürdüren Mehmet Irak, “12 ilçenin 5 tane belediye başkan yardımcısı var, sadece Darıca’da 1 tane Erzurumlu Belediye Başkan Yardımcısı var. Hiçbirinde Doğulu veya Güneydoğulu belediye başkan yardımcısı bile yok. Ellerinde olsa Dilovası’na bile Karadenizli birini getirip aday yaparlar. Bizim Karadenizlilerle bir sıkıntımız yok, bizim sıkıntımız yukarıda siyaset yapanların Karadeniz furyası. Karadenizlilerin kendileri bile rahatsız. Bununla ilgili rahatsız olan Karadenizliler de var. Bir listede 2 Rizeli olabilir mi Allah aşkına. Ben soruyorum 3-5 numarada Doğu ve Güneydoğudan biri olsaydı ne olurdu. Kocaeli’de kıyamet kopardı. Yukarıda siyaset yapan Karadenizliler Ak Parti’nin camlarını aşağıya indirirdi. Ama biz bunu yapmadık. Hizmet eden herkes kardeşimizdir dedik” ifadelerine yer verdi.

 

Vakıf sadece siyaset mi yapacak?

Vakıf sadece siyaset yapmayacak. Zaten yapması gerektiklerini bir yandan yapıyor, ancak siyaset yapmadan hiçbir şey olmaz. Rahmetli Erbakan’ın dediği gibi siyasetin içerisinde olmadığınız müddetçe yapacağınız her şey boş kalır. Bizim babalarımız fabrikalarda çalışarak mücadele veriyordu. 15-20 yıl öncesine kadar Anadolu insanı milletvekillerini kapı kapı gezerek iş arıyorlardı. Şimdi öyle bir şey yok. Artık iş adamalarımız var, artık siyasiler kontenjanınız var mı diye bize soruyorlar. 40 yıl önce memleketlerini terk edip buraya gelen hemşerilerimiz artık çok iyi yerlerde. Hiçbir Karslı- Ardahanlı ve Iğdırlı bir milletvekiline gidip de iş istemiyor.

 

“HERŞEYİN BİR SONU VARDIR”

Her siyasi partinin bir sonu vardır. Yıkılmasaydı Demokrat Partiler yıkılmazdı, ANAP’lar yıkılmazdı. Lakin memleketler ve topraklar sonu kıyamete kadar var olacaktır. Benim insanlarım neredeyse bilsinler ki biz oradayız. Geçici olanlar geçici olmayanlara tabi olmak mecburiyetinde.

 

MEHMET IRAK KİMDİR?

1968 yılında Kars Merkez Akbaba Köyü’nde doğdu. İşçi emekli bir babanın 8 çocuğundan biri. İlk orta ve lise tahsilini Körfez’de tamamladı. Elektronik Haberleşme okudu. Halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’ne devam ediyor. 1986 yılında Refah Parti’de başlayarak siyasi yaşamında partisinin birçok biriminde aktif olarak görev yaptı. Körfez İlim Yayma Cemiyeti’nin kurucularından biri olan Mehmet Irak, Kars Merkez Akbba Cerme Köyü Derneği’nin de kurucusu oldu. Uzun yıllar bu derneğin başkanlığını yaptı. Birçok STK’da görev alan Irak, Refah Partisi, Fazilet Partisi’nde ilçe yönetim kurulu üyelikleri ve HAS Parti’nin Körfez İlçe kurucu başkanlığı görevini üstlendi. 30 Kasım 2012 tarihinden AK Parti’ye katıldı, 25 Aralık 2016’da Kars Ardahan Iğdır Vakfı başkanı olduktan sonra siyasi kimliğini bir kenara bıraktı. Büyükşehir iştiraklerinden İSU’da görevli olan Irak,  23 Haziran 2017 tarihinde emekli olacak.

 

VAKIF YÖNETİM KURULU

Mehmet IRAK -(BAŞKAN)

Eren KAYAN -(BAŞKMAN YARDIMCISI)

Av. İsa BOZKURT -(BAŞKAN YARDIMCISI)

Taner SARIÇAYIR- (GENEL SEKRETER)

Mesut ŞİMŞEK -(SAYMAN)

Av. Seçil TIRMIK UMTAŞ (KADIN KOLLARI BAŞKANI)

Abdi ÖZTARK

Akif ÖZECİK

Yunus METE

İlhan TAMYÜKSEL

Hetem KARAHACI

 

 

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim