• BIST 108.594
  • Altın 144,399
  • Dolar 3,4942
  • Euro 4,1102
  • Kocaeli : 18 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • Sakarya : 18 °C

İsmail Birtürk: 500 oyla seçilirim

İsmail Birtürk: 500 oyla seçilirim
31 Ocak’ta genel kurula gidecek olan KSMMMO’da başkan adayı olan İsmail Birtürk, iddialı mesajlar verdi. Katılımın yüksek olmasını bekleyen ve 500 oy ile seçileceğini söyleyen Birtürk, odadaki seçim sisteminin ise değişmesi gerektiğini söyledi.

Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO)’nın yaklaşan olağanüstü kongresinde başkanlığa talip olan İsmail Birtürk, gazetemize yaptığı açıklamada kongre sürecini değerlendirdi. 31 Ocak’ta başlayacak olan genel kurulda ilk gün konuşmalar ve aday tanıtımları yapılacak, ardından oy kullanma işlemi ise 1 Şubat tarihinde gerçekleşecek.

 

İDDİALI MESAJLAR

Kongre öncesinde ise şimdiye kadar 4 isim başkanlığa talip oldu. Mevcut oda başkanı olan Ender Şenol ve ekibinin desteklediği İsmail Birtürk, röportajında oldukça iddialı açıklamalar yaptı.

 

“HER KADEME GÖREV ALDIM”

Seçimlerle ilgili değerlendirmede bulunan başkan adayı İsmail Birtürk, “31 yıldır muhasebeciyim. Oda bünyesinde 1998 yılından bu yana görev yapıyorum. Basın Komisyon üyeliğinin ardından başkanlık, oda sekreterliği, disiplin kurulu üyeliği, oda meclis başkanlığı yaptım. Ayrıca TESMER’de yönetim kurulu üyeliğim devam ediyor. Uzun yıllardır başkanlık hariç her kademe de yer aldım” açıklamasında bulundu.

 

“ŞENOL, BİR EFSANEDİR”

KSMMMO’da 25 yıldır başkanlık yapan Ender Şenol dönemini değerlendiren adaylardan Birtürk, “Başkanımız Ender Şenol, bir efsanedir. Sadece Kocaeli’de değil, ülkede saygı gören bir isimdir. 25 yıllık dönemde girdiği her seçimden başarı ile çıkmıştır. Bu kadar sürece elbette eleştiriler de olacaktır. Ancak kendisi atama ile değil, seçimle gelmiştir. Seçilmesinin sebebi ise başarılarıdır” dedi.

 

“MAHKEME ‘DUR’ DEDİ”

Ender Şenol ile keyifli bir çalışma dönemi geçirdiklerini belirten Birtürk, “Bir yerlerde uzun süre kalınınca, genç arkadaşlarımız yapılan hizmetleri göremeyebiliyor ya da görmek istemeyebiliyorlar. Son dönemde diğer grup tarafından yönetimdeki kriz sonrasında başkanı düşürme düşürmek için operasyon yapılmak istendi. Bu hukuksuz bir girişimdi. Olay mahkemeden döndü” şeklinde konuştu.

 

“ODAMIZ ÖRNEKTİR”

Yapılacak olan kongre ile yeni yönetim kurulunun belirleneceğini dile getiren Birtürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ender başkanımız kongre sürecine kadar görevinin başındadır. Bizler ne kongre sürecine kadar ne de ondan sonra kendimi ve diğer arkadaşlarımı kavga ortamına sokmayacağım. Kazansam da kaybetsem de kavgasızlığı devam ettireceğim. Örnek gösterilen bir odayız. Kentin en dinamik odalarından biriyiz” ifadelerini kullandı.

 

“İMAJ DÜZELTİLMELİ”

“Kent gündemini belirlemesinden tutun da insan hayatının her noktasına temas ediyoruz. Odamız son 4-5 aydır imaj kaybı yaşamıştır. Bunu telafi etmek durumundayız. Göreve gelecek yöneticilerin bu imajı düzeltmesi gerekiyor. En önemli misyonumuz budur. 2016 Haziran ayına kadar olağan seçimlere kadar yapmamız gereken budur.”

 

“PROJELERİMİZ HAZIR”

“Bizler hizmete devam edeceğiz. Ekip olarak göreve gelmemiz durumunda bozulan imajımızı düzelteceğiz. Olağan kongre dönemine 16 ay gibi bir zaman var. Burada gerçekçi olmak gerekiyor. Ayakları yere basmayan projeleri sunmak hayalcilik olur. Olağan seçimlere kadar yapabileceğimiz projeleri hayata geçireceğiz.”

 

YARDIMCI PERSONEL EĞİTİM KURSLARI

Önlerindeki 16 aylık dönemde önemli projeleri hayata geçirmek istediklerini dile getiren başkan adayı İsmail Birtürk, “En büyük sorunumuz yardımcı personel bulmaktadır. Bunun için Yardımcı Personel Eğitim kursları düzenleyeceğiz. Tüm bürolarda bu sorunla karşılaşıyoruz. Proje ile sorunu kısmen aşmak istiyoruz. Bunun istihdama katkısı da olacaktır” açıklamasında bulundu.

 

“KOMİSYON KURULACAK”

Meslekleri ile ilgili kanun, tasarı ve önergelerin yayınlandığını hatırlatan Birtürk, “Bu tasarılar elimize geldiği zaman bunların yorumlanıp değerlendirilmesini sağlamak üzere bir komisyon kurulacak. TÜRMOB’a bu önerilerimizi sunacağız. Komisyonda Kocaeli Üniversitesi’nden bir hocamız, avukat ve yeminli mali müşavir arkadaşımız olmak üzere 7 kişi bulunacak” dedi.

 

AVUKAT DESTEĞİ

Odanın ülke genelinde adının duyulmasını sağlayacaklarını belirten Birtürk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Projelerimizden biri de eğitim konusunda olacak. Eğitimlerimiz devam edecek. Son 5 aydır bu eğitimler verilmiyordu. Üyelerimiz sorunlar sonrasında vergi ve ticaret mahkemesine gitmek durumunda kalıyor. Bu konuları çözebilmek için komisyon kurulacak. Üyemize dava konusunda destek vereceğiz” dedi.

 

BAĞIMLI ÜYEYE DESTEK

Muhasebecilerin çok yoğun ortamda çalıştıklarını da sözlerine ekleyen belirten Birtürk, şöyle konuştu: “Üyelerimize kişisel gelişim seminerleri vermeyi planlıyoruz. Odamız bünyesinde bağımlı ve bağımsız üye tabirini kullandığımız üyelerimiz var. Bağımlı üyelerimiz sabit bir kurumda çalışanlar. Bu üyelerimizin sorunlarının çözümü için kurulan komisyonu aktif hale getireceğiz. Onlarla çok fazla ilgilenemedik, daha aktif olmalarını sağlayacağız. Son 1 yıl içinde ruhsat almış üyelerimizden başlayarak onları ziyaret edecek ve sorunlarını paylaşacağız, düşüncelerini alacağız.”

 

RUHSAT BEDELİ DÜŞECEK

Yeni muhasebecilerin ruhsat alırken ekonomik olarak zorlandıklarını belirten Birtürk, “Yeni üyemiz ruhsat alırken 4-5 bin TL masraf ediyor. Yasal sorunla karşılaşmadığımız takdirde bu meblağın aşağı çekilmesi noktasında çalışacağız. Bu çalışma yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

KADIN ÜYELERE PROJE

Kadın muhasebecilerin sayısının her geçen gün arttığını belirten Birtürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadın üyelerimizin oda bünyesinde daha aktif olmaları için çalışma yapıyoruz. Kadınların temsiliyetini artıracağız. Kadın üye sayımız da artacak. 16 ayda bu projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

KISMİ TEMSİL SEÇİMİ

Genel kurul için çıkan tüm adayları değerlendiren İsmail Birtürk, “Görünen o ki, kongre 5 adaylı olacak. Bu kadar adayın çıkmasını maalesef zenginlik olarak görmüyorum. Çünkü bizde nispi temsil seçim sistemi uygulanıyor. Meslek odalarında ilk kez bizde uygulanan bir sistem bizi parçalamaktadır. Toplu yaşama koalisyon kültürü olmadığı için bu kırılmalara neden olabiliyor. Bu sebeple yönetim kurulu verimli çalışamıyor” dedi.

 

GÖKMEN İLE BİRLEŞME

Açıklamasında “Oda yönetimi çok önemli bir konu” diyen Birtürk, “Tek başına iktidara gelen parti dışarıdan kimseyi almazken, bizde bu durum olmuyor. İşler ekiple yapılıyor. Ekibin dağılması durumunda hizmet etmek çok zorlanıyor. Oda yönetimi aynı ekip olması durumunda daha iyi hizmet edebilir. Ben birleşme adına adımlar attım, ancak olmadı. Bu durumu siyasete mal etmek doğru değil” diye konuştu.  

 

“SİSTEMİN DEĞİŞMELİ”

Oda bünyesinde herkesin birbirini tanıdığını da sözlerine ekleyen İsmail Birtürk, şöyle konuştu: “Seçim siteminin değişmesi gerekiyor. Bu sistem sayesinde parçalanma yaşanıyor. Haliyle hizmet üretemiyorsunuz. Nispi temsil sistemi kaldırılmalı. Bu konuda çalışmamız olacak. Seçimleri kazanmasam bile sistemin değişmesi için çalışacağım.”

 

MESLEK SİYASETİ

“Oda başkanımız Ender Şenol, CHP üyesi olmasına karşın hiçbir zaman siyaset konuşmamıştır. Bize kendisinin öğrettiği en önemli konu budur. Oda içerisinde siyaset yapılmaz. Asla siyaset yapmadık, bundan sonra da olmayacak. Sadece meslek siyaseti yaptık. 3568 sayılı kanunla, tahsilat sorunlarımız yaşanıyor. Bu sorunların aşılması noktasında çalışırken siyasetle uğraşamayız. Arkadaşlarımızla kavga lüksümüz yok. Kavga odaya bir fayda getirmez.”

 

“500 OY ALIRIM”

Seçimle ilgili açıklamalarını sürdüren ve iddialı olduğunu ortaya koyan Birtürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Bin 540 üyemiz seçimlerde oy kullanacak. Katılımın en az 850 kişi olmasını bekliyoruz. Katılımın daha da artmasını istiyoruz. Bin kişinin katılması durumunda 500 civarında oy alacağımızı düşünüyorum. Yaklaşık 100 büro gezdik, üyelerimizden destek görüyoruz. Sandıkta üyelerimiz bölünmeye izin vermeyecek. Seçime gidilmesi noktasında yüzde 65 seviyesine ulaştık. 565 arkadaşımız odamıza sahip çıkmıştır. Kongreye daha fazlası katılacaktır” Röportaj: Serkan BORLAK

ropp.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Serdar KANDEMİR
25 Ocak 2015 Pazar 00:30
00:30
Tecrübeniz ve ılımlı kişiliğinizle odamıza yakışan bir başkan olacağınıza gönülden inanıyor, başarılar diliyorum.
DİLEK KAYA
23 Ocak 2015 Cuma 20:11
20:11
Mesleğimiz ve Odamız adına güzel işler yapacağınıza inanıyorum. Başarılar...
ORAY ULUSOY
23 Ocak 2015 Cuma 16:51
16:51
Yolunuz açık olsun, Her şey odamız için
Mahmut Sami ZOBOOĞLU
23 Ocak 2015 Cuma 15:14
15:14
Size inanıyor, destekliyor ve başarılar diliyorum.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim