• BIST 106.474
  • Altın 151,840
  • Dolar 3,6440
  • Euro 4,3033
  • Kocaeli : 9 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Sakarya : 9 °C

İsmail Özkar: 23 yıldır hiç seçim kaybetmedim

İsmail Özkar: 23 yıldır hiç seçim kaybetmedim
Doruktakiler 2015 değerlendirmelerinde Mehmetağa Mahallesi Muhtarı İsmail Özkar, geride kalan dönemde yapılan çalışmaları ve elde ettiği sonuçları anlattı.

Özkar, 23 yıldır girdiği hiçbir seçimi kaybetmediğini ve yeni dönemde yeniden aday olacağını söyledi.

 

Demokraside kendini ortaya koyarak şahsı için oy toplayan tek görev olan muhtarlığı tam 23 senedir başarıyla sürdüren Başiskele Kullar Mehmetağa Mahallesi Muhtarı İsmail Özkar, 2015 Doruktakiler yarışmasında Büyük Jüri tarafından ‘Yılın Muhtarı’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

 

YİNE ADAY OLACAK!

Geride kalan uzun yıllarda bölgesinde çok başarılı çalışmalara imza adan ve projeleriyle büyük takdir toplayan Özkar, ile görev sürecini ve bugüne kadar yaşadıklarını konuştuk. Kocaeli siyasetinin de yakından tanıdığı bir isim olan kooperatif başkanlığı da yapan Muhtar Özkar, bu zamana kadar girdiği hiçbir seçimden yenilgi ile ayrılmadığını, yaklaşan yerel seçim ve kooperatif kongresinde yeniden aday olacağını dile getirdi.

 

Bize kendinizden bahseder misiniz biraz?

1959 yılında Başiskele’ye bağlı Kullar bölgesindeki Mehmet Ağa Köyü’nde doğdum. 1994 yılından bu yana muhtarlık yapıyorum. 23 senelik muhtarlık hayatım var, ben kamyonculuktan yetişmek bir insanım. Esas mesleğim şoförlük. Ancak 1994 yılında seçildiğimden bu yana hep muhtar olarak halka hizmet ettim. Siyasetle ilgilenen biri olduğum için bu 23 senede önüme çok büyük engeller de çıktı. Ancak bir şekilde aşmayı başardık.

Muhtarlık görevim süresince siyasi hayatımın olmasının iyi taraflarını da gördüm kötü taraflarını da. Mesela Saadet Partisi döneminde belediye başkanımızla hiç iyi olamadık. Kendisi sadece beni değil, görev süresince hiçbir muhtarı bir kere bile yanına çağırmış değildir. Ama biz bunları fazla kale almadan yolumuza devam ettik.

 

“BEN BOŞUNA MUHALEFET YAPMAM”

Ben köklü bir aileden gelen biriyim. Siyasete çok küçük yaşlarda başladım ve Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 10 yıl aktif siyasi hayatım oldu. CHP döneminde belediye başkanlığı da yaptım ve bu süreçte Kocaeli’yi tanıma fırsatı buldum. Kocaeli’de gerçekten çok kaliteli siyasetçiler var. Bazıları ayrım yapsa da bir şekilde yolunu bulduk ve iyi geçindik. Günümüzde de anlaşamadığım veya kötü olduğum bir politikacı yoktur. Arkamdan konuşmadığı takdirde kötü olmam çünkü.

Bir de ben boşuna muhalefet yapmam. Çok düşünürüm, birilerine sorarım sonrasında eleştirimi yaparım ve doğruları da söylerim. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu muhtarlarla yaptığı bir toplantıda şunları söyledi: ‘Muhalefet elbette görevini yapacak. Çünkü onlar bize hatalarımızı göstermezse doğruyu bulamayız…’ İbrahim Başkan’ın bu sözünü ben kulağıma küpe yaptım ve hep ona göre davrandım.

 

Muhtar olarak 23 sene görev yapmak kolay değil. Bu istikrarı nasıl sağladınız?

Ben şoförlük yaptığım dönemde de Kocaeli Şoförler Derneği yönetim kurulu üyeliği de yaptım ve arkadaşlarımın her zaman yanında oldum. O dönemde başarılı çalışmalarımla yalnızca Mehmet Ağa Mahallesi’ne değil, Kullar, Yuvacık, Arslanbey, Ramiye, Suadiye gibi yerlere de çok hizmet ettim. Tabi bu yaptıklarım benim önümü açtı. Benim en büyük özelliğim; seçildikten sonra insanların bana neden oy verip vermediğinin sorgulamamaktır.

Bir kişi benim rakibime yakınsa ondan oy da istemem çünkü köy yeri orası yakını kimse ona verecek oyunu belli. Ben bana oy vermeyene de neden vermedin diye sormam, bu kararına da kırılmam. Aksine onun oyunu alamadığım için gönlünü kazanmaya çalışırım. Ama ben şunu gördüm bana oy vermeyen insanlar bile zorda kaldığımda benim yanımda oldu. Ben de onların yanlarında oldum. Başı sıkışınca yardımlarına ilk ben koşmaya çalıştım.

 

“HÜSEYİN AYAZ, MUHTARLARA ÇOK DESTEK VERMİŞTİR”

Peki, Mehmet Ağa Mahallesi’nde yaşayanlar neden 5 dönemdir size oy veriyor olabilir?

Ben muhtarlıkta ikametgah falan vermem. Zaten bilgisayar 6-7 sene önce geldi köye. Oradan yapmayı beceremiyorum, çocuklarım falan hallediyorlar o işleri. Ben muhtarı olduğum mahallenin sorunlarıyla ilgilenirim. Siyasette de pek çok kişiyle sıkı fıkı oldum. Koalisyon dönemlerinde Cumali Durmuş, Erol Köse, Sefer Ekşi, Turan İmamoğlu gibi insanlarla diyalogum çok iyiydi. Biz muhtarlar olarak sık sık Ankara’ya giderdik. Bir derdimiz, sıkıntımızı, talebimiz olursa kendilerine iletirdik. Onlar da bizim isteklerimizi yerine getirirdi.

Biz onlara ‘Kavganızı edin, düşüncelerinizi savunun, ancak Kocaeli’ye faydalı olacak bir şeyin yapılmasına da engel olmayın’ derdik. Mesut Yılmaz o zaman Başbakan Yardımcısıydı. Biz o zaman Mesut Yılmaz’a Kocaeli’den 200 muhtar olarak gittik. En zor günlerde biz durumumuzu kendisiyle paylaştık ve yardım aldık. Muhtarları o zaman daha çok seviyor ve saygı duyuyorlardı. Çünkü biz onlara halkın sesini duyurmak için çalışıyorduk. Şu an bunu yapamıyoruz. Kimse bizi dinlemiyor, ama o günkü milletvekillerimizden Allah razı olsun.

 

“BAŞKAN DESTEK OLDU”

Ondan sonraki süreçte belediyeler kapatıldığında biz İzmit’e bağlanmak istedik, ancak Başiskele Belediyesi’ne bağlandık. Şimdi düşündüğümüzde zaten iyi ki de İzmit’e bağlanmamışız diyorum. Başiskele Belediye Başkanımız Hüseyin Ayaz çok iyi bir adam. Diyalogumuz da çok iyi. Şimdiye kadar siyasi kimliğimizi değil, hep çalışmalarımızı takip etti. O muhtarlara çok destek vermiştir. Ben ayrıca 2 buçuk sene Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanlığı yaptım. Bu seçimi de üç ay içerisinde zorla aldım.

 

23 senede kazandığınız seçimlerle kaç muhtarı elediniz?

23 senede 9 tane muhtarla yarıştım. Bunlar kolay yarışlar da olmadı, ancak ben kazandım ve seçimi aldım. Muhtarlar Derneği seçiminde iki arkadaşımla yarıştım. Sınırlı Sorumlu 4 No’lu Goodyear Taşımacılar Kooperatifi seçimleri de çok çekişmeli geçti, ancak onu da kazandım.

 

Doruktakiler 2015’te ‘Yılın Muhtarı’ seçilmenizi sağlayan, diğer muhtarlardan farkınızı ortaya koyan çalışmalarınız neler peki?

Ben 23 senedir sıradan muhtarlık yapmadım. Yaptıklarımı anlatayım size. Altı ayda sadece Kullar kasabasından 160 ünite kan topladım. Bu çalışmam için Kızılay bana teşekkür belgesi verdi. Tüm muhtar arkadaşlarımızla birleştik ve Çağın Göz Hastanesi ile anlaşma yaparak Kullar bölgesinin tamamını senede iki kez olmak kaydıyla göz taramasından geçirdik.

İstanbul’daki özel bir hastanede çalışan doktorla da işbirliği yaptık ve hiçbir ücret almadan buradan giden hastaların muayene olmasını sağladık. Bunun yanında Kocaeli’deki özel hastanelerle de bağlantılar kurarak muhtarı olduğum Mehmet Ağa Mahallesi’ni hatta aslında Kullar’ı da diyebiliriz, çünkü ben arım yapmıyorum ayrıcalıklı kıldım. Kullar’dan biri özel hastaneye gittiğinde farkını hisseder. Cihan Hastanesi, Medikal Park Hastanesi, Konak Hastanesi, Akademi Hastanesi gibi birçok yerde Kullar halkı için imzaladığımız özel ayakta tedavide yüzde 15, yatarak tedavide yüzde 20 indirim anlaşmamız var. Bunların hepsi halka katkıdır, hizmettir.

Zamanında İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile muhtarlarla birlikte görüşmeye giderek muhtarların maaşını 400 TL’den 800 TL’ye çıkardık. Ben şimdiye kadar 250 kez gazetelere çıkmışım. Bunların hepsinin kayıtlarını ve gazete küpürlerini saklıyorum hala. Basını etkin kullanarak pek çok işimizi hallettik. Bana destekleri için tüm basın mensuplarına da teşekkürlerimi iletiyorum.

Çalışmalarımın yanında Kocaeli kamuoyunda tanınıyor olmam da bu ödülü almamı sağlamıştır. Başiskele Kaymakamlığı’nın İnsan Hakları Komisyonu’nda görev aldım. Burada benim görevim Başiskele sınırları içerisindeki karakolları ziyaret ederek nezarette kalan veya gözaltına alınan vatandaşların ne koşullarda tutulduğunu ve nasıl davranıldığını denetlemekti.

 

“FARKLILIK YARATTIM”

Bunun yanında Ramazan aylarında belediye erzak dağıtıyordu, ama bunun yanında ben şöyle bir farklılık yarattım; bazı fabrikatörler, ekonomik durumu iyi olan iş adamları hayrı nereye vereceğini bilemezler. Ben de onlarla görüştüm ve Ramazan ayında halka erzak yardımı yapmalarına aracı oldum. Bunu da havuz sistemiyle yapıyoruz. İhtiyacı olan tüm evleri arıyorum, evde kaç kişinin yaşadığını öğreniyorum. Daha sonra işadamından aldığımız destekle bir marketle anlaşıyorum ve ihtiyacı olan kişi sayısı kadar erzağı bir havuzda topluyorum. Daha sonra hangi evde kaç kişi yaşıyorsa onlara bir ay yetecek kadar erzağı veriyorum. Yani altı kişilik aileyle iki kişilik aileye aynı erzağı dağıtmıyorum.

Geçtiğimiz yıllarda yaptığım bir anlaşmayla yurtdışından Mercedes marka iki tane ambulans getirdim ve ihtiyaç olan yerlere teslim ettim. Ben her zaman halkıma yardım etmeye çalışırım. Belediyede mi işi var, bir kurumda mı işi var ya da başka bir sorunu mu var o konuyla ilgili gerekli kişileri arayarak sorunu çözmeye çalışırım. İyi gününde de kötü gününde de yanınızda olduğunuzda halk sizi zaten bırakmıyor.

 

Gelecek dönemde muhtar aday olmayı düşünüyor musunuz?

Olacağım. Bir dönem daha aday olacağım, daha sonra da bu yıl haziran ayında kooperatifin genel kurulu var, orada da adaylığı düşünüyorum. Çalışmalara şimdiden başladım. Şimdilik bize rakip gözükmüyor, ancak ben aday varmış gibi işimizi sıkı tutuyorum. Çünkü bugüne kadar hiç seçim kaybetmedim, kaybetmek de istemem.

 

Muhtarlığınız daha uzun yıllar devam edecek mi?

Ben bu dönemden sonra iyi bir arkadaşımı yetiştirip yerime onu bırakmak istiyorum. Ama benim yerimde bir başkası olsa bırakmak istemez. Çünkü yapacak başka bir işi yoktur ve tek gelir kaynağı muhtarlık maaşı olan 800 TL’dir. Ama Allah’a şükürler olsun zaten benim ve eşimin emekli aylığı ve kooperatiften gelen parayla çok rahat geçinebilen biriyim. Ben kendime iş de bulurum çalışkan biriyim. Kendi emeğimle bu noktaya geldim. İki sene sonra Allah kısmet ederse Kocaeli Şoförler Cemiyeti’ne adaylığımı koyacağım.

 

Yapmayı planladığınız projeler neler?

Mahallemize kreş yapmak istiyorum. Bu yapmayı en çok istediğim şeylerden biri çünkü gerçekten ihtiyaç var. Bunun dışında köyün girişine yaptırdığımız istinat duvarının ardından köy yolunun genişletilmesi için de gerekli çalışmaları başlattım. Bu konuda Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz sağ olsun çok yardımcı oldu. Yolu açtırıp genişlettik ve Alsancak Caddesi olarak bilinen yer şimdi Kullar Caddesi oldu. Köyün girişi olduğu için de başkanımız bir kilometrelik yolu hem perde duvarla kapladı hem ışıklandırma yaptı ve çok güzel oldu. Bazı yerlere hanımların isteği üzerine çitler de yaptık. Bu projenin tamamlanması için takipçisi olacağım. Benim mahallem çok büyük bir mahalle değil. Yeni açılanlarla birlikte aşağı yukarı 20 tane sokağımız var, burada yaklaşık 3 bin kişi ikamet ediyor. Röportaj: Hilal GÜDÜCÜ

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim